Prestížny lekársky časopis vyzval k zmene vlády v USA za zlyhanie pri pandémii Foto: Facebook Donald Trump

Prestížny lekársky časopis vyzval k zmene vlády v USA za zlyhanie pri pandémii

08.10.2020 12:44 | Tlač | ČTK

Redakčná rada jedného z najvplyvnejších odborných lekárskych časopisov na svete The New England Journal of Medicine dnes zverejnil neobvyklý úvodník, v ktorom tvrdo kritizuje kroky súčasnej americkej vlády v boji proti pandémii covid-19 a volá po zmene na najvyšších pozíciách americkej moci.

"Covid-19 spôsobil krízu po celom svete. Táto kríza bola skúškou vodcovstva. (...) U nás v Spojených štátoch naši vedúci predstavitelia v tejto skúške neobstáli. Začali s krízou a premenili ju v tragédiu," začína úvodník. Podľa jedného z autorov, lekára Erica Rubina, text podpísali všetci členovia redakčnej rady.

Prvýkrát v histórii časopisu sa pritom vyjadrili k nadchádzajúcim prezidentským voľbám.

Autori priamo nezmieňujú, akého kandidáta podporujú, nešetria však kritikou administratívy republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, ktorá podľa nich zlyhala v reakcii na pandémiu takmer pri každom kroku.

Hoci podľa nich sa nedalo s novým vírusom úspešne bojovať pomocou vtedy dostupných liečiv a vakcín, bolo možné spomaliť šírenie nákazy prijatím ťažkých politických rozhodnutí. To sa v mnohých svetových krajinách podarilo, ale v USA nie, píšu autori. "Mnohé demokracie všeobecne nielen lepšie postupovali ako Spojené štáty, ale prekonali nás o niekoľko rádov," dodali.

Americké úrady podľa nich nedokázali zabezpečiť včas potrebné testovacie kapacity a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. USA tiež podľa ich tvrdení naďalej zaostávajú za mnohými krajinami v testovaní. Autori totiž nepovažujú za dôležité absolútne čísla vykonaných testov, ale ich počet v porovnaní s množstvom potvrdených nákaz. V tomto ohľade Spojené štáty sú na tom horšie ako niektoré výrazne menej rozvinuté krajiny, akými je napríklad Kazachstan či Zimbabwe.

Väčšina opatrení na kontrolu šírenia nákazy však podľa redakčnej rady nezáleží na vyspelosti technológií, ale na schopnosti vodcov ich zaviesť a vynútiť. Spojené štáty však vyhlásili karanténne opatrenia neskoro a nedôsledne, úrady nevynucujú dodržiavanie odstupu od ostatných na verejnosti a mnoho Američanov nenosí rúška, pretože ich používanie vedenie krajiny premenilo na politickú otázku.

"Hoci sa tak nedalo predísť všetkým úmrtiam spájaným s covidom-19, kvôli zlej správe v USA zomreli o desiatky tisíc ľudí viac, ako bolo nutné," domnievajú sa autori. "Ktokoľvek, kto by podobným spôsobom takto ľahkomyseľne premarňoval životy a peniaze, by čelil právnym dôsledkom. Naši predstavitelia sa však prevažne vzdali zodpovednosti za svoje činy. Tieto voľby nám však dávajú moc vyniesť rozsudok," pokračuje redakčná rada prestížneho časopisu. "Pravda nie je liberálna či konzervatívna. Pokiaľ ide o reakciu na najväčšiu krízu verejného zdravia našej doby, naši politickí lídri preukázali, že sú nebezpečne neschopní. Nemali by sme ich podporovať a umožniť smrť ďalších tisícov Američanov tým, že im dovolíme zostať vo funkciách," uzatvárajú autori.

Časopis The New England Journal of Medicine nie je prvou odbornou publikáciou, ktorá sa vyjadrila proti súčasnej administratíve. Tento rok v septembri časopis Scientific American prvýkrát vo svojej 175-ročnej histórii podporil jedného z kandidátov do prezidentských volieb. Postavil sa za demokrata Joea Bidena, pretože jeho súpera Trumpa odsúdil za to, že údajne zavrhol vedu.David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

Dnes v piatok 23. októbra SND o 19:00 prostredníctvom youtube kanál prinesie historicky prvú premiéru hry v on-line priestore. Bude to premiéra novej hry Sova.

Najčítanejšie