Škandál vo World Press Photo: Víťazovi odobrali cenu, lebo podvádzal Foto: Giovanni Troilo

Škandál vo World Press Photo: Víťazovi odobrali cenu, lebo podvádzal

06.03.2015 14:31 | Tlač | mk

Medzi víťaznými fotkami bola aj naaranžovaná fotografia súložiaceho páru, ktorá však nebola odfotená v meste Charleroi, ako to autor uvádzal.

 

 

Prestížna súťaž novinárskej fotografie má tento rok nepríjemné dozvuky.

Vyhlasovatelia dodatočne oznámili, že prvú cenu v kategórii Aktuálne témy víťazovi odobrali, pretože zistili, že informácie, ktoré o fotografii poskytol, neboli pravdivé. Ide o sériu fotografií talianskeho fotografa Giovanniho Troila s názcom La Ville Noir (Temné srdce Európy).

Troilo sa prihlásil do súťaže s fotopríbehom o belgickom meste Charleroi. „Avšak, World Press Photo sa dozvedel, že fotografie boli urobené v meste Molenbeek. Čo Troilo telefonicky aj e-mailom priznal. Sfalšované informácie sú porušením pravidiel súťaže," oznámil organizátor v tlačovej správe.

Giovanni Troilo, zo série La Ville Noir

 

Medzi snímkami bol napríklad záber na auto, v ktorom súložil pár. Podľa tyden.cz fotoreportéri Thomas Van Den Driessche a Bruno Stevens upozornili organizátorov, že fotografie plné naturálnosti, nedokumentujú život v tomto meste. Fotografie už skôr kritizoval starosta mesta Charleroi, obvinil autora z toho, že aranžovanými fotkami poškodzuje dobré meno mesta. „Troilo zachytil mesto ako miesto plné sexu v aute, obezity, zneužívanie liekov a drog a navyše už spomínaná fotografie páru majúceho sex v aute je "vyumelkovaná", pretože jedným z dvojice bol fotografov bratranec, ktorý pristúpil na fotenie tohto aktu," píše týden.cz.

"World Press Photo bolo založené na dôvere... Teraz máme jasný prípad zavádzajúcich informácií a tým sa mení spôsob, akým budeme pozerať na prihlásené práce," povedal generálny riaditeľ WPP Lars Boering.

Vzhľadom k diskvalifikácii, prvé miesto bolo udelené práci, ktorá skončila na druhom mieste a tretie miesto sa presunulo na druhé.

Nový víťaz: Giulio Di Sturco

pošli na vybrali.sme.sk


Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

1. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

3. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

4. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

5. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

6. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

7. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

8. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

9. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

10. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

Najčítanejšie