Remišová: Nezmyselná eurofondová výzva: Ministerka Matečná namiesto obnovy lesov podporuje ich pílenie

16.05.2019 10:56 | Tlačové správy | TS OĽaNO

 

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová upozornila, že Ministerstvo pôdohospodárstva cez svoju platobnú agentúru posledné mesiace uzatvára zmluvy z výzvy vyhlásenej v roku 2017. Cieľom opatrenia a výzvy v objeme 22 miliónov eur majú byť investície do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia životaschopnosti lesov.

„V praxi ministerstvo pôdohospodárstva podporuje hlavne techniku určenú na zvážanie popíleného dreva, ako sú lesné traktory, návesy či hydraulické ruky, terénne autá. Keď sa ale pozrieme na stav slovenských lesov, asi málokto si myslí, že naším najväčším problémom je taký nedostatok techniky na pílenie a zvážanie dreva, že štát musí súkromným firmám dotovať nákup takejto techniky,“ upozorňuje Remišová. Príjemcami pomoci sú osoby a firmy obhospodarujúce lesy, ale často aj fyzické a právnické osoby, ktoré drevo jednoducho iba odvážajú z lesa.

Remišová hovorí, že už klasickým problémom výziev na ministerstvách s nominantmi Slovenskej národnej strany je, že medzi žiadateľmi figuruje množstvo subjektov, ktoré tržby doteraz nemali, majú ich minimálne, alebo vznikli krátko pred vyhlásením výzvy či dokonca podaním žiadosti o grant.

„Takmer tretine firiem ministerstvo poskytlo vyššiu dotáciu, ako sú ročné tržby týchto firiem. Najextrémnejší prípad je, keď má firma tržby necelých 2 500 eur, rok predtým iba tisíc eur, ale ministerstvo jej dá bez váhania dotáciu 200 tisíc eur. Alebo firme so sídlom na Obchodnej ulici v Bratislave s tržbami okolo 7 tisíc eur dalo ministerstvo dotáciu tiež 200 tisíc eur. Podľa mena aj adresy je majiteľom tejto firmy človek spomínaný ako švagor blízkeho spolupracovníka Mariána Kotlebu,“ uvádza Remišová.

Podľa jej vyjadrení sú veľmi zvláštne nastavené aj niektoré bodovacie kritériá. Napríklad kritérium, ktoré hodnotí, či žiadateľ má zapísanú činnosť v lesníctve najmenej 1 rok pred vyhlásením výzvy má minimálnu hodnotu. Pritom by malo ísť o kľúčové kritérium na to, aby sa k pomoci dostali reálne pracujúci lesníci. Ako kritérium sa hodnotí aj veľkosť výmery, ktorú žiadateľ obhospodaruje alebo na akej poskytuje služby ako dodávateľ. Bodovanie je čím väčšia výmera - tým viac bodov.

„Problémom je, že drobní podnikatelia a živnostníci s tými najhoršími strojmi často pracujú za biednu mzdu ako subdodávatelia väčších a bohatších spoločností a pri takomto nastavení kritérií sú vytláčaní na okraj,“ konštatuje Remišová.

Okrem opísaných prípadov je medzi žiadateľmi aj 55 živnostníkov alebo SHR, a 25 pozemkových spoločenstiev.Z úspešných žiadateľov bolo 55 firiem, 18 pozemkových spoločenstiev a urbárov a 28 živnostníkov. Najvyššie dotácie dostávali firmy.

Remišová podotýka, že v prípade živnostníkov nejde o novovzniknuté subjekty, naopak, drvivá väčšina pracuje v lesnom hospodárstve od 90-tych rokov. Platia dane a odvody, pracujú ako subdodávatelia veľkých firiem ktoré dostávajú štedré dotácie. Práve oni potrebujú podporu strojového vybavenia najviac a je chybou, že živnostníci a pozemkové spoločenstvá z výzvy dostali zatiaľ iba 4 milióny eur.

„Všetkým nám záleží na tom, aby boli naše lesy v čo najlepšom stave, vedeli sme ich chrániť a hospodársky využívať tak, aby z nich mali občania Slovenska čo najväčší úžitok. Namiesto dotovania vybavenia na rúbanie lesov by sme špeciálne z eurofondov mali radšej podporiť projekty zamerané na starostlivosť o les, pestovateľskú činnosť lesa, ochranu a obnovu lesa prípadne šetrnejšie hospodárenie v lesoch, napríklad výberkové hospodárenie, pri ktorom sa nerúbu celé pásy lesa ale postupne vyberajú najvhodnejšie stromy na väčšom území.

Mali by sme podporovať najmä tých majiteľov lesov, ktorí sa zaviažu k šetrnejšiemu hospodáreniu v lese. Okrem toho by sme sa mali zamerať aj na podporu spracovania kvalitného dreva na Slovensku, aby sa nemuselo vyvážať alebo spaľovať v elektrárňach,“ zdôrazňuje Remišová s tým, že aj v tejto oblasti sú návrhy aj výsledky ministerstva pôdohospodárstva veľmi rozpačité.

„Les plní funkciu udržateľného životného prostredia v našej krajine a je nezmyslom, aby sa prostredníctvom eurofondov podporovali súkromné firmy a mechanizmy na pílenie a ťažbu v lesov, namiesto udržateľnej obnovy a ochrany našich lesov. Táto eurofondová výzva je názornou ukážkou čo sa z eurofondov podporovať nemá a v tejto veci podávame aj podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby zrealizoval kontrolu celej výzvy,“ uzatvára Veronika Remišová.Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie