Slovenská novinárka  bloguje v New York Times o svojom boji s rakovinou Foto: Archív E.B.

Slovenská novinárka bloguje v New York Times o svojom boji s rakovinou

05.12.2013 08:26 | Tlač | mk

Americký denník The New York Times má na webe novú rubriku s názvom Tváre rakoviny prsníka. O svojom príbehu na ich stránkach píše aj novinárka a spisovateľka zo Slovenska Eva Bacigalová. 

 

 

„Ak žijete s karcinómom prsníka, milujete niekoho s touto chorobou, alebo máte strach z rizika rakoviny prsníka, ste súčasťou globálneho spoločenstva mužov a žien, ktorých životy sa dotklo toto ochorenie," píše NYT o rubrike, v ktorej prináša viacero príbehov ľudí z celého sveta, medzi ktorými je aj príbeh Evy Bacigalovej.

Bacigalová píše, ako jej lekár prehliadal, to, že mala príznaky rakoviny v roku 2012.

"Po polroku, v októbri, som sa znova ako vzorná pacientka hlásila na preventívke. A znova som hlásila aj hrčku v prsníku, dokonca nejako čudne zväčšenú. Tentoraz nepokoj prepadol pani doktorku. Okamžite ma poslala na sono, no jej žoviálny kolega stále nič nevidel, dokonca ani dôvod na gynekologičkin nepokoj. Nedala sa však odradiť, obratom mi vypisovala žiadanku na mamografiu a telefonovala, aby ma vzali HNEĎ, aby mi snímky dali do ruky a mne kládla na srdce, aby som sa s nimi HNEĎ vrátila k nej. Nebudete tomu veriť, no ani na tých snímkach sono-odborník nenašiel nič neštandardné. Zvláštne, pamätám si, že v panike bola stále len gynekologička. Ani ja som nemala pocit, že sa deje niečo zlé – veď moja hrčka prešla už trojitou kontrolou.
O svojej chorobe Bacigalová píše pravidelne na blogu pre portál www.karcinomprsnika.sk. S čitateľmi sa v ňom delí o vlastné skúsenosti s rakovinou a pacientkam poskytuje tiež svoje postrehy a rady.

Bacigalová viac ako desať rokov pracovala vo Fun Radiu ako hudobná redaktorka, pracovala aj v týždenníku Markíza aj v knižnom vydavateľstve Evitapress. Je autorkou kníh Čistá nuda, Odsúdený, Maverick a Slzy otcov, ako PR manažérka spolupracuje s mnohými slovenskými hudobnými hviezdami.

pošli na vybrali.sme.sk


Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

1. Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorou zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi a pre zdravotne postihnutých.

Internet by sme deťom nemali zakazovať.  Mali by sme ich učiť používať ho správne

2. Internet by sme deťom nemali zakazovať. Mali by sme ich učiť používať ho správne

Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

3. Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

Orange v týchto dňoch spúšťa aj na Slovensku globálnu kampaň, ktorá sa zaoberá rozumným a bezpečným používaním digitálnych technológií. 

Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

4. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

5. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

6. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

7. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

8. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

9. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

10. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Najčítanejšie