World Press Photo je od štvrtku v Košiciach

World Press Photo je od štvrtku v Košiciach Vincent Boisot WPP

Fotografie z medzinárodnej putovnej výstavy World Press Photo je možné onedlho pozrieť v Košiciach.

 

 

Otvorenii výstavy pre verejnosť je naplánované na štvrtok večer v obchodnom centre Atrium Optima v Košiciach na Moldavskej 32. Výstava bude otvorená do 6. januára a predstaví 160 víťazných novinárskych fotografií roka 2011 všetkých osemnástich kategórií súťaže, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie výstavy na svete.

„Pri pohľade na vystavené fotografie vo veľkom nákupnom centre si môžeme uvedomiť aj to, ako dobre sa vlastne máme. Táto výstava totiž nie je iba fotografiách, ale hlavne o udalostiach, ktoré sa stali vo svete minulý rok. Podľa mňa nastavuje zrkadlo nielen realite vo svete a našej dobe, ale aj nám samotným," povedal hlavný organizátor výstavy Pavol M. Smejkal.

Každý rok nezávislá medzinárodná porota, pozostávajúca z 19 renomovaných členov, hodnotí fotografie v deviatich rôznych kategóriách, zaslané fotožurnalistami, agentúrami, novinami a časopismi z celého sveta. Tento rok sa do súťaže zapojilo 5 247 fotografov zo 124 krajín, ktorí prihlásili 101 254 záberov. Výročnú výstavu víťazných fotografií je možné uvidieť v približne stovke miest na všetkých kontinentoch.

Samuel Aranda

Fotografiou roka 2011 sa stal záber španielskeho novinára Samuela Arandu, pracujúceho pre americký denník New York Times. Žena na ňom drží v náručí svojho syna, zraneného počas protestov proti prezidentovi v hlavnom meste Jemenu Sanaa. Podľa poroty sa mu podarilo zachytiť mnoho aspektov tzv. Arabskej jari.

Súčasťou výstavy je aplikácia Exhibition app. Jej prostredníctvom sa dostane návštevník k množstvu informácií o všetkých vystavených fotografiách, autoroch, vrátane video rozhovorov. Aplikáciu je možné stiahnuť na adrese www.worldpressphoto.org/app a skenovať QR kódy k jednotlivým panelom počas výstavy.
Vstup na prehliadku je voľný. Zorganizovalo ju košické občianske združenie PhotoART Centrum za podpory n. o. Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Ministerstva kultúry SR.

 Rob Hornstra

Stephanie Sinclair

Damir Sagolj

Alejandro Kirchuk

Paolo Pellegrin