Odmeraný spôsob komunikácie s novinármi je výsledkom dohody lídrov vznikajúcej vlády Ilustr.foto: Omédiách.com

Odmeraný spôsob komunikácie s novinármi je výsledkom dohody lídrov vznikajúcej vlády

16.03.2016 14:39 | Tlač | mk

Krátky brífing počas kľúčového rokovania o rozdelení moci po voľbách bol bez otázok. Počas nočného rokovania novinárov z budovy Úradu vlády vyhodili.

 

 

Počas utorkových rokovaní Smeru, SNS, Mostu a Siete sa novinári nedočkali odpovedí. „Lídri sa dohodli na spôsobe informovania, ktorý je štandardný vo všetkých demokraciách. V tomto prípade išlo o vyhlásenie bez otázok," píše v stanovisku pre Omédiách.com tlačové oddelenie Úradu vlády. Bez otázok ostal brífing lídrov v utorok aj v stredu.

Lídri rokovali do neskorej noci, novinári museli opustiť priestory už okolo 20 hodiny. Podľa vyjadrení ochranky o tom rozhodlo tlačové oddelenie. "Ak by tlačové oddelenie dovolilo, bolo by to v poriadku," odpovedal na otázku novinára člen ochranky.

V minulosti zvyčajne rokovania o budúcej vlády prebiehali na pôde politických centrál, nie v budove štátnej inštitúcie, ako je tomu teraz.

„Úrad vlády SR je zo zákona chráneným pracoviskom, na ktorom platia špeciálne režimové opatrenia pre pohyb osôb. Tieto sa týkajú všetkých osôb, ktoré sa v jeho priestoroch zdržiavajú - zamestnancov, návštev aj novinárov. Na základe smernice sa v prípade konania mediálneho podujatia umožňuje vstup zástupcov médií do areálu Úradu vlády za presne určených podmienok," píše v stanovisku tlačové oddelenie.

Podrobnosti: Novinárov z Úradu vlády vyhodili

„Keďže ohlásené mediálne podujatie sa v utorok 15.3. skončilo približne okolo 17.00, novinári mali podľa platnej smernice nárok zdržiavať sa v priestoroch spravidla 1 hodinu po skončení mediálneho podujatia. Tento čas bol zo strany Úradu vlády rešpektovaný vo vzťahu k novinárom v maximálnej možnej miere a v rámci ústretovosti nad rámec smernicou poskytovaného priestoru - posledný spravodajský vstup sa uskutočnil okolo 20.15."

Rokovanie politikov však trvalo výrazne dlhšie až do noci. Novinári chceli z rokovania priniesť informácie a vyjadrenia zúčastnených.

"Argumentovať tvrdením, že rokovanie sa ešte neskončilo, a preto mohli novinári v priestore zostať, považujeme za účelové, keďže na Úrade vlády SR sa uskutočňuje množstvo rokovaní a pracovných stretnutí, ktoré sa nemedializujú a v týchto prípadoch nie sú novinári na Úrade vlády SR prítomní."

Poľa hovorkyne veľká väčšina zástupcov médií to rešpektovala. "Mrzí nás však, že účelovou dezinterpretáciou časť médií znovu vytvára nepravdivý a skreslený obraz o fungovaní štandardných pravidiel týkajúcich sa pohybu osôb v chránených objektoch."

Rokovania o zostavovaní vlády a programovom vyhlásení sú jedny z najdôležitejších. V minulosti aj keď rokovania skončili neskoro večer, novinári zvyčajne mali možnosť získať vyjadrenie politikov. Výnimkou boli vlády Vladimíra Mečiara, keď mali "neposlušní" novinári obmedzení prístup k informáciám.EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Najčítanejšie