Autorka mestských novín píše o vykrádaní

Autorka mestských novín píše o vykrádaní

11.03.2014 15:42 | Tlač | mk

Autorka malackých novín upozornila na webe malacky.sk, že nový bezplatný dvojtýždenník Naše Novinky „Vykráda mestské médiá." Zástupcovia týchto nových bezplatných novín to odmietajú.

 

 Periodikum Naše Novinky je dvojtýždenník a je distribuované zdarma, aktuálne v náklade 1 170 700 ks, do domácností a firiem v každom krajskom a okresnom meste na území Slovenskej republiky. "Náklad nie je konečný, sme len v začiatkoch nášho projektu...Tak ako každé printové médium, tak aj naše je financované z príjmov inzertných klientov," tvrdí Marcel Zahradár prokurista spoločnosti 14 news, ktorá noviny vydáva.

"V Malackách sa objavilo už druhé vydanie novín s názvom Naše Novinky. Noviny kopírujú články mestských médií bez tohto, aby nás vôbec kontaktovali," píše na webe malacky.sk šéfka mestských novín, ktorá je zároveň vedúca marketingového oddelenia mesta Michaela Janotová.

A pridáva príklady: "V prvom vydaní novín Naše Novinky zo 6. februára boli na druhej strane prekopírované články z mestských médií. Podpísané boli buď priamo našimi redaktormi, alebo boli články mierne zmenené a podpísané cudzím autorom, ktorý sa dokonca podpísal len skratkou. Podobne boli skopírované aj naše fotografie. Vrcholom všetkého bol článok na strane tri o Malackom kaštieli. Išlo o kópiu môjho článku a mojej tlačovej správy bez toho, aby bolo niekde spomenuté moje meno. Pod článkom je opäť podpísaný akýsi autor so skratkou Hor."

„Podobne vyzerá druhé vydanie novín z 20. februára. Na titulnej strane je môj článok s názvom Výročie významnej udalosti. Článok bol prevzatý z našej webovej stránky www.malacky.sk, skrátený a prepísaný do minulého času. Podobný článok sme uverejnili aj v Malackom hlase. Podobne pokračujú noviny aj na druhej strane. Sú tam články mestských redaktoriek Tatiany Búbelovej a Natálie Slobodovej."

 Odporúčame aj: Trh zaplavili nové noviny. Propagujú neznámu stranu TIP

Janotová tvrdí, že zástupca novín ani nikto iný z redakcie Naše Novinky nemal na to súhlas od nej ako vedúcej mestských médií, ani od primátora Malaciek. "Okrem tohto, že boli prevzaté články aj s podpismi autorov, došlo aj k prevzatiu článkov a ich podpísaniu iným autorom. Toto správanie považujem za hrubé porušenie autorského práva a novinárskej etiky," povedala pre Omédiách.com Janotová.

Naše Novinky: Máme súhlas od primátora

Zástupca spoločnosti 14news, ktorá noviny vydáva, prokurista Marcel Zahradár to odmieta. „Informácia uverejnená na www.malacky.sk o našej spoločnosti je zavádzajúca! Súhlas na používanie informácií z tohto webového portálu sme dostali od štatutára mesta Malacky - primátora. Nemali sme zapotreby žiadať o súhlas p.Janotovú..., tá je len zamestnancom MsÚ... Obsah tohto článku skúma právna kancelária zastupujúca našu spoločnosť. Po jej stanovisku zvážime ďalší právny postup v tejto veci."

Požiadali sme o stanovisko primátora, neragoval.

„Pána primátora Ondrejku som sa na vec pýtala až po tom, ako mi pán Zahradár telefonoval a reagoval na moju kritiku na Naše novinky (27.2.). Okrem toho, že sa mi vyhrážal, povedal, že mal súhlas od primátora. Bezodkladne som si to išla overiť. Pán primátor mi vysvetlil, že s pánom Zahradárom síce rokoval, ale súhlas na použitie našich článkov mu nedal. Zároveň pán primátor pozval pána Zahradára na stretnutie, na ktorom mu vysvetlil, že preberanie článkov z mestských médií musí riešiť so mnou ako vedúcou týchto médií. Odvtedy ma pán Zahradár nekontaktoval," povedala pre Omédiách.com v piatok Janotová.

Mestské médiá v Malackách sú síce mestské, pôsobia na Mestskom úrade v Malackách a sú platené z mestského rozpočtu, ale majú značnú mieru nezávislosti a vôbec nepodliehajú ovplyvňovaniu zo strany primátora mesta, dodala.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie