RTVS a ČT podpisujú memorandum o vzájomnej spolupráci

02.05.2013 14:33 | Tlačové správy | RTVS

Generálni riaditelia RTVS a Českej televízie Václav Mika a Petr Dvořák dnes v Prahe na pôde ČT na Kavčích horách počas stretnutia zástupcov šiestich verejnoprávnych televízií stredoeurópskeho regiónu podpisujú memorandum o spolupráci.

Vzájomná dlhodobá spolupráca dvoch verejnoprávnych médií, ktoré spájajú spoločné korene a bohatá história v oblasti televízneho vysielania, sa dotkne nielen oblasti programu, ale tiež vývoja spoločných formátov, spravodajstva, techniky a technológií, nových médií, ľudských zdrojov, marketingu a komunikácie.

„Podpis memoranda o vzájomnej spolupráci dvoch verejnoprávnych médií v srdci Európy je formálnym potvrdením toho, čo nás s Petrom Dvořákom spája už dlhšiu dobu, a to je symbióza, dôvera a spoločný cieľ. Chceme byť spoľahlivým a dôveryhodným médiom verejnej služby pre súčasné i budúce generácie. Som rád, že toto memorandum sme podpísali práve v čase 60. výročia Československej televízie. Spolupráca medzi Českou televíziou a RTVS sa bude týkať nielen umeleckej tvorby v oblasti programu, ale tiež vývoja spoločných formátov, spravodajstva, techniky a technológií, nových médií, ľudských zdrojov a komunikácie. Česká televízia je pre nás inšpiráciou a vzorom v mnohých oblastiach a práve na spoločných základoch a tradíciách oboch médií chceme stavať aj v budúcnosti," povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Zámerom memoranda je určiť rámec vzájomnej dlhodobej spolupráce v oblasti tvorby a produkcie audiovizuálnych a kinematografických diel, ako aj v oblasti spravodajstva, športu, hudobných a zábavných podujatí. ČT a RTVS si budú vzájomné poskytovať informácie a vedomosti v záujme posilnenia a skvalitnenia svojich programových služieb. Súčasťou dlhodobej spolupráce dvoch verejnoprávnych médií má byť aj vzájomná prezentácia národného dedičstva, slovenského a českého jazyka a kultúry.

„Českú televíziu spájajú so slovenskou RTVS spoločné korene a bohatá história v oblasti televíznej tvorby. Zaradenie podpisu memoranda o spolupráci medzi ČT a RTVS na záver medzinárodného stretnutia zástupcov regiónu strednej Európy podčiarkuje kooperatívny ráz medzinárodného stretnutia a zároveň naznačuje širšie možnosti spolupráce i s ďalšími krajinami v regióne," hovorí generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák.

Na základe memoranda ponúkne ČT licencie pre územie Slovenskej republiky prednostne verejnoprávnej RTVS. Slovenská verejnoprávna televízia už dlhodobo uvádza napríklad dokumentárny cyklus Na ceste a Na ceste po Česku. RTVS má aj licenčné práva na vianočnú rozprávku Šťastný smoliar či seriál Cirkus Humberto. Rokovania medzi oboma televíziami prebiehajú aj k ďalším licenciám, momentálne napríklad k uvedeniu seriálu Sanitka II. Spoločným projektom, ktorý v súčasnosti vysielajú RTVS a ČT, je unikátny nedeľný cyklus Colnica.

ČT a RTVS budú intenzívnejšie spolupracovať aj na posilňovaní postavenia verejnoprávnych médií na mediálnom trhu. Pre RTVS je mimoriadne dôležitá aj spolupráca pri budovaní nových médií verejnej služby a v oblasti digitalizácie. Medzi sféry vzájomnej spolupráce budú patriť aj personálna oblasť (výmeny skúseností v oblasti ľudských zdrojov, interné školenia, stáže) a marketing a komunikácia (koordinácie v rámci komunikácie spoločných projektov).

Predmetom stretnutia zástupcov verejnoprávnych vysielateľov z Českej republiky, Poľska, Rakúska, Slovenska, Maďarska a Slovinska a EBU, na ktorom sa v Prahe zúčastnil aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, je smerovanie verejnoprávnych televízií v regióne strednej Európy a možnosti medzinárodnej spolupráce. Dvojdňové stretnutie (1. a 2. mája) na Kavčích horách sa koná z iniciatívy ČT vôbec po prvý raz. Stredoeurópske verejnoprávne televízie spolupracujú po boku ďalších európskych vysielateľov takisto v rámci Európskej vysielacej únie.

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

pošli na vybrali.sme.sk


Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video

Žiadna úcta: Pluska zverejnila skok zúfalého muža z horiacej bytovky ako exkluzívne video

Novinári sa pri svojej práci dostanú k rôznym materiálom, špeciálne pri tragédiách. Nie všetko je však možné zverejniť.

V poslednej tohtoročnej relácii Na telo sľubuje Markíza exkluzívnych hostí (VIDEO)

V poslednej tohtoročnej relácii Na telo sľubuje Markíza exkluzívnych hostí (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela posledné tohtoročné vydanie politickej diskusnej relácie Na telo v nedeľu 8. decembra.

Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Vyšetrovateľ obvinil predsedu Smeru v súvislosti s videom, v ktorom Robert Fico obhajoval Milana Mazureka z Kotlebovej ĽSNS.

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prikázal vyšetrovateľovi NAKA znovu sa zaoberať videom Roberta Fica.

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Práve vyšla nová kniha Prečo ľudia veria nezmyslom, ktorá sa zaoberá silou dezinformácií, fakenews, konšpiračných teórií, hoaxov, je o trolloch, postfaktutálnej dobe, šarlatánoch.

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

 Český rozhlas spustil největší český audio archiv. V rámci projektu mujRozhlas bezplatně nabídne živé vysílání všech stanic, výběr archivních pořadů i audioprodukci vyrobenou pro on-line prostředí. Hlavním cílem projektu je zvýšení poslechovosti audio obsahu Českého rozhlasu na internetu, oslovení nového publika a zavedení nových technologických inovací.

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja, no pri pohľade na preplnené obchody, parkoviská a všadeprítomné davy ľudí v predvianočnom období sa opak stáva pravdou. Môžu byť pre nás obdobím stresu, zhonu či konzumu a ich skutočný význam sa vytráca. Máme preto pre vás 4 tipy, ako prežiť Vianoce pohodovo, ale najmä udržateľne. Či už z pohľadu nášho životného prostredia alebo peňaženky.

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Skupina Erste Group, ktorej patrí Slovenská sporiteľňa, prichádza pred Vianocami do všetkých štátov, v ktorých pôsobí, s vianočnými mini filmom o čmeliakovi Hanna, ktorý túžil lietať.

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rádio Rocková republika, Rádio Aktual, Rádio Jazz a nakoniec Rádio Mária Slovensko. Toto bol plánovaný údel frekvencií po Rockovej republike, ktoré pred 4 rokmi získal Martin Lengyel.

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa zo spáchania daňového podvodu, informovala dnes polícia.

 

Najčítanejšie