Fotka dievčaťa s pohľadom na Romneyho zadok pohoršila Ameriku

Fotka dievčaťa s pohľadom na Romneyho zadok pohoršila Ameriku

Vtipné fotografie sa v USA v čase predvolebnej kampane netolerujú.

 


Fotografia AP, ktorá minulý týždeň zamestnávala americké médiá, zachytáva prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, ako sa chystá sadnúť si a za ním je mladé dievča, ktoré má zložené ruky a na tvári veľké prekvapenie. Na prvý pohľad trochu vtipná predvolebná fotografia politika, ktorú by na Slovensku s potešením uverejnili viaceré média, lebo vyžaruje istý druh emócií. No v Amerike spôsobila rozruch.

 

AP

Chcela americká tlačová agentúra AP, aby fotografia vyznela tak, že dievča jasalo pri pohľade na Romneyho zadok? To bola hlavná otázka, ktorá trápila viacero mediálnych analytikov hodnotiiacich fotografiu v čase ostrej predvolebnej kampane. Podľa FoxNews.com viacerí hodnotili zverejnenie fotografie negatívne. Svedčí podľa nich o anti-Romneyovskom postoji agentúry, alebo o prekročení etických pravidiel. Napríklad vyskokoškolský pedagóg Steve Manuel si myslí, že agentúra musela vedieť, že v čitateľoch bude vyznievať Romney smiešne. "To nie je poslanie spravodajskej agentúry, vyberať pozície, aby v nich vyzerali ľudia smiešne."

AP

Fotografia vznikla v pondelok, keď Mitt Romney návštívil školu vo Virgínii a nečakane si so študentmi zapózoval pred fotografmi. Romney mohol byť spokojný, vďaka diskusii o úmysloch AP sa jeho fotka šírila médiami. AP nakoniec vydala vyhlásenie, v ktorom viceprezidentka agentúry Kathleen Carroll oznámila, ako vznikla fotka, a že pôvodný text rozšíria o popis, že dievča sa netešilo z pozadia prezidentského kandidáta, ale z toho, že sa postavil pred ňu. Zároveň uznala chybu, že pôvodný titulok pod fotografiou nebol dostatočne vysvetľujúci.

Titulok "Republikánsky prezidentský kandidát a bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney, pózuje pre fotografov so študentmi školy vo Fairfielde vo Virgínii," agentúra po kritike doplnila vetou, že "vpravo je reakcia dievčaťa, keď si uvedomí, že Romney sa pri fotografovaní prikrčil práve pred ňou a jej spolužiakmi na skupinovej fotografii."

Výber fotografii k článkom je právom redakcie. Nie všetci zobrazení sú so snímkami spokojní. A sú medzi nimi určite aj slovenskí politici.

Ján Slota Foto: SME

 Vladimír Mečiar Foto: SME

 

Mikuláš Dzurinda Foto:TASR