Slovensko čelí kritike za spôsob akreditácií novinárov na akcie EÚ Ilustr.foto: Omédiách.com

Slovensko čelí kritike za spôsob akreditácií novinárov na akcie EÚ

19.07.2016 13:18 | Tlač | mk, ČTK

Medzinárodná asociácia novinárov (IPA) vydala vyhlásenie, v ktorom ostro kritizuje slovenské úrady za spôsob udeľovania akreditácií novinárom na neformálne stretnutia ministrov EÚ, ktoré sa konajú v Bratislave.

Bratislava neumožňuje akreditáciu krátko pred konaním akcií ale musia požiadať o všeobecnú akreditáciu 21 dní pred prvou akciou, ktorej sa chcú zúčastniť. Súčasne je potrebné sa na každú ministerskú schôdzku akreditovať zvlášť, a to najneskôr desať dní vopred. Akreditácie je možné len on-line.
IPA upozornila, že slovenské pravidlá na rozdiel od predsedníctva iných krajín neumožňujú vydať novinári akreditáciu priamo na mieste. Dodala, že minulý týždeň bol niekoľkými novinárom bez akreditácie nepovolený vstup do tlačového centra predsedníctvo v Bratislave, kde sa konajú aj tlačovej konferencie po ministerských schôdzkach.

"Neskoré akreditácie sú nevyhnutné pre novinárov, ktorí si nemôžu vždy naplánovať svoje aktivity týždne dopredu," uviedol prezident IPA Tom Weingärtner.

Ministerstvo zahraničných vecí v reakcii pre Omédiách.com oznámilo, že systém akreditácií zodpovedá momentálnym bezpečnostným požiadavkám a celkovej situácii v EÚ. Slovensko pripravovalo a prebralo predsedníctvo v čase zvýšenej teroristickej hrozby na území celej EÚ, po krvavých útokoch na civilistov v metropolách EÚ: Paríži a Bruseli.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu, anticipovaný záujem stoviek novinárov z EÚ a celého sveta, ako aj vzhľadom na kapacitné možnosti, príslušné bezpečnostné zložky určili lehotu potrebnú na preverenie žiadateľov o akreditácie na maximálne tri týždne," povedal hovorca MZV Peter Stano.
Podľa jeho slov o tejto skutočnosti boli a sú všetci záujemcovia informovaní prostredníctvom upozornenia na webstránke SK PRES, kde sa o akreditácie žiada – a to už od 9. mája, teda v dostatočnom predstihu ešte pred začiatkom samotného predsedníctva. „Rovnako sme pred začiatkom predsedníctva v júni informovali API o tejto procedúre a nastavených lehotách," dodal.
Zároveň hovorca dodal, že aj keď niektorí novinári mali problém najmä pri neskorej žiadosti o účasť na podujatiach v Bratislave, drvivú väčšinu ťažkostí „operatívne riešili a vyriešili."

Pričom ministerstvo prisľúbilo väčšiu flexibilitu systému neskorých registrácií tak, aby sa skrátili čakacie lehoty na schválenie žiadostí zahraničných novinárov o registráciu na konkrétne podujatia.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie