Henrich Krejča: Otec odmietal maľovať obrazy pre komunistických papalášov

Henrich Krejča: Otec odmietal maľovať obrazy pre komunistických papalášov Foto: Ikar

„Môj otec sa odmietal stať servilným voči vtedajšiemu politickému systému. Odmietal maľovať obrazy pre komunistických papalášov a našťastie začal ilustrovať knihy, robiť obálky... a chvalabohu, že ho to tak osvietilo,“ tvrdí novinár Henrich Krejča. Jeho otec bol výnimočný akademický maliar, ktorý ilustroval dve úžasné encyklopédie.

Veľkú knihu živočíchov a Veľkú knihu rastlín. Tá práve vychádza v novom vydaní.

Foto: Ikar
„Mám k tej knihe nesmierny citový vzťah, pretože som s ňou doslova rástol. Môj otec päť rokov tohto môjho obdobia života, kým knižka vyšla, kreslil tieto knihy. Okrem rastlín aj Veľká kniha živočíchov. Myslím, že doteraz sa nikomu v strednej Európe nepodarilo tak komplexne urobiť takéto dve obrovské encyklopédie,“ dodáva H. Krejča.

Jedinečná kniha, akých na našom trhu nie je veľa

Veľká kniha rastlín je unikátne, bohato ilustrované dielo, ktoré v ucelenej forme podáva obraz flóry celej strednej Európy. Aktualizované texty pútavou formou predkladajú informácie o živote, rozmnožovaní, rozširovaní, výskyte rastlín a o ich význame pre človeka. Ale tiež údaje o ochrane rastlín, prírodných rezerváciách a chránených územiach. V osobitnej časti sa kniha venuje minerálom, horninám a skamenelinám.

Hlavnou časťou a ťažiskom celého diela sú informácie o viac ako 1700 druhoch rastlín, ktoré sú vyobrazené na jedinečných veľkých farebných ilustráciách. Ich autorom je známy akademický maliar Jindřich Krejča. Tomuto vynikajúcemu výtvarníkovi sa s neuveriteľnou presnosťou podarilo zobraziť aj voľnému oku neviditeľné detaily rastlín, a tak harmonicky skĺbiť svet reality s výtvarným umením.
Celý rozhovor s Henrichom Krejčom o Veľkej knihe rastlín, ale aj o cestovaní a novinárčine si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas:


Najnovšie vydanie Veľkej knihy rastlín z vydavateľstva Ikar predstavuje obsahovo prepracované, aktualizované a doplnené dielo, na ktorom pracovali desiatky posudzovateľov, recenzentov, pôvodných i nových autorov – odborníkov vo svojej oblasti. Dielo je jediné svojho druhu, aké bolo doteraz na Slovensku publikované, preto je už desaťročia vyhľadávané nielen odborníkmi a študentmi, ale i laickou verejnosťou. Nemalo by chýbať v žiadnej rodinnej knižnici.

„Majstrovi Krejčovi bol tento talent daný do vienka, svojím umom a šikovnými výtvarníckymi rukami dokázal až fotograficky stvárniť realitu. Tá navždy zostane zapísaná a s uznaním vnímaná medzi umeleckými profesionálmi, univerzitnými pedagógmi, nepostrádateľná botanikmi a zoológmi a stále vyhľadávaná aj širokou laickou verejnosťou. Po ďalších a ďalších vydaniach už tri dekády stále nadchýna všetkých tých, ktorí si život bez prírody nevedia predstaviť, ako aj tých, ktorí sú len na začiatku a chcú sa o nej všetko dozvedieť. Tvorca tým dáva inšpiráciu pekne žiť a spoločnosti zanecháva trvalé hodnoty,“ píšu v úvode encyklopédie vdova Anna Krejčová a syn Henrich Krejča.

Pozrite si aj video, v ktorom Henrich Krejča predstavuje túto nádhernú encyklopédiu:


V roku 2019 vyšla encyklopédia Veľká kniha živočíchov, v ktorej nájdete vyše 1600 ilustrácií Jindřicha Krejču a prehľad fauny celej strednej Európy. Nové invázne druhy živočíchov doplnila mladá talentovaná ilustrátorka a odborníčka na zoológiu. Všetky živočíchy sú zobrazené v systematickom poradí od jednobunkovcov až po cicavce.

Milan Buno, knižný publicista