Povinné príspevky do umeleckých fondov, ktoré platia aj novinári, sa môžu zrušiť

Povinné príspevky do umeleckých fondov, ktoré platia aj novinári, sa môžu zrušiť

Zrušeniu povinných poplatkov do umeleckých fondov môže pomôcť petícia.

 


V parlamente je návrh zákona na zrušenie dvojpercentnej dodatočnej dane do literárneho, výtvarného a hudobného fondu. O návrhu, ktorý predložili poslanci SDKÚ Miroslav Beblavý a Magda Vášáryová, sa bude rokovať na decembrovej schôdzi parlamentu. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) 2% považuje za dôležitý zdroj financovania kultúry. "Je to jeden z mála mimorozpočtových zdrojov financovania kultúry. Ak sa však väčšina umelcov vyjadrí za zrušenie tohto odvodu, nebude ministerstvo tomu brániť," píše ministerstvo v reakcii na návrh.

Aj z tohto dôvodu vznikla petícia na podporu tohto návrhu. „Chceme preto jednoznačne povedať, že si to prajeme," píše trojica umelcov, ktorá spustila petíciu za prijatie tohto zákona: filmová režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová, spisovateľ Michal Hvorecký a hudobný producent a textár Tomáš Zubák.

 Novela upozorňuje na nerovný stav, keďže mnohé profesie sú zdaňované sadzbou vyššou o dve percentá, než všetci ostatní. V súčasnosti umelci (ale aj novinári) musia trom fondom povinne odvádzať dvojpercentné príspevky zo svojich autorských príjmov. Týka sa to aj mnohých hercov v televíznych či rozhlasových dielach, novinárov v elektronických médiách ale aj v printoch a ďalších tvorivých pracovníkov.

"Sú tak zdaňovaní dvakrát: najprv rovnako ako všetci daňovníci, no následne musia tvoriví ľudia navyše povinne odviesť spomínané dve percentá. Tento systém nemá žiadnu logiku. Učitelia neplatia 2% dodatočnú daň, z ktorej by sa im potom platili školenia či tvorivé pobyty. Ani lekári či vedci nemajú dodatočnú 2% daň, z ktorej by sa im platili konferencie či vedecké pobyty," upozorňujú iniciátori petície.

Prostriedky z umeleckých fondov využíva úzka skupina ľudí. Niektorí by chceli, no nie sú vybratí a iní ani záujem nemajú.
Umelcov zasiahnu konsolidačné opatrenia tejto vlády už aj tak dosť tvrdo – ide najmä o obmedzenie paušálnych nákladov v daňovom systéme, či zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu pri odvodoch. „Zrušenie dodatočnej dane by nám aspoň čiastočne mohlo kompenzovať tento úder a pritom nemá negatívny vplyv na verejné financie, keďže fondy nie sú ich súčasťou," píše sa v petícií.

Novela neruší fondy. Fondom by naďalej zostali príspevky za použitie voľných diel a príspevky používateľov diel. Prostriedky by navyše podľa návrhu mohli získavať vyberaním dobrovoľných príspevkov od verejnosti vo forme asignácie 2% z dane z príjmu alebo priamo od štátu.


Petícia je na stránke http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=695643#ixzz2DHO5uI2E