Bratislavský obchvat je bratislavský odpad. Béla Bugár a jeho ministri by mali odísť z politiky!

17.05.2019 21:31 | Tlačové správy | TS OĽaNO

 Arzén, barit a fenoly. Všetky tieto zdraviu škodlivé látky sa našli v pôde, ktorá sa používa pri výstavbe bratislavského obchvatu. Ministerstvo zľahčuje situáciu, že ku kontaminácii pôdy nedošlo.

 

Tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO Ján Marosz upozorňuje, že: „minister dopravy sa nás všetkých snaží upokojiť, že vlastne je všetko v poriadku, pretože v pôde síce je chémia, ale nie veľa. Ale to, že sa do násypov navozili kachličky, káble, igelit, plasty, korene stromov, či tuby od zubnej pasty je v poriadku. Podľa ministra dopravy je úplne v poriadku, že obchvat stojí na horde odpadkov, lebo pôda zatiaľ nebola kontaminovaná.“

Tento prípad je takmer identický s prípadom, ktorý pozná celá Česká republika. Diaľnica pri Ostrave bola postavená na kope rôzneho odpadu. Našiel sa tam stavebný odpad, či kusy stromov. Diaľnica sa po dokončení zvlnila, museli obmedziť rýchlosť a dodnes sa súdia, kto to opraví.

„Chceme toto na Slovensku? Postavili by si ľudia príjazdovú cestu alebo chodník tak, že tam nasypu nebezpečný odpad, zalejú asfaltom a ohrozia vlastné studne? My sa domnievame, že stavba s takto zhotovenými násypmi nie je skolaudovateľná. Podľa nás hrozí, že ak minister dopravy bude pokračovať v takto započatej stavbe, hrozí, budeme tu mať druhé Višňové, prípadne rovnakú zvlnenú diaľnicu, ako má Česko pri Ostrave,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii J. Marosz.

Okrem toho je tu podľa neho aj druhý rozmer. Žitný ostrov je najdôležitejším zdrojom pitnej vody. Staviteľ si tu okrem nebezpečných násypov narobil asi desiatku zemníkov, z ktorých vyťažil štrk len preto, aby ušetril na jeho nákupe od oficiálnych dodávateľov. Zemníky sú tak hlboké, že sa v nich odkrýva spodná voda, čo pekne zdokumentovali aj novinári spolu s aktivistami z OZ Triblavina. „My sa naďalej obávame, že celá táto stavba môže ohroziť kvalitu spodnej vody, to zatiaľ nikto nevylúčil,“ zdôraznil J. Marosz.

Tieto štrkové jamy pri diaľnici nemali podľa Marosza vôbec existovať. Neboli v projekte a nemali povolenia, čiže staviteľ ich teraz rieši dodatočne. Vytvárajú ich tak, aby sa vyhli platným zákonom, napríklad - aby nemuseli robiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Minister dopravy sa oháňa stavebným dozorom a nazýva ho nezávislým, no v skutočnosti ho platí zhotoviteľ.

„Takto vyzerá riadenie rezortov v podaní strany Most-Híd. Je to totálne zlyhanie. Ničia podzemné vody, nestarajú sa a nekonajú. Minister dopravy už dávno mohol vymenovať štátny stavebný dohľad, ktorý by reálne posúdil celú stavbu, či sa postupuje podľa povolení a zmlúv. Toto minister nikdy nespravil a my ho žiadame, aby tak okamžite urobil! Okrem toho môžu využiť analýzu terénu prostredníctvom skenovania dronmi,“ uzavrel tieňový mminister dopravy za OĽANO J. Marosz.

Na jednej strane sa iný minister z Mostu-Híd László Sólymos tvárí, že za milióny z eurofondov odstraňuje staré environmentálne záťaže a na strane druhej si tu ministri Mostu zakrývajú oči pred vytváraním ďalších záťaží. Podľa predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča, dovolili práve Bugárovi ľudia, aby sa pod obchvat Bratislavy navozil odpad zo skládok.

„To je výsledok práce odborníkov zo strany Most-Híd, ktorí dovolili toto zlyhanie. Chvíľu potrvá, kým sa arzén dostane do spodnej vody, ale túto vodu budú piť naše deti a voliči tejto strany! Jediné riešenie je zistiť, kde všade ten odpad je, rozobrať časti obchvatu a začať odznova. Teraz je čas to zastaviť! Alebo počkáme, kým bude cesta hotová a potom budeme voziť na Žitný ostrov nezávadnú vodu v cisternách?“ uviedol Matovič s tým, že Béla Bugár a jeho ministri by mali buď okamžite konať, alebo navždy odísť z politiky!

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie