Slovenský filmový ústav sa predstaví na Art Film Feste vďaka archívnym filmom aj premiéram

07.06.2019 13:11 | Tlačové správy | SFU

 Archívne aj nové, celovečerné aj krátkometrážne, hrané aj dokumentárne filmy uvedie na tohtoročnom Art Film Feste Slovenský filmový ústav (SFÚ). Svetovú premiéru na festivale budú mať dve nové slovenské snímky, na ktorých SFÚ participoval, z archívov predstaví tri celovečerné diela a jedenásť krátkych filmov. Festival sa koná od 14. do 22. júna 2019 v Košiciach.

 

V sekcii Slovenská sezóna zameranej na súčasnú slovenskú kinematografiu budú uvedené dve snímky, na ktorých SFÚ participoval ako koproducent. Dokumentárny film Osamelí bežci: Ideme ďalej! (2019), v ktorom osudy a históriu členov rovnomennej básnickej skupiny predstavuje režisér Martin Repka, bude mať na Art Film Feste svetovú premiéru. Celovečerné dokumentárne roadmovie rozpráva príbeh legendárnej skupiny básnikov, ktorú v 60. rokoch minulého storočia založili predstavitelia progresívneho prúdu v modernej slovenskej poézii Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka, a jeho hlavnou myšlienkou je najmä vypovedať o veľkom priateľstve. Svetovú premiéru bude mať na festivale aj dokument o hudobnom skladateľovi Svetozár Stračina (2019), ktorým dokumentarista Pavol Barabáš vzdáva hold výnimočnej tvorivej osobnosti, ktorá po sebe zanechala rozsiahle a významné hudobné dedičstvo.

V sekcii Slovenská sezóna špeciál budú uvedené dva filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. Dokumentárny film Papierové hlavy (1995) režiséra Dušana Hanáka o vzťahu jednotlivca a moci v období vlády totalitného politického režimu sa premietne pri príležitosti tohtoročných nedožitých 80. narodenín kameramana Alojza Hanúska. Hudobný film so skupinou Elán Rabaka (1989) režiséra Dušana Rapoša bude uvedený pri príležitosti tridsiateho výročia svojho vzniku, pôjde o svetovú premiéru jeho digitálne reštaurovanej verzie. Do programu je zaradený aj film Petra Solana Boxer a smrť (1962), zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca v koncentračnom tábore, v ktorom hlavnú úlohu väzňa stvárnil herec Štefan Kvietik. Film sa premietne pri príležitosti udelenia Ceny prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu tejto legende slovenskej kinematografie a divadla.

Početne je na festivale zastúpená archívna krátkometrážna tvorba. V sekcii Láska a anarchia sa premietnu dva len obrazom vyrozprávané dokumentárne filmy bez dialógov, ktoré sú zaradené ako predfilmy snímky Symfónia továrne na traktory (2018) poľskej vizuálnej umelkyne a sociálnej aktivistky Jaśminy Wójcik. Film Na lyžiach cez hrebene Tatier (1947) Karola Skřipského rozpráva o možnostiach pestovania lyžiarskeho športu vo Vysokých Tatrách a Zimné intermezzo (1965) Jaroslava Pograna je o chove divokých koní a ich využívaní pri ťažbe dreva na východnom Slovensku. Ako súčasť programu pre stredné školy sú pripravené dve pásma krátkometrážnych filmov. Pod názvom Film a umenie sa premietne kolekcia filmov Majster farby (1958), Jaroslava Pograna, Posledná večera (1968) Martina Slivku a Mikuláša Ricottiho, Človek s fotoaparátom (1968) Ivana Húšťavu, Zvonolejárky (1972) Ladislava Kudelku a Posledný kameň (1982) Júliusa Hučka a Jaroslavy Havettovej, lektorsky ich uvedie filmová historička Eva Filová. Pásmo spravodajských filmov Kinožurnál z roku 1989 od Iva Brachtla, Ľubomíra Horníka a Michaely Ridošovej a Sonda 1/1990, Ako ďalej... Vlak nežnej revolúcie od Rudolfa Ferka, Vladimíra Mináča a Andreja Horáka pod názvom Nežná revolúcia´89 pripomenie niektoré z udalostí revolučného roku spred tridsiatich rokov. Historický úvod zabezpečí historik Henrich Hrehor z Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika. V kine Úsmev bude mať od 17. do 22. júna (16.00 – 21.00 hod.) svoj predajný stánok aj Klapka.sk, ktorá ponúkne publikácie, DVD i blu-ray nosiče za zvýhodnené ceny.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie