OĽANO k záchrankovému tendru: Odvolanie Haška nestačí. Licencie by mali byť neplatné

04.10.2019 14:16 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Celá súťaž na záchranky bola od začiatku zrejme zmanipulovaná. Tvrdia to poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí majú konkrétne informácie a dôkazy o netransparentnom prideľovaní bodov za projekt stratégie a rozvoja.

„Oceňujeme okamžité rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá po našej výzve podala návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška,“uviedol podpredseda zdravotníckeho výboru a tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí.„Naďalej trváme na tom, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal podať žalobu na príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií. K tomuto kroku sme dnes ÚVO vyzvali aj listom. V prípade, že tak ÚVO neurobí, OĽANO má pripravené ďalšie právne kroky, ktoré podnikne,“ pokračoval Krajčí.

Podľa Krajčího si „SMER-SD pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie, a za pomoci predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazku za viac ako trištvrte miliardy eur z verejného zdravotného poistenia svojim ľuďom,“ uviedol Krajčí s tým, že OĽANO má k dispozícii Správy o výsledku výberového konania jedného neúspešného kandidáta, ktorému rovnaký člen komisie pridelil za identický projekt rôzne bodové hodnotenie. „Táto do očí bijúca nespravodlivosť musí byť zastavená a proces výberu uchádzačov o prevádzkovanie staníc Zdravotnej záchrannej služby sa musí zopakovať. Preto vyzývam ministerku zdravotníctva, aby sa po navrhnutí odvolania predsedu ÚDZS pána Haška taktiež osobne zasadila o to, aby zákazky za viac ako trištvrte miliardy eur boli transparentne vysúťažené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ pokračoval M. Krajčí.

Podľa Krajčího je mimoriadne podozrivý už len samotný fakt, že spoločnosť Falck, ktorá prevádzkovala 107 staníc ZZS, oznámila v pondelok o 15:00 hod., že sa nebude uchádzať o ambulancie. Uchádzači však mali na Úrad odoslať svoje žiadosti do utorka, pričom v prípade, že nemali zabezpečené materiálno-technické vybavenie, museli vinkulovať na účte sumu 100-tisíc eur na vozidlo.

Ako ďalej uviedol M. Krajčí, proces vydávania povolení chcel skontrolovať aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou ho však elegantne vypoklonkoval, nakoľko nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, a teda nie je daná kompetencia ÚVO preverovať proces vydávania povolení,” povedal. ÚDZS to odôvodnil tým, že on len udeľuje licencie a neuzatvára zmluvu s úspešným žiadateľom o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZSS. „Pýtam sa, kto teda potom obstaráva? Zákon o verejnom obstarávaní totiž chráni verejné zdroje občanov tejto krajiny a ÚDZS mal postupovať podľa tohto zákona. Práve preto sme požiadali ÚVO, aby chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ dodal Krajčí.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger, aj tento prípad je dôkazom toho, že sa pravdepodobne jedná o dopredu dohodnutý biznis pre určitú skupinu ľudí. „Toto už nie je férová súťaž. Toto je o tom, že komisia si môže rozhodnúť, komu tú zákazku dá.“ upozornil Heger s tým, že hnutie OĽANO vždy bude prinášať transparentnosť a férovú súťaž. My by sme súťaž nastavili tak, aby bol v záchrankách špičkový personál a aj vybavenie,“ uzavrel Heger.

pošli na vybrali.sme.sk


Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Ľudia na Slovensku opäť vo vidine, že niečo drahé získajú zadarmo, šírili hoax a zároveň poskytovali dôležité údaje, ktoré mohli následne podvodníci zneužiť.

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán chce získať sympatie mladých veriacich vďaka technologickej inovácii, ktorá ich má prepojiť s elektronickou aplikáciou, a pomôcť im tak pri tradičných ružencových modlitbách.

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Hostia a témy víkendových diskusii. Na verejnosť sa dostal zvukový záznam z Gorily, ktorý obsahuje nahrávky, ktoré naznačujú politickú korupciu.

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný klip Karla Gotta a jeho dcéry Charlotte Elly k piesni Srdcia nehasnú už má na YouTube okolo 23 miliónov zhliadnutí. Singel zložil frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorý ich tiež doprevádzal na akustickej gitare. Ide o prvú pieseň, ktorú Krajčo napísal pre niekoho iného než svoju kapelu. Finálnu podobu doladil s Petrom Harazinom z kapely Nebe.

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Dohodu o vine a treste dnes s prokurátorom uzavrel Zoltán Andrusko, sprostredkovateľ minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Pokrivený imidž štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej mala na žiadosť Mariana Kočnera v médiách napravovať redaktorka Martina Ruttkayová. Od Kočnera si podľa komunikácie z Kočnerovej Threemy vypýtala peniaze na dovolenku za pomoc pri odchode ministerky Lucie Žitňanskej.

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Odvolanie generálneho riaditeľa bulharského verejnoprávneho rozhlasu BNR Svetoslava Kostova dnes schválila bulharská Rada pre elektronické médiá (SEM).

Najčítanejšie