M. Sopko odkazuje ministerstvám: Prestaňte šikanovať školy, učiteľov i riaditeľov

18.11.2019 11:13 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na stupňujúcu sa byrokraciu na školách. Reaguje tak na najnovší list Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z 15.novembra, aby základné školy do konca mesiaca zrealizovali prieskum medzi žiakmi prvých ročníkov o formách ich starostlivosti.

 

V piatok 15. novembra, v čase štátneho smútku, dostali slovenské základné školy pokyn od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s požehnaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby do konca mesiaca zrealizovali prieskum u žiakov prvých ročníkov o formách starostlivosti do troch rokov veku dieťaťa. „Inými slovami, riaditelia a učitelia základných škôl majú pod časovým stresom zozbierať od žiakov údaje, ktoré ministerstvo narýchlo potrebuje,“ uviedol tieňový minister školstva za OĽANO Miroslav Sopko, podľa ktorého bude tento zber údajov pilotným testovaním škôl, koľko byrokracie ešte znesú. „Od budúceho školského roka totiž pôjde o povinný zber údajov, aby ministerstvá vedeli tvoriť politiky zamerané na zosúladenie pracovného a súkromného života,“ pokračoval Sopko.

Poslanec NR SR a učiteľ Miroslav Sopko zároveň upozorňuje, že zatiaľ, čo by mala byrokracia na školách klesať, naopak stúpa a riaditeľom i učiteľom pribúdajú nové povinnosti. Podľa Sopka je to dôsledok toho, že vláda si neváži prácu učiteľov a ich úlohu v spoločnosti. „Je neprípustné, aby sa niečo robilo takto na poslednú chvíľu. Školy čaká už túto stredu Testovanie 5, musia dokončiť centralizované objednávky na učebnice, učitelia behajú so žiadosťami o odpisy z registra trestov a plnia desiatky ďalších iných úloh,“ upozornil Sopko s tým, že navyše dotazník za celú školu naraz vypĺňa zamestnanec základnej školy, ktorý získa informácie priamo od rodičov alebo zákonných zástupcov dieťaťa. „Ako to pod takým časovým tlakom zvládne už nikoho nezaujíma. Je absurdné, aby sa od rodičov ťahali takéto citlivé údaje, hoci aj anonymne.Dokonca sa zisťuje, či sa o dieťa nestaral niekto iný ako zákonný zástupca," pokračoval.

Sopko okrem ministerstiev kritizuje aj ZMOS, ktorý podporuje spomínaný zber údajov. „Pozerajú sa na školy, akoby to boli firmy, a nie vzdelávacie centrá s odbornou starostlivosťou o naše deti, ktoré potrebujú zlepšovať podmienky na výchovu a vzdelávanie,“ vyjadril sa. „Argument, že potrebujeme údaje pre stanovenia sociálnej politiky vyvoláva otázky, načo potom existujú rôzne drahé databázy, registre či informačné systémy, ktoré nás stáli miliardy. Veď podľa takého prístupu školy znesú všetko, hoci aj byť štatistickým úradom s minimálnymi prostriedkami, kde na konci roka na odmeny za plnenie štátnych povinností niekoho iného dostanú veľkú nulu,“ dodal MiroslavSopko,ktorý v minulosti niekoľkokrát navrhol zákonom stanoviť zásadu "zadaj raz a dosť", aby sa zber údajov racionalizoval a na školách sa robilo to najdôležitejšie – „vyučovaloa venovalo sa naplno žiakom," uzavrel Sopko.

pošli na vybrali.sme.sk


Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Okresný súd Bratislava II. začiatkom januára nariadil kontroverznému youtuberovi Martinovi Daňovi ako neodkladné opatrenie, aby odstránil niekoľko videí, v ktorých útočí na redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

Vyzývame médiá, aby nepokračovali v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami s doterajšou praxou pozývania si vládnucich politikov bez oponentov z demokratickej opozície, píše v tlačovej správe OKS.

Najčítanejšie