Slovenský filmový ústav sa predstaví na Art Film Feste vďaka archívnym filmom aj premiéram

07.06.2019 13:11 | Tlačové správy | SFU

 Archívne aj nové, celovečerné aj krátkometrážne, hrané aj dokumentárne filmy uvedie na tohtoročnom Art Film Feste Slovenský filmový ústav (SFÚ). Svetovú premiéru na festivale budú mať dve nové slovenské snímky, na ktorých SFÚ participoval, z archívov predstaví tri celovečerné diela a jedenásť krátkych filmov. Festival sa koná od 14. do 22. júna 2019 v Košiciach.

 

V sekcii Slovenská sezóna zameranej na súčasnú slovenskú kinematografiu budú uvedené dve snímky, na ktorých SFÚ participoval ako koproducent. Dokumentárny film Osamelí bežci: Ideme ďalej! (2019), v ktorom osudy a históriu členov rovnomennej básnickej skupiny predstavuje režisér Martin Repka, bude mať na Art Film Feste svetovú premiéru. Celovečerné dokumentárne roadmovie rozpráva príbeh legendárnej skupiny básnikov, ktorú v 60. rokoch minulého storočia založili predstavitelia progresívneho prúdu v modernej slovenskej poézii Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka, a jeho hlavnou myšlienkou je najmä vypovedať o veľkom priateľstve. Svetovú premiéru bude mať na festivale aj dokument o hudobnom skladateľovi Svetozár Stračina (2019), ktorým dokumentarista Pavol Barabáš vzdáva hold výnimočnej tvorivej osobnosti, ktorá po sebe zanechala rozsiahle a významné hudobné dedičstvo.

V sekcii Slovenská sezóna špeciál budú uvedené dva filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. Dokumentárny film Papierové hlavy (1995) režiséra Dušana Hanáka o vzťahu jednotlivca a moci v období vlády totalitného politického režimu sa premietne pri príležitosti tohtoročných nedožitých 80. narodenín kameramana Alojza Hanúska. Hudobný film so skupinou Elán Rabaka (1989) režiséra Dušana Rapoša bude uvedený pri príležitosti tridsiateho výročia svojho vzniku, pôjde o svetovú premiéru jeho digitálne reštaurovanej verzie. Do programu je zaradený aj film Petra Solana Boxer a smrť (1962), zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca v koncentračnom tábore, v ktorom hlavnú úlohu väzňa stvárnil herec Štefan Kvietik. Film sa premietne pri príležitosti udelenia Ceny prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu tejto legende slovenskej kinematografie a divadla.

Početne je na festivale zastúpená archívna krátkometrážna tvorba. V sekcii Láska a anarchia sa premietnu dva len obrazom vyrozprávané dokumentárne filmy bez dialógov, ktoré sú zaradené ako predfilmy snímky Symfónia továrne na traktory (2018) poľskej vizuálnej umelkyne a sociálnej aktivistky Jaśminy Wójcik. Film Na lyžiach cez hrebene Tatier (1947) Karola Skřipského rozpráva o možnostiach pestovania lyžiarskeho športu vo Vysokých Tatrách a Zimné intermezzo (1965) Jaroslava Pograna je o chove divokých koní a ich využívaní pri ťažbe dreva na východnom Slovensku. Ako súčasť programu pre stredné školy sú pripravené dve pásma krátkometrážnych filmov. Pod názvom Film a umenie sa premietne kolekcia filmov Majster farby (1958), Jaroslava Pograna, Posledná večera (1968) Martina Slivku a Mikuláša Ricottiho, Človek s fotoaparátom (1968) Ivana Húšťavu, Zvonolejárky (1972) Ladislava Kudelku a Posledný kameň (1982) Júliusa Hučka a Jaroslavy Havettovej, lektorsky ich uvedie filmová historička Eva Filová. Pásmo spravodajských filmov Kinožurnál z roku 1989 od Iva Brachtla, Ľubomíra Horníka a Michaely Ridošovej a Sonda 1/1990, Ako ďalej... Vlak nežnej revolúcie od Rudolfa Ferka, Vladimíra Mináča a Andreja Horáka pod názvom Nežná revolúcia´89 pripomenie niektoré z udalostí revolučného roku spred tridsiatich rokov. Historický úvod zabezpečí historik Henrich Hrehor z Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika. V kine Úsmev bude mať od 17. do 22. júna (16.00 – 21.00 hod.) svoj predajný stánok aj Klapka.sk, ktorá ponúkne publikácie, DVD i blu-ray nosiče za zvýhodnené ceny.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

1. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

2. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

3. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

4. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

5. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

6. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

7. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

8. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

9. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

10. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Najčítanejšie