Odmeraný spôsob komunikácie s novinármi je výsledkom dohody lídrov vznikajúcej vlády Ilustr.foto: Omédiách.com

Odmeraný spôsob komunikácie s novinármi je výsledkom dohody lídrov vznikajúcej vlády

16.03.2016 14:39 | Tlač | mk

Krátky brífing počas kľúčového rokovania o rozdelení moci po voľbách bol bez otázok. Počas nočného rokovania novinárov z budovy Úradu vlády vyhodili.

 

 

Počas utorkových rokovaní Smeru, SNS, Mostu a Siete sa novinári nedočkali odpovedí. „Lídri sa dohodli na spôsobe informovania, ktorý je štandardný vo všetkých demokraciách. V tomto prípade išlo o vyhlásenie bez otázok," píše v stanovisku pre Omédiách.com tlačové oddelenie Úradu vlády. Bez otázok ostal brífing lídrov v utorok aj v stredu.

Lídri rokovali do neskorej noci, novinári museli opustiť priestory už okolo 20 hodiny. Podľa vyjadrení ochranky o tom rozhodlo tlačové oddelenie. "Ak by tlačové oddelenie dovolilo, bolo by to v poriadku," odpovedal na otázku novinára člen ochranky.

V minulosti zvyčajne rokovania o budúcej vlády prebiehali na pôde politických centrál, nie v budove štátnej inštitúcie, ako je tomu teraz.

„Úrad vlády SR je zo zákona chráneným pracoviskom, na ktorom platia špeciálne režimové opatrenia pre pohyb osôb. Tieto sa týkajú všetkých osôb, ktoré sa v jeho priestoroch zdržiavajú - zamestnancov, návštev aj novinárov. Na základe smernice sa v prípade konania mediálneho podujatia umožňuje vstup zástupcov médií do areálu Úradu vlády za presne určených podmienok," píše v stanovisku tlačové oddelenie.

Podrobnosti: Novinárov z Úradu vlády vyhodili

„Keďže ohlásené mediálne podujatie sa v utorok 15.3. skončilo približne okolo 17.00, novinári mali podľa platnej smernice nárok zdržiavať sa v priestoroch spravidla 1 hodinu po skončení mediálneho podujatia. Tento čas bol zo strany Úradu vlády rešpektovaný vo vzťahu k novinárom v maximálnej možnej miere a v rámci ústretovosti nad rámec smernicou poskytovaného priestoru - posledný spravodajský vstup sa uskutočnil okolo 20.15."

Rokovanie politikov však trvalo výrazne dlhšie až do noci. Novinári chceli z rokovania priniesť informácie a vyjadrenia zúčastnených.

"Argumentovať tvrdením, že rokovanie sa ešte neskončilo, a preto mohli novinári v priestore zostať, považujeme za účelové, keďže na Úrade vlády SR sa uskutočňuje množstvo rokovaní a pracovných stretnutí, ktoré sa nemedializujú a v týchto prípadoch nie sú novinári na Úrade vlády SR prítomní."

Poľa hovorkyne veľká väčšina zástupcov médií to rešpektovala. "Mrzí nás však, že účelovou dezinterpretáciou časť médií znovu vytvára nepravdivý a skreslený obraz o fungovaní štandardných pravidiel týkajúcich sa pohybu osôb v chránených objektoch."

Rokovania o zostavovaní vlády a programovom vyhlásení sú jedny z najdôležitejších. V minulosti aj keď rokovania skončili neskoro večer, novinári zvyčajne mali možnosť získať vyjadrenie politikov. Výnimkou boli vlády Vladimíra Mečiara, keď mali "neposlušní" novinári obmedzení prístup k informáciám.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie