Vládna koalícia chce rozdeliť pred voľbami miliardu svojim oligarchom

02.07.2019 09:53 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Tieňový minister obrany za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jaroslav Naď upozornil na kontrakty za miliardu eur, ktoré plánuje uzatvoriť ministerstvo obrany krátko pred voľbami. Podľa Naďa zmluvám predchádzali mimoriadne netransparentné obstarávacie procesy.

 

J. Naď vyjadril pochybnosti nad transparentnosťou obstarávaní ministerstva obrany v celkovej sume 955 miliónov eur. Ide o obstarávanie bojových obrnených vozidiel 8x8 za 400 miliónov eur, obstaranie VTV 4X4 za ďalších 400 miliónov eur a obstaranie 3D rádiolokátorov za 155 miliónov eur. „Človek by si pomyslel, že po tom, čo mali na ministerstve obrany za tri a pol roka jednu kauzu za druhou, aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou – s plánom podpísať kontrakty za miliardu eur, navyše po šialene netransparentných obstarávacích procesoch,“ uviedol Naď s tým, že každý väčší projekt v obrane bol spojený s netransparentnosťou, s mnohými podozreniami na nekalé aktivity či s predražením.

Obstaranie bojových obrnených vozidiel 8x8 je už podľa Naďa známe ako manuál na netransparentnosť. Ako ďalej uvádza, navrhované vozidlo bolo vybrané bez súťaže a utajene, pričom oklamaná nebola opakovane iba široká verejnosť, ale aj samotná vláda. „Celý tento projekt musí byť zrušený. Je extrémnym príkladom, ako nerobiť obstarávanie,“ povedal Naď s tým, že keď minister Gajdoš predkladal na vládu 17.5.2017 možnosti, ako obstarávať bojové obrnené vozidlá, už vtedy mal na svojom stole vytlačené dohadované Memorandum o spolupráci s Fínskom, ktoré na druhý deň 18.5.2017 aj podpísal v Bruseli, a ktoré jasne smerovalo k nákupu vozidiel Patria. „Na záver ministerstvo predložilo dokument o obstaraní vozidiel do skráteného medzirezortného pripomienkovania, a päť dní malo stačiť na diskusiu o takmer pol miliarde eur,“ pokračoval.

Podľa J. Naďa je problematické aj obstaranie VTV 4x4, pričom pôvodný plán MO SR bol dohodnúť s niektorou z vlád priamy nákup formou vláda - vláda bez verejného obstarávania. „Po tom, čo opakovane komunikujeme a kritizujeme, že SNS na vláde nerieši ani jedno obstarávanie cez transparentný tender, sa nominanti SNS na ministerstva obrany rozhodli zmeniť spôsob obstarania a oznámili, že chcú vyhlásiť medzinárodný tender,“ vysvetlil Naď a pokračoval: „Po divadelných predstaveniach na Záhorí, a po neustálych zmenách koncepcie obstarávania, nakoniec 6. júna oficiálne spustilo tender na nákup 424 viacúčelových taktických obrnených vozidiel 4×4 za takmer 400 miliónov eur. Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako dobrá správa, nebyť toho, že to je ďalší príklad toho, ako transparentne riadi rezort obrany SNS.“

Naď nedávno na tlačovej konferencii vysvetlil, že všetko je šité na mieru pre jediné vozidlo – Gerlach. „Po tlačovke ma kontaktovalo viacero dodávateľov, ktorí potvrdili moje stanovisko. Prebehla dokonca porada s ľuďmi od výrobcu Gerlachu, ako eliminovať dopady mojej tlačovky. Nuž, nijako, pretože tento tender, tak ako je nastavený, je jednoznačne diskriminačný pre ostatných uchádzačov.“ povedal s tým, že aj v tomto prípade je jedinou cestou okamžité zrušenie tejto na mieru šitej súťaže.

OĽANO žiada zrušiť aj obstaranie 3D rádiolokátorov za 155 miliónov eur, pričom ešte v roku 2015 minister Glváč vyhlásil tender na radary za 60 miliónov eur. „V roku 2018 bol tento tender nepochopiteľne zrušený. Odrazu sa suma navýšila na 155 miliónov eur a naraz sa obstarávajú okrem radarov stredného dosahu aj blízkeho a krátkeho. Zámerne a tendenčne,“ tvrdí Naď s tým, že opäť išlo o priame zadanie, netransparentné rokovanie vláda-vláda.

Proces podľa Naďa navyše sprevádzalo množstvo hrubých pochybení, ktoré by v prípade verejnej súťaže viedli k automatickému ukončeniu výberu. „Uchádzači nemali rovnaký čas na spracovanie ponúk, o predĺžení lehoty na predloženie ponúk neboli niektorí uchádzači vôbec informovaní, niektorí uchádzači mali viac informácií na vypracovanie ponúk, niektorí uchádzači mohli dodať alternatívne ponuky, či hodnotiace podmienky neboli vôbec vopred známe,“ uviedol niektoré pochybenia Naď.

Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva za OĽANO Eduarda Hegera spomínanú miliardu síce zaplatia z daní občanov ďalšie vlády, ale provízie sa budú deliť ešte pred voľbami. „Podľa mojich informácií je už koaličná dohoda v týchto biznisoch na svete. Ak vyhrá v programe 4x4 Gerlach, tak Smer umožní SNS, aby si obstarali 8x8 a radary podľa svojho výberu,“ vyjadril sa Heger s tým, že je načase skoncovať s chaosom, netransparentnosťou a nedôstojným zaobchádzaním s príslušníkmi OS SR. „Vyzývame preto ďalšie demokratické opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi. Vyzývame tiež predsedu vlády, aby na rokovaní vlády neboli tieto projekty schválené, pretože sú zjavne netransparentné. Rovnako očakávame, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane,“ dodal E. Heger s tým, že pripomenul, že v zmysle uznesenia vlády je povinné zverejniť hodnotenia od útvaru Hodnota za peniaze na MF SR pri každej zákazke nad 40 miliónov eur. „Doteraz tieto hodnotenia ani v jednom zo spomínaných prípadov neboli zverejnené,“ uzavrel.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie