Aktuálne.sk, HN a Pravda Kotlebovi priestor neposkytnú

Aktuálne.sk, HN a Pravda Kotlebovi priestor neposkytnú

12.11.2013 14:19 | Tlač | mk

Do druhého kola volieb do VÚC postúpil v Banskobystrickej župe pravicový extrémista Marián Kotleba. Viaceré médiá sa rozhodli mu neposkytnúť priestor.

 

 

Web Omédiách.com oslovil všetkých šéfov spravodajstva mienkotvorných médií a televízií s otázkou, či poskytnú priestor Mariánovi Kotlebovi pri informovaní pred druhým kolom volieb do VÚC.

Tu sú ich odpovede.
Denník Pravda: „Nie. Denník Pravda extrémistom priestor na prezentáciu ich názorov neposkytoval a ani neposkytne," povedala Nora Slišková šéfredaktorka Pravdy.

Hospodárske noviny: „Nepoznám dôvod, prečo by sme mali dávať priestor kandidátovi, ktorého angažmán vo verejnom živote spochybňuje to, na čom chcela táto krajina po novembri 1989 stáť: na rešpektovaní ľudských práv a parlamentnej, zastupiteľskej demokracii. Aj preto neposkytneme p. Kotlebovi priestor na prezentáciu jeho názorov a nebudeme ho legitimizovať ako kandidáta vo férovej súťaži štandardných politických subjektov a programov. Naopak, zosumarizujeme jeho politický životopis ako memento pre všetkých ďalších a potenciálnych voličov. Aby sme upozornili na to, že odpoveďou na znechutenie z tých istých štandardných strán a politikov, nie sú žiadni extrémisti, ale iné, resp. zmenené štandardné strany a politici. Postup Mariána Kotlebu do druhého kola volieb županov v Banskobystrickom kraji má byť výstrahou pre súčasnú politické elitu, ale nie inšpiráciou pre ďalších extrémistov," napísal šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro.

Denník SME urobil s Kotlebom po voľbách rozhovor. „V tomto momente už nie je možné tváriť sa, že Kotleba tu neexistuje. A to aj napriek tomu, že v slušnej spoločnosti, napríklad v týchto novinách, ľudia ako on za normálnych okolností nemajú miesto. Také však už nepanujú. Nemaľujme si to na ružovo," napísal po prvom kole volieb šéfredaktor SME Matúš Kostolný. "Do župných volieb sme to nerobili, v tomto momente voliči reálne rozhodli, že postúpil do druhého kola," povedal Kostolný, ktorý je však proti tomu, aby dostal priestor na prezentovanie svojich myšlienok, ako to bolo napríklad v diskusii na TA3. "Médiá musia vysvetľovať čitateľom, čo sa stalo, prečo vyhral. V SME však nedostane priestor na jednostranné prezentovanie názorov. Musíme si dávať pozor, aby sme mu nedávali priestor na šírenie extrémizmu a nenávisti, kde by hovoril veci, ktoré sú na hrane a niekedy aj za zákonom."

Redakcia Aktuálne.sk vydala vyhlásenie s názvom: Aktuálne.sk nedáva priestor extrémizmu: "Človek, ktorý sa dostal do druhého kola súboja o župana, chce Slovensko, ktoré by možno nebolo pre všetkých. Počas Krištáľovej noci presne z 9. na 10. novembra sa pred 75 rokmi odohralo niečo, čo zmenilo navždy Nemecko i Európu. Opakovanie by bolo zničujúce.  Napriek tomu, že redakcia Aktuálne.sk si váži a ctí spravodajské hodnoty a novinársku etiku, myslíme si, že zamedzenie šírenia neznášanlivosti a názorov, hlásajúcich návrat k stavovskému systému vojnového Slovenského štátu, je dôležitejšie.

Redakcia Aktuálne.sk sa rozhodla, že až do ukončenia 2. kola volieb do VÚC nebude zverejňovať žiadne výstupy z kampane druhého z postupujúcich, ani ho nebude oslovovať k žiadnym témam. Pri informovaní o kampani v Banskobystrickej župe sa preto obmedzíme iba na spravodajské výstupy." Pod vyhlásením je podpísaný šéfredaktor, jeho zástupca aj redaktori.

Odporúčame aj: Kotlebova kampaň v normálnych médiách nemá miesto

TA3 pozvala Kotlebu do diskusnej relácie už pred voľbami. Pravdepodobne ho pozve aj teraz. Na otázku Omédiách.com odpovedala nejednoznačne: "Televízia TA3 sa už aktívne pripravuje na vysielanie druhého kola volieb do VÚC. Pokiaľ ide o pozývanie postupujúcich kandidátov do druhého kola volieb, televízia TA3 sa bude v tomto smere riadiť ustanovenia príslušného zákona, ktorý rieši televízne vysielanie."

RTVS pripravila duely aj s Kotlebom. "Mariánovi Kotlebovi môže byť zo strany RTVS ponúknutý priestor, pretože postúpil do 2. kola volieb do VÚC. Keďže však zodpovedáme za obsah a dosah vysielania, našou povinnosťou je zabezpečiť, aby tento priestor využil tak, aby nedošlo k porušeniu nielen pravidiel samotného formátu diskusnej relácie, ale najmä zákonov Slovenskej republiky," povedal pre Omédiách.com riaditeľ RTVS Václav Mika.

„Tento špeciálny spravodajský formát venovaný 2. kolu volieb do VÚC je postavený na princípe, aby všetci kandidáti, ktorí do 2. kola na základe voličských preferencií postúpili, mali šancu prezentovať verejnosti svoj program," dodal Mika.

Šéfredaktori spravodajstva JOJ, Nového Času a Plus Jeden Deň sa nevyjadrili. 

 

 

 

pošli na vybrali.sme.sk


Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

1. Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

2. Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

 Britská televízia ITV už si u svojich scenáristov neobjedná žiadnu zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali výhradne mužskí autori.

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

3. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

4. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

5. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

6. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

7. NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

Policajti NAKA dnes zasahovali v troch mestách. Zo zásahu zverejnili fotografie.

Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

8. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

9. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

10. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Najčítanejšie