Jo Nesbo prichádza s krimipoviedkami

Jo Nesbo prichádza s krimipoviedkami Zdroj: Ikar

Jo Nesbo prichádza s prvou knihou poviedok Žiarlivec a iné príbehy, na ktorú boli mnohí zvedaví. A opäť sa ukázalo, že Nesbo vie písať, má to remeselne zmáknuté, zručne a pútavo vystavané príbehy.

Vyšetrovateľ sa vďaka trpkej životnej skúsenosti stáva expertom na zločiny spáchané zo žiarlivosti. Podarí sa mu vystopovať muža podozrivého z vraždy svojho dvojčaťa?
O tisíce kilometrov ďalej nájde taxikár náušnicu svojej manželky v šéfovom aute. Ako sa tam dostala?

V lietadle vysoko nad oblakmi sedí žena, ktorá sa rozhodla skončiť život pre manželovu neveru. Môžu jej nečakané city k tajomnému spolucestujúcemu zvrátiť vývoj udalostí?

To je len malý pohľad do poviedok Jo Nesboa. Zdanlivo jednoduché otázky prinášajú prekvapivé odpovede...

Napríklad hneď prvý príbeh s názvom Londýn sa odohráva v lietadle medzi mužom a ženou. Príbeh rozpráva muž, akoby sa prihováral žene a postupne odkrýva jej veľké tajomstvo. Z tejto poviedky si môžete vypočuť úryvok, číta Vlado Kobielsky:


Výborná je aj poviedka Žiarlivec, podľa ktorej je nazvaná celá kniha. Alebo poviedka Rad, ktorá sa začína vetou: Neznášam ľudí, ktorí sa predbiehajú v rade...a možno už tušíte, čo bude nasledovať.
Potom je tam poviedka Priznanie o Arnem, ktorého vypočúva policajt, ale ten vlastne ani neprehovorí. Arne sa spovedá. Jeho manželka Simone je mŕtva, niekto ju zabil pomocou kyanidu. Arne so Simone sa však už predtým rozišli, nežili spolu a ona si našla nového partnera, architekta.
Bol to zločin z vášne? Alebo pomsta odvrhnutého Arneho?
Poviedka ponúka na mikroploche spoveď Arneho, postupné odkrývanie, zaujímavý priebeh...a policajt stále nepovie ani jedno slovíčko.
Treba priznať, že zbierka poviedok Žiarlivec a iné príbehy nie je ten krvavý a drsný Nesbo, na akého sme zvyknutí. Tieto poviedky sú skôr príbehmi s krimi zápletkou, dobre sa čítajú. Sú to chuťovky večer pred spaním.
A pozor, už v polovici októbra chystá vydavateľstvo Ikar druhú knihu poviedok s názvom Ostrov potkanov a iné príbehy.

Milan Buno, knižný publicista