Aktuálne.sk, HN a Pravda Kotlebovi priestor neposkytnú

Aktuálne.sk, HN a Pravda Kotlebovi priestor neposkytnú

12.11.2013 14:19 | Tlač | mk

Do druhého kola volieb do VÚC postúpil v Banskobystrickej župe pravicový extrémista Marián Kotleba. Viaceré médiá sa rozhodli mu neposkytnúť priestor.

 

 

Web Omédiách.com oslovil všetkých šéfov spravodajstva mienkotvorných médií a televízií s otázkou, či poskytnú priestor Mariánovi Kotlebovi pri informovaní pred druhým kolom volieb do VÚC.

Tu sú ich odpovede.
Denník Pravda: „Nie. Denník Pravda extrémistom priestor na prezentáciu ich názorov neposkytoval a ani neposkytne," povedala Nora Slišková šéfredaktorka Pravdy.

Hospodárske noviny: „Nepoznám dôvod, prečo by sme mali dávať priestor kandidátovi, ktorého angažmán vo verejnom živote spochybňuje to, na čom chcela táto krajina po novembri 1989 stáť: na rešpektovaní ľudských práv a parlamentnej, zastupiteľskej demokracii. Aj preto neposkytneme p. Kotlebovi priestor na prezentáciu jeho názorov a nebudeme ho legitimizovať ako kandidáta vo férovej súťaži štandardných politických subjektov a programov. Naopak, zosumarizujeme jeho politický životopis ako memento pre všetkých ďalších a potenciálnych voličov. Aby sme upozornili na to, že odpoveďou na znechutenie z tých istých štandardných strán a politikov, nie sú žiadni extrémisti, ale iné, resp. zmenené štandardné strany a politici. Postup Mariána Kotlebu do druhého kola volieb županov v Banskobystrickom kraji má byť výstrahou pre súčasnú politické elitu, ale nie inšpiráciou pre ďalších extrémistov," napísal šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro.

Denník SME urobil s Kotlebom po voľbách rozhovor. „V tomto momente už nie je možné tváriť sa, že Kotleba tu neexistuje. A to aj napriek tomu, že v slušnej spoločnosti, napríklad v týchto novinách, ľudia ako on za normálnych okolností nemajú miesto. Také však už nepanujú. Nemaľujme si to na ružovo," napísal po prvom kole volieb šéfredaktor SME Matúš Kostolný. "Do župných volieb sme to nerobili, v tomto momente voliči reálne rozhodli, že postúpil do druhého kola," povedal Kostolný, ktorý je však proti tomu, aby dostal priestor na prezentovanie svojich myšlienok, ako to bolo napríklad v diskusii na TA3. "Médiá musia vysvetľovať čitateľom, čo sa stalo, prečo vyhral. V SME však nedostane priestor na jednostranné prezentovanie názorov. Musíme si dávať pozor, aby sme mu nedávali priestor na šírenie extrémizmu a nenávisti, kde by hovoril veci, ktoré sú na hrane a niekedy aj za zákonom."

Redakcia Aktuálne.sk vydala vyhlásenie s názvom: Aktuálne.sk nedáva priestor extrémizmu: "Človek, ktorý sa dostal do druhého kola súboja o župana, chce Slovensko, ktoré by možno nebolo pre všetkých. Počas Krištáľovej noci presne z 9. na 10. novembra sa pred 75 rokmi odohralo niečo, čo zmenilo navždy Nemecko i Európu. Opakovanie by bolo zničujúce.  Napriek tomu, že redakcia Aktuálne.sk si váži a ctí spravodajské hodnoty a novinársku etiku, myslíme si, že zamedzenie šírenia neznášanlivosti a názorov, hlásajúcich návrat k stavovskému systému vojnového Slovenského štátu, je dôležitejšie.

Redakcia Aktuálne.sk sa rozhodla, že až do ukončenia 2. kola volieb do VÚC nebude zverejňovať žiadne výstupy z kampane druhého z postupujúcich, ani ho nebude oslovovať k žiadnym témam. Pri informovaní o kampani v Banskobystrickej župe sa preto obmedzíme iba na spravodajské výstupy." Pod vyhlásením je podpísaný šéfredaktor, jeho zástupca aj redaktori.

Odporúčame aj: Kotlebova kampaň v normálnych médiách nemá miesto

TA3 pozvala Kotlebu do diskusnej relácie už pred voľbami. Pravdepodobne ho pozve aj teraz. Na otázku Omédiách.com odpovedala nejednoznačne: "Televízia TA3 sa už aktívne pripravuje na vysielanie druhého kola volieb do VÚC. Pokiaľ ide o pozývanie postupujúcich kandidátov do druhého kola volieb, televízia TA3 sa bude v tomto smere riadiť ustanovenia príslušného zákona, ktorý rieši televízne vysielanie."

RTVS pripravila duely aj s Kotlebom. "Mariánovi Kotlebovi môže byť zo strany RTVS ponúknutý priestor, pretože postúpil do 2. kola volieb do VÚC. Keďže však zodpovedáme za obsah a dosah vysielania, našou povinnosťou je zabezpečiť, aby tento priestor využil tak, aby nedošlo k porušeniu nielen pravidiel samotného formátu diskusnej relácie, ale najmä zákonov Slovenskej republiky," povedal pre Omédiách.com riaditeľ RTVS Václav Mika.

„Tento špeciálny spravodajský formát venovaný 2. kolu volieb do VÚC je postavený na princípe, aby všetci kandidáti, ktorí do 2. kola na základe voličských preferencií postúpili, mali šancu prezentovať verejnosti svoj program," dodal Mika.

Šéfredaktori spravodajstva JOJ, Nového Času a Plus Jeden Deň sa nevyjadrili. 

 

 

 

pošli na vybrali.sme.sk


Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Kto by nechcel niečo zadarmo? SWAN teraz rozdáva darček všetkým novým zákazníkom, ktorý si k digitálnej televízii vezmú aj rýchly optický internet v rámci Balíkov DUO M, DUO L alebo Duo XL

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Pár dní pred voľbami pripravujú televízie predvolebné debaty s lídrami strán, ktoré majú najväčšiu šancu zostaviť vládu a postaviť premiéra.

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“, ktorej posolstvo stojí na jednoznačnom odmietaní totalitnej ideológie a strachu, ktorý šíri.

Priatelia sú späť, herci natáčajú nový špeciálny diel (VIDEO)

Priatelia sú späť, herci natáčajú nový špeciálny diel (VIDEO)

Herci z kultového seriálu Priatelia po viac ako 15 rokoch od odvysielania poslednej epizódy spoločne natočia ďalší, špeciálny diel.

Google zablokoval niektoré volebné spoty Smeru-SD

Google zablokoval niektoré volebné spoty Smeru-SD

Internetová spoločnosť Google zablokovala asi tri desiatky predvolebných reklám strany Smer-SD a tiež dve jej videá na platforme YouTube. Uviedol to server zive.sk. Podľa neho nemožno zistiť, z akých dôvodov firma prostredníctvom svojej služby Google Ads reklamné bannery a videá zablokovala.

Pellegrini je v nemocnici, v Smere hľadajú, kto ho nahradí v kľúčových predvolebných debatách

Pellegrini je v nemocnici, v Smere hľadajú, kto ho nahradí v kľúčových predvolebných debatách

"Predseda vlády SR Peter Pellegrini bol v noci zo soboty na nedeľu hospitalizovaný v Nemocnici sv. Michala v Bratislave kvôli akútnej infekcii horných dýchacích ciest spojenej s vysokými teplotami. Vzhľadom na svoj zdravotný stav dočasne ruší všetok svoj program," informovalo v nedeľu ráno tlačové oddelenie Úradu vlády.

Zuzana Čaputová má vlastnú diskusnú reláciu (VIDEO)

Zuzana Čaputová má vlastnú diskusnú reláciu (VIDEO)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla častejšie prihovárať verejnosti a to cez vlastnú reláciu.

SME zrušilo vybrali.sme.sk, služba posledné roky vyvolávala nedôveru

SME zrušilo vybrali.sme.sk, služba posledné roky vyvolávala nedôveru

Po 14 rokoch vedenie denníka SME ukončilo platformu vybrali.sme.sk, na ktorú čitatelia vkladali tipy na zaujímavé články a ostatní čitatelia za nich hlasovali.

Lasica, Drobná a ďalší naspievali pieseň pre Jána a Martinu (VIDEO)

Lasica, Drobná a ďalší naspievali pieseň pre Jána a Martinu (VIDEO)

Predstavujem si krajinu je názov piesne podľa predlohy skladby Imagine od Johna Lennona, ktorú slovenskí umelci upravili a naspievali ako spomienkou na život a lásku dvoch mladých ľudí - zavraždeného páru Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorí zmenili Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedeli.

Poslednú nedeľu pred voľbami budú debatovať Pellegrini, Danko, Matovič, Kotleba a ďalší (VIDEO)

Poslednú nedeľu pred voľbami budú debatovať Pellegrini, Danko, Matovič, Kotleba a ďalší (VIDEO)

Poslednú nedeľu pred voľbami sa RTVS rozhodla pozvať do štúdia relácie O 5 minút 12 predsedov všetkých súčasných parlamentných strán. Podľa tohto kľúča mal prísť do štúdia Robert Fico, no podľa tlačovej správy za Smer príde podpredseda Smeru a premiér Peter Pellegrini.

Najčítanejšie