Prezidenti krajín B9 a šéf NATO diskutovali v Košiciach o bezpečnosti

28.02.2019 20:34 | Tlačové správy | KP SR

 Prezident Andrej Kiska vo štvrtok pozval na stretnutie do Košíc prezidentov a prezidentky krajín tzv. Bukureštskej deviatky (Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko) a generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenbega.

Účastníci stretnutia prijali spoločnú deklaráciu, ktorej text je priložený nižšie.

 

„Dnes sa Košic stali centrom strednej Európy, mohli sme tu privítať prezidentov deviatich krajín, ktorí spoločne reprezentujú skoro 100 miliónov obyvateľov. Takisto som veľmi rád, že som mohol dnes privítať v Košiciach aj generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie.

V tomto formáte sa stretávame nielen ako kolegovia, ale hlavne ako spojenci a priatelia. Nie je to naše prvé stretnutie v tomto formáte a som veľmi rád, že sme sa po dlhšej dobe stretli v plnej zostave.

Základnou úlohou štátu a nás politikov je zaistiť bezpečnosť pre našich občanov, a tiež dosiahnuť, aby investície do obrany mali zmysel. Aby sa pretavili do pocitu silnejšieho bezpečia pre našich občanov. Dnes sme sa stretli, aby sme pokračovali v našich diskusiách o tom, čo nás z pohľadu bezpečnosti trápi. Aby sme zdôraznili, že veľmi citlivo vnímame hrozby, ktorým buď jednotlivo, alebo kolektívne čelíme. Najmä tie z východu, pravdaže. Ale tiež tie hrozby, ktoré prichádzajú s pokrokom, novými technológiami alebo zneužívaním informácií.

Naše postoje, naše názory sú vyjadrené v spoločnej deklarácii, ktorú sme dnes prijali. Tento rok máme viacero dôvodov na stretnutie. Tak ako Slovensko, všetky krajiny Bukureštskej deviatky si pripomínajú 15 alebo 20 výročie vstupu do Severoatlantickej aliancie. Zároveň si tiež pripomíname 70 rokov od vzniku Severoatlantickej aliancie. Preto bolo dnešné stretnutie dobrou príležitosťou hovoriť nielen o našej bezpečnosti, ale aj o tom, čo pre nás a našich občanov členstvo a spojenectvo znamená.

Obrana a bezpečnosť nie sú samoúčelné. Dnes sa nám darí, prosperuje, źijeme v mieri, naši občania sa môžu slobodne rozvíjať. A to všetko aj vďaka tomu, že sme niekedy prijali rozhodnutie, kam chceme patriť, aké sú naše hodnoty. Toto naše rozhodnutie je prejavom našej odvahy žiť slobodne, demokraticky a vziať budúcnosť do svojich vlastných rúk.

Dnes, a to je dôležité si uvedomiť, ani tá najsilnejšia, najväčšia krajina nedokáže čeliť výzvam, ako je bezpečnosť, migrácia, terorizmus, ale aj ekonomický raz. Naše krajiny nie sú samé. Sme členmi Európskej únie a členmi Severoatlantickej aliancie. Máme spojencov, máme priateľov.

Aliancia má veľký podiel na našich úspechoch. Nie je náhoda, že členské štáty Severoatlantickej aliancie sú úspešné krajiny. Nie je to preto, že by také do nej vstúpili, je to práve aj vďaka tomu, že do nej vstúpili. Investície ku nám prišli, lebo sa u nás investori môžu cítiť bezpečne. Bezpečnosť a obrana, to sú slová o dôvere. Dôvere občanov v nás politikov, že dokážeme zaistiť ich bezpečnosť. A tiež o dôvere k sebe navzájom, že každý z nás urobí všetko pre to, aby sme prispeli k spoločnej bezpečnosti. A ak by bolo jedného dňa potrebné, príde pomoc, vojaci nášho štátu budú brániť našich občanov rovnako ako občanov iných štátov. Že vojaci z iných štátov prídu v prípade potreby brániť náš štát. A toto je najsilnejšia záruka, ktorú vieme našim občanom dať.

Je pravda, že je našou absolútnou prioritou, aby bola kolektívna obrana efektívna. Aby odradila ktoréhokoľvek protivníka. Aby sme dokázali spoločne rýchlejšie reagovať na nebezpečenstvo. Aby naše sily boli lepšie vyzbrojené a dobre pripravené. Aby sme si dokázali plniť naše záväzky. Nie preto, že to niekto povedal. Ale preto, že chceme dať našim občanom pocit skutočného bezpečia.

Diskutovali sme aj o vývoji za našimi hranicami. O situácii na Ukrajine, o aktivitách Ruska. Aj o tom, aké je nebezpečné, keď sa porušujú pravidlá miery, keď sa bezpečnostná situácia zhoršuje a vypovedajú sa zmluvy, ktoré zaručovali aj našu bezpečnosť. Ale aj o tom, ako reagovať na to, keď konfrontácia a demonštrácia sily vytláča dialóg.

Možnože v tejto časti Európy nevnímajú občania ohrozenie obzvlášť intenzívne, ale počúval som od našich kolegov v Pobaltí, ale aj z Rumunska, Poľska, Bulharska, že ich občania majú reálne obavy. Vidia, čo sa deje na Ukrajine a okolo ich hraníc, v Čiernom či Baltickom mori. A oceňujú, že ako spojenci prispievame k ich bezpečnosti. A to je presne dôvod, prečo musíme vysielať do celého sveta, že sme jednotní a že vieme jeden druhému pomôcť.

Všetci sme súhlasili, že vojenské hrozby sú vážne, ale že to nie je to jediné, čomu dnes čelíme. Že musíme dnes venovať veľkú pozornosť napríklad novým technológiám, ktoré zavádzame. Komu ich zveríme do rúk, kto k ním má prístup a aké riziká z toho môžu vyplynúť.

Dnes čelíme klamstvám, pokriveným pravdám a šíreniu dezinformácií. Tieto majú za cieľ spochybniť základ nášho úspechu, našej bezpečnosti a stability. Ale tiež ovplyvniť našu schopnosť prijímať naše vlastné, suverénne rozhodnutia. Zhodli sme sa aj s expertmi, ktorých sme pozvali na naše stretnutie, že toto nie sú izolované incidenty, ale premyslené kroky, ktoré sú prítomné vo všetkých našich krajinách.

Dôsledkom týchto aktivít je, že aj u nás na Slovensko sa zrazu akoby začali šíriť hlasy, že my nie sme ani západ, ani východ, že sme niekde v strede, mostom, ktorý spája. Ale pravda je taká, že to ako sa dnes máme, je výsledkom nášho vlastného rozhodnutia patriť medzi demokratické, prosperujúce a slobodné krajiny. Ukazuje sa, že to bolo správne rozhodnutie. Preto musíme striktne odmietnuť akékoľvek strany, ktoré hovoria o akejkoľvek zmene nášho smerovania.

Dokonca počuť našich krajinách hlasy, aby sa vystúpilo z aliancie, aby sa vystúpilo z Európskej únie. Takéto snahy majú jediný zámer - uškodiť našim občanom.”

pošli na vybrali.sme.sk


Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

1. Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

Americká spoločnosť Apple dnes predstavila detaily svojej novej spravodajskej predplatiteľskej služby Apple News Plus, hernej predplatiteľskej služby Apple Arcade a nové kreditné karty. Spoločnosť tiež plánuje spustiť novú videoslužbu, ktorá by mala konkurovať Netflix, Amazonu a káblovej televízii.

Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

2. Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

Ján Kuciak možno nie je jediný novinár, ktorý sa stal obeťou vraždiaceho komanda Mariana Kočnera.

Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

3. Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

Spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje aj TV Markíza a českú TV Nova, začala revíziu strategických možností, vrátane prípadného predaja spoločnosti.

Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

4. Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

Haščák pre Aktuality.sk: Penta v roku 2017 takmer kúpila Markízu

Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

5. Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

Európsky parlament sa dnes večer bude zaoberať správou skupiny europoslancov, ktorá vlani navštívila Slovensko kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

6. Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná.

Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

7. Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

Polícia SR pripravila rozhovor o očkovaní a hoaxoch pri téme očkovania s doktorom Mariánom Jánošom.

Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

8. Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, mesiace predtým platil sledovanie novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený novinár.

Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

9. Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

Bývalý siskár a komentátor denníka SME a ďalších médií Peter Tóth prišiel dnes vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre.

Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

10. Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

Pred 30-timi rokmi sme spoznali internet tak, ako funguje doteraz. Za úplne prvou webovou stránkou stál britský inžinier Tim Berners-Lee a na adrese info.cern.ch ju nájdete aj dnes.

Najčítanejšie