Autorka mestských novín píše o vykrádaní

Autorka mestských novín píše o vykrádaní

11.03.2014 15:42 | Tlač | mk

Autorka malackých novín upozornila na webe malacky.sk, že nový bezplatný dvojtýždenník Naše Novinky „Vykráda mestské médiá." Zástupcovia týchto nových bezplatných novín to odmietajú.

 

 Periodikum Naše Novinky je dvojtýždenník a je distribuované zdarma, aktuálne v náklade 1 170 700 ks, do domácností a firiem v každom krajskom a okresnom meste na území Slovenskej republiky. "Náklad nie je konečný, sme len v začiatkoch nášho projektu...Tak ako každé printové médium, tak aj naše je financované z príjmov inzertných klientov," tvrdí Marcel Zahradár prokurista spoločnosti 14 news, ktorá noviny vydáva.

"V Malackách sa objavilo už druhé vydanie novín s názvom Naše Novinky. Noviny kopírujú články mestských médií bez tohto, aby nás vôbec kontaktovali," píše na webe malacky.sk šéfka mestských novín, ktorá je zároveň vedúca marketingového oddelenia mesta Michaela Janotová.

A pridáva príklady: "V prvom vydaní novín Naše Novinky zo 6. februára boli na druhej strane prekopírované články z mestských médií. Podpísané boli buď priamo našimi redaktormi, alebo boli články mierne zmenené a podpísané cudzím autorom, ktorý sa dokonca podpísal len skratkou. Podobne boli skopírované aj naše fotografie. Vrcholom všetkého bol článok na strane tri o Malackom kaštieli. Išlo o kópiu môjho článku a mojej tlačovej správy bez toho, aby bolo niekde spomenuté moje meno. Pod článkom je opäť podpísaný akýsi autor so skratkou Hor."

„Podobne vyzerá druhé vydanie novín z 20. februára. Na titulnej strane je môj článok s názvom Výročie významnej udalosti. Článok bol prevzatý z našej webovej stránky www.malacky.sk, skrátený a prepísaný do minulého času. Podobný článok sme uverejnili aj v Malackom hlase. Podobne pokračujú noviny aj na druhej strane. Sú tam články mestských redaktoriek Tatiany Búbelovej a Natálie Slobodovej."

 Odporúčame aj: Trh zaplavili nové noviny. Propagujú neznámu stranu TIP

Janotová tvrdí, že zástupca novín ani nikto iný z redakcie Naše Novinky nemal na to súhlas od nej ako vedúcej mestských médií, ani od primátora Malaciek. "Okrem tohto, že boli prevzaté články aj s podpismi autorov, došlo aj k prevzatiu článkov a ich podpísaniu iným autorom. Toto správanie považujem za hrubé porušenie autorského práva a novinárskej etiky," povedala pre Omédiách.com Janotová.

Naše Novinky: Máme súhlas od primátora

Zástupca spoločnosti 14news, ktorá noviny vydáva, prokurista Marcel Zahradár to odmieta. „Informácia uverejnená na www.malacky.sk o našej spoločnosti je zavádzajúca! Súhlas na používanie informácií z tohto webového portálu sme dostali od štatutára mesta Malacky - primátora. Nemali sme zapotreby žiadať o súhlas p.Janotovú..., tá je len zamestnancom MsÚ... Obsah tohto článku skúma právna kancelária zastupujúca našu spoločnosť. Po jej stanovisku zvážime ďalší právny postup v tejto veci."

Požiadali sme o stanovisko primátora, neragoval.

„Pána primátora Ondrejku som sa na vec pýtala až po tom, ako mi pán Zahradár telefonoval a reagoval na moju kritiku na Naše novinky (27.2.). Okrem toho, že sa mi vyhrážal, povedal, že mal súhlas od primátora. Bezodkladne som si to išla overiť. Pán primátor mi vysvetlil, že s pánom Zahradárom síce rokoval, ale súhlas na použitie našich článkov mu nedal. Zároveň pán primátor pozval pána Zahradára na stretnutie, na ktorom mu vysvetlil, že preberanie článkov z mestských médií musí riešiť so mnou ako vedúcou týchto médií. Odvtedy ma pán Zahradár nekontaktoval," povedala pre Omédiách.com v piatok Janotová.

Mestské médiá v Malackách sú síce mestské, pôsobia na Mestskom úrade v Malackách a sú platené z mestského rozpočtu, ale majú značnú mieru nezávislosti a vôbec nepodliehajú ovplyvňovaniu zo strany primátora mesta, dodala.Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Najčítanejšie