V Ľubľane sa uskutoční významná prehliadka slovenskej filmovej tvorby

25.03.2013 20:46 | Tlačové správy | SFÚ

Na prelome prvých jarných mesiacov sa v slovinskej Ľubľane uskutoční významná Prehliadka českej a slovenskej kinematografie pod názvom Hand in Hand (Ruka v ruke). Koná sa pri príležitosti dvadsiateho výročia rozdelenia Československa a vzniku dvoch samostatných republík a jej dramaturgia sa sústredila na slovenské a české filmy z obdobia posledných piatich rokov. Podujatie sa začne vo štvrtok 28. marca a potrvá do 7. apríla 2013.

Program prehliadky predstaví desať filmov, ktoré reprezentujú kinematografie oboch krajín a zároveň sú výsledkom ich spolupráce v oblasti filmovej tvorby a produkcie. Tvoria ho slovenské filmy, české filmy a spoločné koprodukčné projekty. Zo slovenských filmov sa bude premietať dokument Juraja Lehotského Slepé lásky, ktorý v novodobej histórii Slovenska odštartoval úspešnú púť súčasnej slovenskej kinematografie na prestížnych medzinárodných festivaloch, keď si v roku 2008 odniesol z MFF v Cannes Cenu artových kín CICAE z výberovej sekcie Quinzaine des Réalisateurs / Directors´ Fortnight a stretol sa tam s mimoriadnym ohlasom. Trojicu výlučne slovenských filmov v programe ľubľanskej prehliadky dopĺňajú hraný debut režiséra a scenáristu Petra Krištúfka Viditeľný svet, ktorý v psychologickej dráme približuje život samotárskeho štyridsiatnika a ukazuje, ako môže voyerizmus zasiahnuť do života nič netušiacim ľuďom a zničiť ich osobný svet, a druhý celovečerný film režiséra a producenta Petra Bebjaka, horor Zlo o partii mladých chalanov, nakrúcajúcich v dome, ktorý ukrýva hrôzostrašné tajomstvá. České filmy budú zastupovať dráma o postupnom rozklade rodiny z malého českého mesta Poupata Zdeňka Jiráského, najlepší český film roku 2011, a Rodina je základ státu Roberta Sedláčka o úteku pred spravodlivosťou a hľadaní stratených vzťahov.

Súčasťou prehliadky bude tiež päť koprodukčných filmov. S majoritnou slovenskou účasťou sa bude premietať debut Ivety Grófovej Až do mesta Aš, ktorý bol slovenskou nomináciou na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film v roku 2012 a zaujal aj na mnohých významných zahraničných festivaloch, hraný debut pre kiná Zuzany Liovej Dom, vo svetovej premiére uvedený na Berlinale v roku 2011, a dokumentárna snímka Nickyho rodina Mateja Mináča o záslužnom čine Nicholasa Wintona, ktorá sa ešte aj dva roky od svojho vzniku premieta s neutíchajúcim záujmom divákov po celom svete a vo viacerých krajinách sa dostala aj do distribúcie. Z koprodukčných projektov, na ktorých participuje Slovenská republika ako minoritný partner, diváci v Ľubľane uvidia animovaný film Alois Nebel českého režiséra Tomáša Luňáka, čerstvého držiteľa Európskej filmovej ceny pre Najlepší animovaný film, ktorý bol zároveň aj aktuálnou českou nomináciou na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film, a dokumentárnu komédiu Nesvadbovo českej režisérky Eriky Hníkovej o „singles" v malej východoslovenskej obci Zemplínske Hámre. Pre svoje česko-slovenské pozadie i žánrové zaradenie bude práve tento titul otváracím filmom prehliadky na jej slávnostnom otvorení vo štvrtok 28. marca 2013 o 18.00 hod. v Kosovelovej sále Cankarjevho domu. Podujatia sa za slovenských a českých organizátorov zúčastní Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra (NKC) SFÚ.

Hlavným organizátorom prehliadky za Slovenskú republiku je Slovenský filmový ústav (SFÚ, www.sfu.sk) na základe poverenia Ministerstva kultúry SR a bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci, prehliadku realizuje v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Slovinsku (www.mzv.sk/lublana). Na podujatí sa podieľa České filmové centrum – Národní filmový archiv Praha (www.filmcenter.cz) a Slovinské filmové centrum (www.film-center.si). Všetky uvedené organizácie sú dlhoročnými partnermi v projekte prezentácie svojich národných kinematografií v spoločnom stánku Central European Cinema na medzinárodnom filmovom trhu EFM Berlín. Podujatie bude hostiť Kultúrne a kongresové centrum Cankarjev dom (http://www.cd-cc.si/).

Viac informácií nájdete na www.aic.sk a na internetovej stránke kina Cankarjev dom: http://www.cd-cc.si/default.cfm?Jezik=En&Kat=0204&Predstava=3422

ZOZNAM FILMOV PREHLIADKY:

SLOVENSKÉ FILMY
Slepé lásky, SR, 2008, r. Juraj Lehotský
Viditeľný svet, SR, 2011, r. Peter Krištúfek
Zlo, SR, 2012, r. Peter Bebjak

KOPRODUKČNÉ SLOVENSKO-ČESKÉ FILMY
Až do mesta Aš, SR / ČR, 2012, r. Iveta Grófová
Dom, SR / ČR, 2011, r. Zuzana Liová
Nickyho rodina, SR / ČR, 2011, r. Matej Mináč

KOPRODUKČNÉ ČESKO-SLOVENSKÉ FILMY
Alois Nebel, ČR / SR / Nemecko, 2011, r. Tomáš Luňák
Nesvadbovo, ČR / SR, 2010, r. Erika Hníková

ČESKÉ FILMY
Poupata, ČR, 2012, r. Zdeněk Jiráský
Rodina je základ státu, ČR, 2011, r. Robert Sedláček

pošli na vybrali.sme.sk


MISSONI. Talianska haute couture v jedinečnej knihe

MISSONI. Talianska haute couture v jedinečnej knihe

Ikona v módnom dizajne. Špičkový taliansky módny dom preslávený svojimi farebnými pletenými vzormi. Spájajú sa s ním mená celebrít ako Jennifer Lopez, Tom Hanks, Cate Blanchett, Scarlett Johansson, Uma Thurman, Julia Roberts, Keira Knightley, Madonna alebo David Beckham.

Pieseň k Vianočnej rozprávke naspievala známa folková speváčka so Symfonickým orchestrom SRo (VIDEO)

Pieseň k Vianočnej rozprávke naspievala známa folková speváčka so Symfonickým orchestrom SRo (VIDEO)

V tichu je názov titulnej skladby tohtoročnej vianočnej rozprávky RTVS Čarovný kamienok.

Kampaň J&T Banky vychádza z podmorských diel úspešnej fotografky (VIDEO)

Kampaň J&T Banky vychádza z podmorských diel úspešnej fotografky (VIDEO)

J&T Banka v týchto dňoch uvádza novú kampaň na jeden zo svojich investičných produktov. Pokračuje v komunikačnej línii spájania finančného sveta so svetom umenia.

Prokurátor podal obžalobu na Rostása zo Zem a vek za slovné útoky na Židov (VIDEO)

Prokurátor podal obžalobu na Rostása zo Zem a vek za slovné útoky na Židov (VIDEO)

Prokurátor podal obžalobu na šéfredaktora časopis Zem a vek Tibora Rostása za extrémizmus. Mal sa ho dopustiť v článku Klin Židov medzi Slovanmi. 

Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Ľudia na Slovensku opäť vo vidine, že niečo drahé získajú zadarmo, šírili hoax a zároveň poskytovali dôležité údaje, ktoré mohli následne podvodníci zneužiť.

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán chce získať sympatie mladých veriacich vďaka technologickej inovácii, ktorá ich má prepojiť s elektronickou aplikáciou, a pomôcť im tak pri tradičných ružencových modlitbách.

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Hostia a témy víkendových diskusii. Na verejnosť sa dostal zvukový záznam z Gorily, ktorý obsahuje nahrávky, ktoré naznačujú politickú korupciu.

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný klip Karla Gotta a jeho dcéry Charlotte Elly k piesni Srdcia nehasnú už má na YouTube okolo 23 miliónov zhliadnutí. Singel zložil frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorý ich tiež doprevádzal na akustickej gitare. Ide o prvú pieseň, ktorú Krajčo napísal pre niekoho iného než svoju kapelu. Finálnu podobu doladil s Petrom Harazinom z kapely Nebe.

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Najčítanejšie