M. Sopko odkazuje ministerstvám: Prestaňte šikanovať školy, učiteľov i riaditeľov

18.11.2019 11:13 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na stupňujúcu sa byrokraciu na školách. Reaguje tak na najnovší list Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z 15.novembra, aby základné školy do konca mesiaca zrealizovali prieskum medzi žiakmi prvých ročníkov o formách ich starostlivosti.

 

V piatok 15. novembra, v čase štátneho smútku, dostali slovenské základné školy pokyn od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s požehnaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby do konca mesiaca zrealizovali prieskum u žiakov prvých ročníkov o formách starostlivosti do troch rokov veku dieťaťa. „Inými slovami, riaditelia a učitelia základných škôl majú pod časovým stresom zozbierať od žiakov údaje, ktoré ministerstvo narýchlo potrebuje,“ uviedol tieňový minister školstva za OĽANO Miroslav Sopko, podľa ktorého bude tento zber údajov pilotným testovaním škôl, koľko byrokracie ešte znesú. „Od budúceho školského roka totiž pôjde o povinný zber údajov, aby ministerstvá vedeli tvoriť politiky zamerané na zosúladenie pracovného a súkromného života,“ pokračoval Sopko.

Poslanec NR SR a učiteľ Miroslav Sopko zároveň upozorňuje, že zatiaľ, čo by mala byrokracia na školách klesať, naopak stúpa a riaditeľom i učiteľom pribúdajú nové povinnosti. Podľa Sopka je to dôsledok toho, že vláda si neváži prácu učiteľov a ich úlohu v spoločnosti. „Je neprípustné, aby sa niečo robilo takto na poslednú chvíľu. Školy čaká už túto stredu Testovanie 5, musia dokončiť centralizované objednávky na učebnice, učitelia behajú so žiadosťami o odpisy z registra trestov a plnia desiatky ďalších iných úloh,“ upozornil Sopko s tým, že navyše dotazník za celú školu naraz vypĺňa zamestnanec základnej školy, ktorý získa informácie priamo od rodičov alebo zákonných zástupcov dieťaťa. „Ako to pod takým časovým tlakom zvládne už nikoho nezaujíma. Je absurdné, aby sa od rodičov ťahali takéto citlivé údaje, hoci aj anonymne.Dokonca sa zisťuje, či sa o dieťa nestaral niekto iný ako zákonný zástupca," pokračoval.

Sopko okrem ministerstiev kritizuje aj ZMOS, ktorý podporuje spomínaný zber údajov. „Pozerajú sa na školy, akoby to boli firmy, a nie vzdelávacie centrá s odbornou starostlivosťou o naše deti, ktoré potrebujú zlepšovať podmienky na výchovu a vzdelávanie,“ vyjadril sa. „Argument, že potrebujeme údaje pre stanovenia sociálnej politiky vyvoláva otázky, načo potom existujú rôzne drahé databázy, registre či informačné systémy, ktoré nás stáli miliardy. Veď podľa takého prístupu školy znesú všetko, hoci aj byť štatistickým úradom s minimálnymi prostriedkami, kde na konci roka na odmeny za plnenie štátnych povinností niekoho iného dostanú veľkú nulu,“ dodal MiroslavSopko,ktorý v minulosti niekoľkokrát navrhol zákonom stanoviť zásadu "zadaj raz a dosť", aby sa zber údajov racionalizoval a na školách sa robilo to najdôležitejšie – „vyučovaloa venovalo sa naplno žiakom," uzavrel Sopko.Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Vo veku 88 rokov zomrel Reese Schonfeld, novinár, ktorý spoločne s podnikateľom Tedom Turnerom založil v roku 1980 americkú spravodajskú stanicu Cable News Network (CNN).

Instagram zakročil proti Madonne

Instagram zakročil proti Madonne

Sociálna sieť prekryla Madonne zavádzajúce video o covide.

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Novinári, ktorí na protest proti cenzúre odišli v júni z predného ruského ekonomického denníka Vedomosti, ohlásili založenie nového mediálneho projektu.

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

Po živom prenose štartu misie Demo-2 RTVS prinesie priamy prenos návratu posádky na Zem v rámci špeciálneho vydania talkshow o vede EXPERIMENT s podtitulom Naživo návrat na Zem, ktorý odvysiela na Dvojke v nedeľu 2. augusta o 20.10 h.

Najčítanejšie