Májové číslo Film.sk otvára tému dostupnosti filmov na internete

09.05.2013 14:31 | Tlačové správy | SFÚ

Obsah májového čísla Film.sk je vysoko aktuálny. Zaoberá sa otázkou legálnej dostupnosti filmov na internete a časť svojho priestoru venuje dôležitej téme, ktorá je vo filmovom spracovaní režiséra Roberta Kirchhoffa pod názvom Kauza Cervanová obrazom našej spoločnosti.

Časť obsahu májového čísla pri príležitosti aktuálneho 50. výročia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) mapuje jeho históriu i súčasnosť.

Téma dostupnosti filmov na internete je veľmi atraktívna. Keď nový film prichádza do kín, a najmä, ak ide o dielo známeho režiséra alebo o oceňovanú snímku, mnohí filmoví nadšenci ho chcú vidieť skôr, než sa im naskytne táto možnosť na plátnach kín. Na základe tohto podnetu i rôznorodých diskusií o filmoch na internete, sa májové číslo Film.sk zameriava na skúmanie možností, kedy je legálne a kedy nelegálne stiahnuť si film z internetu. Zároveň sa pokúša zodpovedať na otázku, čo by kinematografii na internete na Slovensku najviac pomohlo. Na podobnú otázku vo Film.sk odpovedá aj režisér Robert Kirchhoff. Je súčasťou ústredného rozhovoru s Kirchhoffom, kde hovorí nielen o novom filme Kauza Cervanová, ktorého je Slovenský filmový ústav (SFÚ) koproducentom, ale aj o svojich pripravovaných projektoch. Zákulisie vzniku filmu Kauza Cervanová približuje tiež v rubrike Novinky. Jeho dokumentárna tragédia nie je pátraním po vrahoch, ani snahou dokázať niečiu nevinu. Oveľa viac je obrazom našej spoločnosti. Novinky predstavujú aj koprodukčnú česko-slovenskú rozprávku v réžii Pavla Göbla Kovář z Podlesí o mestečku, na ktoré bola uvalená kliatba.

Recenzie tentoraz hodnotia slovenské filmy. Ide o tri celovečerné debuty, ktoré vstúpili do slovenských kín minulý mesiac. Jedným z nich je dokumentárny film ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo režiséra Tomáša Krupu, ktorý sa tematicky dotýka veľkého počtu mladých ľudí na Slovensku. Druhým je tiež dokument, a to úsmevné, poetické a autorské Exponáty alebo príbehy z kaštieľa, ktoré nakrútil ostrieľanejší filmár Palo Korec. Napokon Film.sk hodnotí celovečerný debut Juraja Kiliána, poviedkový film Intrigy, inšpirovaný príbehmi z troch národných literatúr. Zaujímavý pohľad na dokumentárny film Dušana Trančíka Hodina dejepisu s témou Trianonu podáva vo Film.sk významný filmový publicista Pavel Branko, ktorý ho považuje za dielo, presahujúce hranicu vytýčenú skromným, no významovo nabitým názvom. Číslo je tentoraz bohaté aj na mnohé správy a zaujímavosti z filmového diania. Čitatelia sa dozvedia niečo o financovaní filmu Mesiačiky režisérky Diany Fabiánovej formou crowd fundingu, o novom česko-slovenskom dokumentárnom projekte Colnica, o ďalšom pokračovaní cyklu autorských dokumentov Slovenské kino, aj o slovenských filmoch na festivale GoEast vo Wiesbadene i o udelení Ceny filmových novinárov dramaturgii Kina Lumière.

Aj v tomto čísle pokračuje seriál Svet spravodajského filmu, v ktorom Film.sk upozorňuje na filmové týždenníky Týždeň vo filme z archívu SFÚ v programe televízie TA3. Pravidelnou je tiež rubrika Tipy mesiaca, v máji na zaujímavé tituly z programu Kina Lumière upozorňuje filmová publicistka Nina Šilanová. Záujemcovia si vo Film.sk prečítajú aj to, na čom pracujú producent Tomáš Kaminský, režisér a animátor Jakub Kroner a dokumentarista Samuel Jaško a o svojich obľúbených slovenských filmoch hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. V rubrike Myslím si, ktorá od začiatku tohto roka nahradila pôvodné Plus / mínus a každý mesiac v nej formou glosy alebo komentára reflektuje aktuálne dianie v kinematografii iný autor, sa v máji zamýšľa filmový publicista Jaroslav Hochel. Ďalšie pravidelné rubriky prinášajú prehľad podujatí na Slovensku i podujatí so slovenským filmom v zahraničí, správy z filmového diania a tiež uzávierky na rôzne granty a podporné programy. Film.sk upozorňuje aj na nové DVD nosiče a filmové publikácie a viac sa v ňom dá dočítať o pripravovaných publikáciách z edičného oddelenia SFÚ, ktoré by mali vyjsť v najbližšom období.

Od apríla, kedy si SFÚ pripomenul svoje 50. výročie, sa v každom čísle Film.sk až do konca roka čitatelia dozvedia zaujímavé informácie zo zákulisia ústavu, týkajúce sa jeho histórie aj súčasnosti. Pripravená je séria článkov, mapujúca dejiny SFÚ po jednotlivých dekádach očami jeho zamestnancov, a tiež texty približujúce prácu v jeho jednotlivých oddeleniach. Keďže vznik SFÚ sa datuje do roku 1963, pod logom výročia SFÚ je do aktuálneho čísla zaradená časť o rokoch šesťdesiatych, a z oddelení Film.sk predstavuje Filmový archív. Súčasťou májového Film.sk je aj vkladaná príloha Domáce a zahraničné ocenenia slovenských filmov a tvorcov v roku 2012.Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie