OĽANO k záchrankovému tendru: Odvolanie Haška nestačí. Licencie by mali byť neplatné

04.10.2019 14:16 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Celá súťaž na záchranky bola od začiatku zrejme zmanipulovaná. Tvrdia to poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí majú konkrétne informácie a dôkazy o netransparentnom prideľovaní bodov za projekt stratégie a rozvoja.

„Oceňujeme okamžité rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá po našej výzve podala návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška,“uviedol podpredseda zdravotníckeho výboru a tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí.„Naďalej trváme na tom, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal podať žalobu na príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií. K tomuto kroku sme dnes ÚVO vyzvali aj listom. V prípade, že tak ÚVO neurobí, OĽANO má pripravené ďalšie právne kroky, ktoré podnikne,“ pokračoval Krajčí.

Podľa Krajčího si „SMER-SD pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie, a za pomoci predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazku za viac ako trištvrte miliardy eur z verejného zdravotného poistenia svojim ľuďom,“ uviedol Krajčí s tým, že OĽANO má k dispozícii Správy o výsledku výberového konania jedného neúspešného kandidáta, ktorému rovnaký člen komisie pridelil za identický projekt rôzne bodové hodnotenie. „Táto do očí bijúca nespravodlivosť musí byť zastavená a proces výberu uchádzačov o prevádzkovanie staníc Zdravotnej záchrannej služby sa musí zopakovať. Preto vyzývam ministerku zdravotníctva, aby sa po navrhnutí odvolania predsedu ÚDZS pána Haška taktiež osobne zasadila o to, aby zákazky za viac ako trištvrte miliardy eur boli transparentne vysúťažené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ pokračoval M. Krajčí.

Podľa Krajčího je mimoriadne podozrivý už len samotný fakt, že spoločnosť Falck, ktorá prevádzkovala 107 staníc ZZS, oznámila v pondelok o 15:00 hod., že sa nebude uchádzať o ambulancie. Uchádzači však mali na Úrad odoslať svoje žiadosti do utorka, pričom v prípade, že nemali zabezpečené materiálno-technické vybavenie, museli vinkulovať na účte sumu 100-tisíc eur na vozidlo.

Ako ďalej uviedol M. Krajčí, proces vydávania povolení chcel skontrolovať aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou ho však elegantne vypoklonkoval, nakoľko nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, a teda nie je daná kompetencia ÚVO preverovať proces vydávania povolení,” povedal. ÚDZS to odôvodnil tým, že on len udeľuje licencie a neuzatvára zmluvu s úspešným žiadateľom o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZSS. „Pýtam sa, kto teda potom obstaráva? Zákon o verejnom obstarávaní totiž chráni verejné zdroje občanov tejto krajiny a ÚDZS mal postupovať podľa tohto zákona. Práve preto sme požiadali ÚVO, aby chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ dodal Krajčí.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger, aj tento prípad je dôkazom toho, že sa pravdepodobne jedná o dopredu dohodnutý biznis pre určitú skupinu ľudí. „Toto už nie je férová súťaž. Toto je o tom, že komisia si môže rozhodnúť, komu tú zákazku dá.“ upozornil Heger s tým, že hnutie OĽANO vždy bude prinášať transparentnosť a férovú súťaž. My by sme súťaž nastavili tak, aby bol v záchrankách špičkový personál a aj vybavenie,“ uzavrel Heger.

pošli na vybrali.sme.sk


Hlasovenie o Globálnom Marketérovi Roka bolo spustené

Hlasovenie o Globálnom Marketérovi Roka bolo spustené

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA), ktorej členom je za Slovensko Slovenské združenie pre značkové výrobky, predstavila nominácie na cenu Global Marketer of the Year.

Kirgizský súd zmrazil účty médiám, prezident to kritizuje

Kirgizský súd zmrazil účty médiám, prezident to kritizuje

Súd v stredoázijskom Kirgizsku nechal zmraziť bankové účty niekoľkých médií vrátane pobočky Rádia Slobodná Európa, ktorá zverejnila správy o korupcii na colniciach.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho

Po piatkovom zadržaní Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho spracoval vyšetrovateľ podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby.

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

365.bank spolu s Poštovou bankou od dnešného dňa spúšťajú bezkontaktné transakcie v celej sieti 187 bankomatov.

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

 

Najčítanejšie