Kalavská musí vysvetliť spornú súťaž na záchranky. OĽANO zvoláva mimoriadny výbor

02.09.2019 18:55 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí avizoval zvolanie mimoriadneho zasadnutia zdravotníckeho výboru. Dôvodom je silné podozrenie z neakceptovateľného konfliktu záujmov členov výberovej komisie vo verejnej súťaži na záchranky.

 

Podľa zistení denníka SME mohla víťazná firma LSE ovplyvniť výsledok súťaže na záchranky prostredníctvom členov komisie, ktorí prideľovali body. „V komisii bol napríklad bývalý riaditeľ víťaznej firmy pán Mifkovič. Aby toho nebolo málo, s riaditeľom víťaznej firmy LSE v minulosti podnikal aj ďalší člen výberovej komisie a bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva z čias druhej vlády Roberta Fica pán Mikloši. Rovnako je nepochopiteľné, že členmi výberovej komisie mohli byť vysokopostavení zamestnanci MZ SR, nakoľko v tendri súťažili aj štátne záchranky“ uviedol tieňový minister zdravotníctva za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Marek Krajčí s tým, že v komisii mohli byť podľa medializovaných informácií až štyria z piatich členov prepojení na víťaznú firmu, čím mali v komisii zabezpečenú pohodlnú väčšinu.

Krajčí pripomenul, že zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivost zakazuje predsedovi Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vymenovať do komisie člena, ktorý je v konflikte záujmov. „Štyria členovia z piatich boli podľa všetkého v jasnom konflikte záujmov. Takéto tendre dokazujú neschopnosť Smeru realizovať transparentné výberové konania a potvrdzujú ich klientelistické praktiky, ktoré prihrávajú zdravotnícky biznis svojim ľuďom,“ doplnil.

„Preto zvolávame mimoriadny výbor pre zdravotníctvo, na ktorom požiadame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú a predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška, aby verejnosti vysvetlili, ako mohol šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rozpore so zákonom vymenovať ľudí v konflikte záujmu do výberovej komisie a ako budú celú situáciu riešiť,“ uzavrel Krajčí s tým, že už má prisľúbený dostatočný počet podpisov členov zdravotníckeho výboru na zvolanie mimoriadnej schôdze.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie