Ženu v plameňoch, teplé Filipíny aj nového Dolana prinesie 13. Filmový festival inakosti

30.09.2019 11:51 | Tlačové správy |

Namiesto klamstiev pravdu, namiesto predpojatosti a nenávisti lásku a prijatie – Filmový festival inakosti (FFi) sa aj tento rok pokúsi priniesť viac porozumenia do LGBTI témy.

Slovensko dlhodobo zaostáva v akceptácii občanov a občianok, ktorí nemajú väčšinovú sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Ich životy sa stali terčom politických hier, namiesto snahy o dialóg mnohí politici šíria klamstvá a rozdúchavajú vášne v snahe získať moc. Filmový festival inakosti je tu 13. raz, aby cez filmové príbehy spájal ľudí a dodával odvahu tým, ktorí hľadajú cestu k sebe.
.
Počas októbra a novembra uvidia snímky od FFi diváci a diváčky v šiestich mestách. Prvé festivalové projekcie sú naplánované v Bratislave, desiatky filmov uvedie Kino Lumière od 16. do 21. 10. Druhou zastávkou je Nitra, Kinoklub Tatra zaradil FFi do programu v týchto termínoch: 29. 10., 4. 11., 11. 11., 18. 11., 25. 11. Počas víkendu 2. a 3. novembra sa osudy LGBTI ľudí objavia na plátne v košickom Kine Úsmev a v banskobystrickej Záhrade. Štafetu preberie následne Stanica Žilina-Záriečie, ktorá bude hostiť festival 5. a 6. 11. Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši bude dejiskom festivalu 21. až 23. 11.

Medzi ťaháky festivalu určite patrí novinka oceňovaného kanadského režiséra Xaviera Dolana, ktorý tentoraz prichádza s príbehom dvoch nerozlučných kamarátov Matthiasa a Maxima. Keď sa pri nakrúcaní študentského filmu pobozkajú, ako to od nich žiada scenár, spustí sa reťazec udalostí vedúci k množstvu otázok, spochybňovaniu vlastnej sexuality a prehodnocovaniu vzájomných citov. Mladý génius Xavier Dolan ubral z experimentu a zameral sa na vzájomné vzťahy, dolanovský rukopis sa však nezaprie ani v tomto jeho ďalšom režisérskom počine, v ktorom si opäť aj zahral.

Do programu sa podarilo získať aj Portrét ženy v plameňoch, ktorý sa môže pochváliť cenou za scenár a Queer Palm z tohoročného festivalu Cannes. Francúzsky film režisérky Céline Sciamma nás prenesie do Bretónska druhej polovice 18. storočia. Talentovaná maliarka Marianne prichádza na panstvo na bohom zabudnutom ostrove, aby namaľovala svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorú matka povolala domov z kláštora, aby sa vydala za nápadníka z Milána, a umožnila tak matke vrátiť sa po rokoch do rodného mesta. Héloise však odmieta dohodnuté manželstvo aj pózovanie na portrét, a tak sa Marianne musí tváriť ako jej spoločníčka a maľovať ju tajne spamäti. S každým jedným kradmým pohľadom sa prehlbuje vzájomná príťažlivosť dvoch mladých žien a čoraz bolestnejšie sa vynára otázka Héloisinej osobnej slobody...
Tento rok sa Filmový festival inakosti v sekcii Queer Ázia sústredí na filipínsku kinematografiu. „Voľba na Filipíny padla najmä z dôvodu, že filipínska kinematografia, ktorá tento rok slávi storočnicu, je bohatá na LGBTI filmy, v ktorých sexuálna orientácia či identita nie problém číslo jeden. Filmy, ktoré sebavedomo stoja za svojimi hrdinami a nad odsudzovaním zo strany „normo“ ľudí prevracajú očami alebo ho narovinu odsúdia, neignorujú denno-dennú realitu, no neprepadajú depresii,“ vysvetlila zostavovateľka sekcie Kristina Aschenbrennerová. FFi uvedie päť filmov z poslednej dekády: Chlapec (r. Auraeus Solito, 2009), Zomrieť krásna (r. Jun Lana Robles, 2016), Zrodená pre krásu (r. Perci Intalan, 2019), Billie a Emma (r. Samantha Lee, 2018) a Dlhovlasé noci (r. Gerardo Calagui, 2017).

Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk, vstupenky a  festivalové permanentky sú v predaji na portáli www.cinepass.sk. Festival možno podporiť na www.zafarebnukulturu.sk.

pošli na vybrali.sme.sk


Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Okresný súd Bratislava II. začiatkom januára nariadil kontroverznému youtuberovi Martinovi Daňovi ako neodkladné opatrenie, aby odstránil niekoľko videí, v ktorých útočí na redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

Vyzývame médiá, aby nepokračovali v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami s doterajšou praxou pozývania si vládnucich politikov bez oponentov z demokratickej opozície, píše v tlačovej správe OKS.

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

 Faceboková stránka Roberta Fica má agresívnejší charakter v porovnaní s tým, aký mávala za čias, keď bol Fico premiérom.

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

NAKA zadržala Dobroslava Trnku, ktorý robil pre Smer nadprácu, Robert Fico zrušil tlačovku.

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

V nížinách a hlavne na západe Slovenska je táto zima naozaj mierna. V Tatrách alebo v susednom Rakúsku však sneh nechýba a lyžiarske vleky bežia na plné obrátky.

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA  zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

"Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr," informovala vo štvrtok ráno polícia na facebooku a zároveň zverejnila fotku a video z pred domu bývalého generálneho prokurátora.

Najčítanejšie