RSF: Vstupujeme do novej éry propagandy Ilustr. reprofoto youtube/ Denník N

RSF: Vstupujeme do novej éry propagandy

21.04.2016 09:00 | Tlač | mk

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnila rebríček slobody tlače vo svete.

Slovensko síce postúpilo zo 14. na 12. miesto a s pomedzi postkomunistických krajín má najlepšie miesto. No tento rok získalo viac negatívnych bodov ako vlani, takže postup v rebríčku je daný tým, že "konkurenti", vrátane prepadávajúceho Česka, si pohoršili ešte viac. ČR klesla na 21. Česko sa tak dostalo do čela druhej kategórie štátov, kde je situácia "uspokojivá", teda okrem iného medzi USA, Francúzsko, Britániu či Austráliu a Juhoafrickú republiku.

Podľa organizácie sa za posledný rok situácia vo svete zhoršila, a to najmä na americkom kontinente, ktorý prvýkrát v celkovom priemere skončil kvôli rastúcemu množstvu vrážd novinárov za Afrikou.

Hoci je Európa naďalej oblasťou, kde sú média najslobodnejšia, RSF zaznamenala zhoršenie situácie kvôli "zneužitiu" kontrašpionáže a boju proti terorizmu na prijatie legislatívnych opatrení umožňujúcich sledovanie novinárov. Zvyšuje sa prípad konfliktov záujmu a kontrola štátu nad verejnými orgánmi, ale niekedy aj nad súkromnými médiami. "To ukazuje, že kontinent nezaznamenáva pozitívny vývoj," usudzuje RSF.

"Všetky ukazovatele rebríčku vykazujú zhoršenie situácie. Mnohé orgány verejnej správy sa snažia získať kontrolu vo svojich krajinách v obavách z príliš veľkého priestoru pre verejnú diskusiu," povedal agentúre AFP generálny tajomník RSF Christophe Deloire.

"V súčasnej dobe je stále ľahšie pre mocenské štruktúry obracať sa priamo na verejnosť prostredníctvom nových technológií, a súbežne je tam viac násilia proti všetkým predstaviteľom nezávislého spravodajstva," dodal.

"Vstupujeme do novej éry propagandy, keď nové technológie umožňujú s nízkymi nákladmi viesť vlastnú komunikáciu, dodávať svoje diktované informácie," upozornil tiež Deloire s tým, že proti nim stoja novinári, ktorí sa naďalej snažia tento tok triediť a vytrhávať tak zrna od pliev.

Prvú päticu najslobodomyseľnejších štátov tvoria Fínsko, Holandsko, Nórsko, Dánsko a Nový Zéland. V prvej desiatke sú len dve mimoeurópske krajiny, zhodou okolností obe zo Strednej Ameriky: šiesta Kostarika a desiata Jamajka. Najhoršie sú tradične Severná Kórea a africká Eritrea.

Najlepšie si za rok polepšilo Tunisko (o 30 miest na 96.) vďaka menšiemu násiliu proti novinárom a Ukrajina (o 22 miest na 107.) po zmiernení konfliktu na východe krajiny. Najväčší prepad zaznamenalo Poľsko (o 29 miest na 47.) kvôli aktivite novej vlády proti médiám a Tadžikistan (o 34 miest na 150.) kvôli vzrastajúcemu autoritatívnemu režimu. Za Tadžikistanom skončilo na 151. mieste Turecko, ktoré sa usiluje o aproximáciu s Európskou úniou.

RSF so sídlom v Paríži má pri zostavovaní každoročného rebríčka v jednotlivých krajinách na zreteli mnoho kritérií, a to od legislatívy, dodržiavania plurality názorov, transparentnosti, majetkovej kontroly médií, autocenzúru až po mieru násilia voči novinárom.

Rebríček krajín podľa slobody médií na rok 2016:
1. Fínsko
2. Holandsko
3. Nórsko
4. Dánsko
5. Nový Zéland
6. Kostarika
7. Švajčiarsko
8. Švédsko
9. Írsko
10. Jamajka
11. Rakúsko
12. Slovensko
13. Belgicko
...
16. Nemecko
...
20. Uruguaj
21. Česko
22. Surinam
...
25. Austrália
...
38. Británia
...
41. USA
...
45. Francúzsko
...
67. Maďarsko
...
72. Japonsko
...
89. Grécko
...
101. Izrael
...
120. Afganistan
...
147. Pakistan
148. Rusko
149. Mexiko
...
165. Saudská Arábia
...
176. Čína
177. Sýria
178. Turkménsko
179. Severná Kórea
180. Eritrea

Zdroj: RSFTelekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Najčítanejšie