RSF: Vstupujeme do novej éry propagandy Ilustr. reprofoto youtube/ Denník N

RSF: Vstupujeme do novej éry propagandy

21.04.2016 09:00 | Tlač | mk

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnila rebríček slobody tlače vo svete.

Slovensko síce postúpilo zo 14. na 12. miesto a s pomedzi postkomunistických krajín má najlepšie miesto. No tento rok získalo viac negatívnych bodov ako vlani, takže postup v rebríčku je daný tým, že "konkurenti", vrátane prepadávajúceho Česka, si pohoršili ešte viac. ČR klesla na 21. Česko sa tak dostalo do čela druhej kategórie štátov, kde je situácia "uspokojivá", teda okrem iného medzi USA, Francúzsko, Britániu či Austráliu a Juhoafrickú republiku.

Podľa organizácie sa za posledný rok situácia vo svete zhoršila, a to najmä na americkom kontinente, ktorý prvýkrát v celkovom priemere skončil kvôli rastúcemu množstvu vrážd novinárov za Afrikou.

Hoci je Európa naďalej oblasťou, kde sú média najslobodnejšia, RSF zaznamenala zhoršenie situácie kvôli "zneužitiu" kontrašpionáže a boju proti terorizmu na prijatie legislatívnych opatrení umožňujúcich sledovanie novinárov. Zvyšuje sa prípad konfliktov záujmu a kontrola štátu nad verejnými orgánmi, ale niekedy aj nad súkromnými médiami. "To ukazuje, že kontinent nezaznamenáva pozitívny vývoj," usudzuje RSF.

"Všetky ukazovatele rebríčku vykazujú zhoršenie situácie. Mnohé orgány verejnej správy sa snažia získať kontrolu vo svojich krajinách v obavách z príliš veľkého priestoru pre verejnú diskusiu," povedal agentúre AFP generálny tajomník RSF Christophe Deloire.

"V súčasnej dobe je stále ľahšie pre mocenské štruktúry obracať sa priamo na verejnosť prostredníctvom nových technológií, a súbežne je tam viac násilia proti všetkým predstaviteľom nezávislého spravodajstva," dodal.

"Vstupujeme do novej éry propagandy, keď nové technológie umožňujú s nízkymi nákladmi viesť vlastnú komunikáciu, dodávať svoje diktované informácie," upozornil tiež Deloire s tým, že proti nim stoja novinári, ktorí sa naďalej snažia tento tok triediť a vytrhávať tak zrna od pliev.

Prvú päticu najslobodomyseľnejších štátov tvoria Fínsko, Holandsko, Nórsko, Dánsko a Nový Zéland. V prvej desiatke sú len dve mimoeurópske krajiny, zhodou okolností obe zo Strednej Ameriky: šiesta Kostarika a desiata Jamajka. Najhoršie sú tradične Severná Kórea a africká Eritrea.

Najlepšie si za rok polepšilo Tunisko (o 30 miest na 96.) vďaka menšiemu násiliu proti novinárom a Ukrajina (o 22 miest na 107.) po zmiernení konfliktu na východe krajiny. Najväčší prepad zaznamenalo Poľsko (o 29 miest na 47.) kvôli aktivite novej vlády proti médiám a Tadžikistan (o 34 miest na 150.) kvôli vzrastajúcemu autoritatívnemu režimu. Za Tadžikistanom skončilo na 151. mieste Turecko, ktoré sa usiluje o aproximáciu s Európskou úniou.

RSF so sídlom v Paríži má pri zostavovaní každoročného rebríčka v jednotlivých krajinách na zreteli mnoho kritérií, a to od legislatívy, dodržiavania plurality názorov, transparentnosti, majetkovej kontroly médií, autocenzúru až po mieru násilia voči novinárom.

Rebríček krajín podľa slobody médií na rok 2016:
1. Fínsko
2. Holandsko
3. Nórsko
4. Dánsko
5. Nový Zéland
6. Kostarika
7. Švajčiarsko
8. Švédsko
9. Írsko
10. Jamajka
11. Rakúsko
12. Slovensko
13. Belgicko
...
16. Nemecko
...
20. Uruguaj
21. Česko
22. Surinam
...
25. Austrália
...
38. Británia
...
41. USA
...
45. Francúzsko
...
67. Maďarsko
...
72. Japonsko
...
89. Grécko
...
101. Izrael
...
120. Afganistan
...
147. Pakistan
148. Rusko
149. Mexiko
...
165. Saudská Arábia
...
176. Čína
177. Sýria
178. Turkménsko
179. Severná Kórea
180. Eritrea

Zdroj: RSF

pošli na vybrali.sme.sk


Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Mnohých z nás v súčasnosti trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Máme pocit, akoby na nás svet kričal: „Nemáš dosť peňazí.“

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Vo veku 95 rokov zomrel Christopher Tolkien, ktorý sa posledných niekoľko desiatok rokov venoval literárnemu odkazu svojho otca J. R. R. Tolkiena.

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Najčítanejšie