Fotka dievčaťa s pohľadom na Romneyho zadok pohoršila Ameriku

Fotka dievčaťa s pohľadom na Romneyho zadok pohoršila Ameriku

15.10.2012 03:00 | Tlač | mk

Vtipné fotografie sa v USA v čase predvolebnej kampane netolerujú.

 


Fotografia AP, ktorá minulý týždeň zamestnávala americké médiá, zachytáva prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, ako sa chystá sadnúť si a za ním je mladé dievča, ktoré má zložené ruky a na tvári veľké prekvapenie. Na prvý pohľad trochu vtipná predvolebná fotografia politika, ktorú by na Slovensku s potešením uverejnili viaceré média, lebo vyžaruje istý druh emócií. No v Amerike spôsobila rozruch.

 

AP

Chcela americká tlačová agentúra AP, aby fotografia vyznela tak, že dievča jasalo pri pohľade na Romneyho zadok? To bola hlavná otázka, ktorá trápila viacero mediálnych analytikov hodnotiiacich fotografiu v čase ostrej predvolebnej kampane. Podľa FoxNews.com viacerí hodnotili zverejnenie fotografie negatívne. Svedčí podľa nich o anti-Romneyovskom postoji agentúry, alebo o prekročení etických pravidiel. Napríklad vyskokoškolský pedagóg Steve Manuel si myslí, že agentúra musela vedieť, že v čitateľoch bude vyznievať Romney smiešne. "To nie je poslanie spravodajskej agentúry, vyberať pozície, aby v nich vyzerali ľudia smiešne."

AP

Fotografia vznikla v pondelok, keď Mitt Romney návštívil školu vo Virgínii a nečakane si so študentmi zapózoval pred fotografmi. Romney mohol byť spokojný, vďaka diskusii o úmysloch AP sa jeho fotka šírila médiami. AP nakoniec vydala vyhlásenie, v ktorom viceprezidentka agentúry Kathleen Carroll oznámila, ako vznikla fotka, a že pôvodný text rozšíria o popis, že dievča sa netešilo z pozadia prezidentského kandidáta, ale z toho, že sa postavil pred ňu. Zároveň uznala chybu, že pôvodný titulok pod fotografiou nebol dostatočne vysvetľujúci.

Titulok "Republikánsky prezidentský kandidát a bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney, pózuje pre fotografov so študentmi školy vo Fairfielde vo Virgínii," agentúra po kritike doplnila vetou, že "vpravo je reakcia dievčaťa, keď si uvedomí, že Romney sa pri fotografovaní prikrčil práve pred ňou a jej spolužiakmi na skupinovej fotografii."

Výber fotografii k článkom je právom redakcie. Nie všetci zobrazení sú so snímkami spokojní. A sú medzi nimi určite aj slovenskí politici.

Ján Slota Foto: SME

 Vladimír Mečiar Foto: SME

 

Mikuláš Dzurinda Foto:TASRSúd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Spoločnosť Facebook v nasledujúcich týždňoch spúšťa kampaň v krajinách Európy, Stredného východu a Afriky s cieľom vzdelávať a informovať ľudí o tom, ako odhaliť potenciálne falošné správy.

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Najväčšia banka na Slovensku sa zapája do veľkej garančnej schémy s kapacitou 500 miliónov eur mesačne. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvy so Slovak Investment Holdingom a Eximbankou SR a vďaka garanciám pomôžu firmám na Slovensku, bez ohľadu na ich veľkosť, sa jednoduchšie dostať k novým finančným zdrojom. Podmienkou je, aby firmy neboli v problémoch ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

Najčítanejšie