TASR za Rezníka porušila protischránkový zákon Reprofoto tablet.tv

TASR za Rezníka porušila protischránkový zákon

04.12.2017 11:22 | Tlač | mk

Protischránkový zákon prikazuje každej štátnej inštitúcii podpisovať zmluvy len s dodávateľmi, ktorí zverejňujú konečných užívateľov.  

 

 

Začiatkom lete TIS upozornila, že štátna tlačová agentúra TASR v polovici marca 2016 pod vedením vtedajšieho generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka podpísala zmluvu na 110 tisíc eur so švajčiarskou firmou All-Media Typlan AGna na 32-bitový upgrade ich softvéru.

„Švajčiarsky dodávateľ nemá dohľadateľnú webstránku. Podľa faktúr za ňou stoja zrejme českí občania," upozornila TIS na blogu.

TASR postupovala tzv. priamym rokovacím konaním. Argumentovala, že na jej 25 rokov starý 16-bitový systém má autorské práva len jedna jediná firma.

Vtedajší šéf stratégií TASR Vladimír Puchala (dnes generálny riaditeľ TASR) sa v reakcii pre TIS bránil, že povinnosť platila až od polovice apríla 2016. TIS upozorňuje, že už v marci vtedy platný zákon o verejnom obstarávaní jasne uvádzal: "Verejný obstarávateľ a obstarávateľ nesmie uzavrieť zmluvu, koncesnú zmluvu alebo rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí nemajú v registri konečných užívateľov výhod zapísaných konečných užívateľov výhod."

TIS podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v týchto dňoch rozhodol, že TASR porušila zákon o verejnom obstarávaní a to hneď v troch bodoch. Tým, že uzavrela zmluvu s uchádzačom, ktorý nemal v registri konečných užívateľov výhod zapísaných konečných užívateľov, pričom uvedené porušenie zákona malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

TASR porušila zákon aj tým, že v požadovanej forme nezverejnila v profile zmluvu o dielo vrátane jej dodatku a tým, že neuverejnila v profile sumu skutočne uhradeného plnenia zo zmluvy do 90 dní od dňa skončenia alebo zániku zmluvy.

„Porušenie protischránkového zákona však znamená, že švajčiarska firma tender nemohla vyhrať a zmluva nemala byť ani podpísaná. TASR navyše za porušenie zákona hrozí sankcia 5,5 tisíc eur. Švajčiarskej firme dokonca minimálne 10 tisíc eur plus na tri roky zákaz obchodovania so štátom," upozorňuje TIS.

Aktualizácia o stanovisko Vladimíra Puchalu (13:55): Spoločnosť All Media Typlan je zmluvným partnerom TASR od roku 1992. Protokol o výsledku kontroly dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní konštatuje : „kontrolná skupina má za to, že kontrolovaný (TASR) dostatočne preukázal oprávnenosť použitia zvoleného postupu priamym rokovacím konaním..."  Vo Vyjadrení k protokolu o výsledku kontroly TASR poukázala na metodické ustanovenie UVO, ktoré vysvetľovalo, podľa ktorých ustanovení zákona o verejnom obstarávaní sa má postupovať v prípade priameho rokovacieho konania.

Zadávanie podlimitnej zákazky „Agentúrny systém TYPLAN - upgrade" bolo realizované postupom podľa § 101 zákona č. 25/2006 Z. z. (tzn. priamym rokovacím konaním). Pri tejto zákazke TASR postupovala v zmysle metodického  usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie č. 14070-5000/2015, ktoré bolo publikované 06.11.2015. V tomto metodickom usmernení Úrad pre verejné obstarávanie zaujal stanovisko k tomu, ktoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní sa vzťahujú na zadávanie podlimitnej zákazky postupom podľa § 101 zákona č. 25/2006 Z. z. Výslovne sa v ňom konštatuje: „Postup zadávania podlimitnej zákazky bez využitia elektronického trhoviska priamym rokovacím konaním je upravený ustanovením § 101 zákona o verejnom obstarávaní. Na tento postup sa vzťahujú aj základné ustanovenia prvej časti zákona o verejnom obstarávaní (ustanovenia § 1 až § 21). Zároveň ustanovenie § 101 zákona o verejnom obstarávaní odkazuje na použitie ustanovení § 58 písm. b), d) až i) zákona a § 59 ods. 3 zákona, podľa ktorých je potrebné sa riadiť pri uvedenom postupe zadávania zákazky. Ustanovenie § 49a zákona o verejnom obstarávaní sa zo systematického hľadiska nachádza v druhej časti zákona upravujúcej postupy zadávania nadlimitných zákaziek. Pokiaľ teda ustanovenia § 101 zákona neodkazuje na použitie ustanovenia § 49a zákona, verejný obstarávateľ nie je povinný postupovať podľa tohto ustanovenia. To isté platí aj pre prípad ustanovenia § 40 zákona o verejnom obstarávaní, ktoré upravuje povinnosť verejného obstarávateľa zriadiť na vyhodnotenie ponúk komisiu."

V predmetnom metodickom usmernení sa neuvádzalo, že pri postupe podľa § 101 zákona č. 25/2006 Z. z. sa má aplikovať aj ustanovenie § 100 zákona č. 25/2006 Z. z. Z tohto dôvodu pri predmetnej zákazke TASR postupovala v zmysle § 101 zákona č. 25/2006 Z. z.pošli na vybrali.sme.sk
Rádio Europa 2 bude odovzdávať Hudobné ceny

Rádio Europa 2 bude odovzdávať Hudobné ceny

Rádio Europa 2 ocení aj tento rok tých najlepších interpretov zo slovenskej, ale aj zahraničnej hudobnej scény.

Foreign Policy opravil svoj komentár o Česku, zmiernil kritiku holdingu Czechoslovak Group

Foreign Policy opravil svoj komentár o Česku, zmiernil kritiku holdingu Czechoslovak Group

Časopis Foreign Policy podstatně zmírnil své kritické informace o českém holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Jaroslava Strnada, které obsahoval komentář Kristofera Harrisona z minulého týdne.

Fico láka na facebooku fanúšikov s reklamou, že je stále premiérom

Fico láka na facebooku fanúšikov s reklamou, že je stále premiérom

Minulý týždeň Robert Fico podal demisiu na pozíciu predsedu vlády a tento štvrtok prezident Andrej Kiska vymenoval novú vládu, ktorej predsedom je Peter Pellegrini.

Nový premiér začal na facebooku s pomýlenou vlajkou

Nový premiér začal na facebooku s pomýlenou vlajkou

Vo štvrtok prezident vymenoval Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne vymenoval aj jeho nový vládny kabinet.

 

Obvinenie z cenzúry: Vypočúvali ma ako fašistku, tvrdí scenáristka

Obvinenie z cenzúry: Vypočúvali ma ako fašistku, tvrdí scenáristka

Minulý rok sa zviditeľnili šokujúcim príbehom o ceste mladého dievčaťa z detského domova k nechcenej prostitúcii s názvom Pirko.

Som presvedčený, že ide o politickú vraždu, píše Jozef Šátek v analýze: Kto a prečo zavraždil Kuciaka a Kušnírovú

Som presvedčený, že ide o politickú vraždu, píše Jozef Šátek v analýze: Kto a prečo zavraždil Kuciaka a Kušnírovú

Bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek zverejnil analýzu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Bývalá členka tímu Václava Miku je vo vedení Ringier AS Slovakia

Bývalá členka tímu Václava Miku je vo vedení Ringier AS Slovakia

Vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia má novú riaditeľku marketingu.

Televízna rada začala správne konanie voči TV Barrandov kvôli napadnutiu ČT

Televízna rada začala správne konanie voči TV Barrandov kvôli napadnutiu ČT

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s provozovatelem TV Barrandov kvůli pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa na téma hospodaření České televize.

Telekom uvádza StreamOn na Easy – neobmedzené prenosy hudby a videa

Telekom uvádza StreamOn na Easy – neobmedzené prenosy hudby a videa

Telekom uvádza na Slovensku nový typ služby, ktorý poteší najmä mladých používateľov a nadšencov s väčším využívaním multimédií.

Rezník: Slová Kňažka na OTOvi boli suterén. Suterén je niekde inde, odkazuje mu Kňažko

Rezník: Slová Kňažka na OTOvi boli suterén. Suterén je niekde inde, odkazuje mu Kňažko

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník dnes na zasadnutí Rady RTVS kritizoval prejav Milana Kňažka, ktorý povedal na odovzdávaní cien OTO počas živého prenosu na Jednotke.

Najčítanejšie