V Bratislave nastanú rozsiahle dopravné obmedzenia, prinášame podrobnosti (FOTO)

21.01.2019 15:18 | Tlačové správy | Hlavné mesto BA

Už o pár týždňov, konkrétne 15. februára, začnú v Bratislave rozsiahle obmdezenia v súvislosti so stavbou D4/R7 a výstavbou vo štvrti Mlynské Nivy.


Na pol roka bude kompletne uzavretá ulica Mlynské Nivy a niektoré zjazdy z Prístavného mosta smerom na Slovnaft a Prístavnú ulicu, čo bude mať veľmi negatívny dopad na dopravu v celej východnej časti Bratislavy. Najväčší nápor na dopravu sa predpokladá na Gagarinovej ulici a na Landererovej ulici, ktoré budú zároveň aj obchádzkovými trasami.

Mesto stálo pred problémom, ako zvládnuť ďalší nárast áut na Gagarinovej ulici a ako viesť dopravu z Prievozskej na Karadžičovu ulicu tak, aby sa neupchala prakticky celá štvrť. K riešeniu dopravných obmedzení, ktoré dnes Bratislavčanom predstavil primátor Matúš Vallo, viedli konkrétne dáta. Na najkritickejšej Gagarinovej ulici prechádza v špičke jedným pruhom autami za hodinu cca 900 ľudí. Súčasná kapacita verejnej dopravy však v tom istom čase prepravuje jedným pruhom 3.000 ľudí a jej kapacita je až 4.700 ľudí. Tento veľký rozdiel viedol všetkých zainteresovaných k úvahe, že pri hľadaní riešení je potrebné uprednostniť ten druh dopravy, ktorým sa prepravuje viac ľudí, a to je MHD. Preto prišlo k rozhodnutiu, a na tomto riešení vznikla široká zhoda aj s dopravnými odborníkmi a aj s predstaviteľmi samospráv mestských častí, že na Gagarinovej ulici zriadime dva bus pruhy. Jeden, v smere do mesta vznikne pridaním tretieho pruhu – bus pruhu – k dvom existujúcim pruhom a druhý smerom von z mesta vznikne tak, že jeden z dvoch existujúcich pruhov vyhradíme len pre verejnú dopravu a osobná doprava pôjde jedným pruhom. V oblasti Mlynských Nív zase pre MHD bude zabezpečená samostatná obchádzková trasa pre MHD, ktorá pôjde po Páričkovej ulici a ostatná, osobná doprava smerom do Starého Mesta, pôjde po Landererovej ulici. MHD sa tým pádom aj na tomto úseku úplne vyhne zápcham.

Čo tým Bratislavčania získajú?
Pokiaľ dnes trvá prejazd Gagarinovou ulicou v špičke cca 30 min, MHD by po Gagarinovej mala aj v špičke prejsť za 6 minút. Pokiaľ cesta z Vrakune po Mlnyské Nivy trvá aj hodinu, po novom verejná doprava zo zastávky Cintorín Vrakuňa po Mlynské Nivy prejde za 14 minút.

Uvedomujeme si, že riešenie, ktoré dnes odprezentoval primátor je pomerne radikálne, zvlášť pre osobnú dopravu, a jeho úspech alebo neúspech záleží aj od toho, ako naň zareagujú Bratislavčania. Či využijú ponúknutú príležitosť dostať sa do mesta výrazne rýchlejšie (dokonca aj oproti súčasnému stavu) a prestúpia vo väčšom počte z áut do MHD. Bude to výhodnejšie aj pre nich samých, lebo rýchlejšie prídu z domu do mesta a rýchlejšie sa vrátia po práci domov. Bude to lepšie pre tých, ktorí autom ísť do mesta jednoducho musia, lebo čím viac ľudí prestúpi do MHD, tým sa im zmenšia zápchy. A bude to výhodné aj pre všetkých ostatných, lebo budeme zažívať menej stresu pri cestovaní po Bratislave – v aute, v MHD, na bicykli aj peši. Obraciame sa na vás s prosbou o trpezlivosť a súčinnosť. Veríme, že aj v takejto kritickej a vynútenej situácii dokáže naše mesto tieto najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy zmierniť a dokáže ich zvládnuť.

Samozrejme, súčasťou riešení sú aj záchytné parkoviská a prednosť pre vozidlá MHD na ďalších svetelných križovatkách vo Vrakuni. Už o niekoľko dní spustíme aj informačnú kampaň, kde budeme o jednotlivých úsekoch a trasách podrobne informovať aby každá Bratislavčanka a každý Bratislavčan vedel, kde budú obmedzenia, ako ich prejsť a čo vo výsledku Bratislava po skončení týchto stavieb získa.

Ako dlho to potrvá?

Uzávera ulice Mlynské Nivy bude na obdobie jedného roka. Prvého pol roka je v pláne úplná uzávera ulice, druhý polrok bude táto ulica sprejazdnená pre MHD. Stavby v oblasti Prístavného mosta potrvajú dva roky, pričom stavebné práce budú rozdelené do 6 etáp a každá ďalšia už bude pre dopravu využívať aj stavby postavené v predchádzajúcej etape, takže dopad na dopravu pri ďalších uzáverách by sa mal postupne znižovať.

Benefity, ktoré prinesie diaľničný obchvat a nový bulvár Mlynské nivy 

  • Vonkajší obchvat Bratislavy odľahčí dopravu na vnútornom obchvate mesta (tranzit pôjde po vonkajšom okruhu) a mali by sa teda zmierniť každodenné ranné a popoludňajšie zápchy v smere z a do Trnavy.
  • Vybudovaním R7, ktorá sa napojí fakticky na Bajkalskú, sa odľahčí tranzitná doprava cez Vrakuňu, Podunajské Biskupice a ďalšie priľahlé obce a znížime tak celodenné zápchy na Gagarinovej a Slovnaftskej ulici. Spojenie Vrakune a Podunajských Biskupíc s mestom získa výrazne novú kvalitu.
  • Okružná križovatka pod Prístavným mostom, ktorá je najviac nehodovým úsekom v Bratislave, bude kompletne mimoúrovňová a bezkolízna, čim saeliminuje  riziko dopravných nehôd.
  • Bratislava získa do užívania novú autobusovú stanicu a nový mestský bulvár, ktorý zmení dnes len tranzitný charakter Mlynských nív.
pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie