OĽANO k záchrankovému tendru: Odvolanie Haška nestačí. Licencie by mali byť neplatné

04.10.2019 14:16 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Celá súťaž na záchranky bola od začiatku zrejme zmanipulovaná. Tvrdia to poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí majú konkrétne informácie a dôkazy o netransparentnom prideľovaní bodov za projekt stratégie a rozvoja.

„Oceňujeme okamžité rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá po našej výzve podala návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška,“uviedol podpredseda zdravotníckeho výboru a tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí.„Naďalej trváme na tom, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal podať žalobu na príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií. K tomuto kroku sme dnes ÚVO vyzvali aj listom. V prípade, že tak ÚVO neurobí, OĽANO má pripravené ďalšie právne kroky, ktoré podnikne,“ pokračoval Krajčí.

Podľa Krajčího si „SMER-SD pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie, a za pomoci predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazku za viac ako trištvrte miliardy eur z verejného zdravotného poistenia svojim ľuďom,“ uviedol Krajčí s tým, že OĽANO má k dispozícii Správy o výsledku výberového konania jedného neúspešného kandidáta, ktorému rovnaký člen komisie pridelil za identický projekt rôzne bodové hodnotenie. „Táto do očí bijúca nespravodlivosť musí byť zastavená a proces výberu uchádzačov o prevádzkovanie staníc Zdravotnej záchrannej služby sa musí zopakovať. Preto vyzývam ministerku zdravotníctva, aby sa po navrhnutí odvolania predsedu ÚDZS pána Haška taktiež osobne zasadila o to, aby zákazky za viac ako trištvrte miliardy eur boli transparentne vysúťažené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ pokračoval M. Krajčí.

Podľa Krajčího je mimoriadne podozrivý už len samotný fakt, že spoločnosť Falck, ktorá prevádzkovala 107 staníc ZZS, oznámila v pondelok o 15:00 hod., že sa nebude uchádzať o ambulancie. Uchádzači však mali na Úrad odoslať svoje žiadosti do utorka, pričom v prípade, že nemali zabezpečené materiálno-technické vybavenie, museli vinkulovať na účte sumu 100-tisíc eur na vozidlo.

Ako ďalej uviedol M. Krajčí, proces vydávania povolení chcel skontrolovať aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou ho však elegantne vypoklonkoval, nakoľko nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, a teda nie je daná kompetencia ÚVO preverovať proces vydávania povolení,” povedal. ÚDZS to odôvodnil tým, že on len udeľuje licencie a neuzatvára zmluvu s úspešným žiadateľom o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZSS. „Pýtam sa, kto teda potom obstaráva? Zákon o verejnom obstarávaní totiž chráni verejné zdroje občanov tejto krajiny a ÚDZS mal postupovať podľa tohto zákona. Práve preto sme požiadali ÚVO, aby chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ dodal Krajčí.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger, aj tento prípad je dôkazom toho, že sa pravdepodobne jedná o dopredu dohodnutý biznis pre určitú skupinu ľudí. „Toto už nie je férová súťaž. Toto je o tom, že komisia si môže rozhodnúť, komu tú zákazku dá.“ upozornil Heger s tým, že hnutie OĽANO vždy bude prinášať transparentnosť a férovú súťaž. My by sme súťaž nastavili tak, aby bol v záchrankách špičkový personál a aj vybavenie,“ uzavrel Heger.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie