Slovensku hrozí obrovská pokuta kvôli pochybnému tendru na záchranky

13.12.2019 15:44 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Tender na poskytovanie služieb ambulancií záchrannej zdravotnej starostlivosti bol realizovaný v rozpore so smernicou Európskej únie. Slovensku hrozí žaloba od Európskej komisie za nedodržanie európskych právnych predpisov a pokuta za pochybný tender na záchranky v hodnote 800 miliónov eur, upozorňuje OĽANO.

 

Tender na záchranky za 800 miliónov eur už od začiatku javil známky konfliktu záujmov a podľa všetkého aj prepojenie na súčasnú vládnu moc. Na jar tohto roka ministerka zdravotníctva predložila do parlamentu zákon, ktorý celý tento biznis pripravoval. „Dnes môžem s istotou povedať, že tento zákon je zlý, obchádza verejné obstarávanie a nie je v súlade s európskou legislatívou,“ uviedol podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva za hnutie OĽANO Marek Krajčí a pripomenul, že aj členovia zdravotníckeho výboru vo svojom uznesení konštatovali, že členovia výberovej komisie, ktorí rozhodovali o tom, ako bude zákazka v hodnote 800 miliónov eur rozdelená, boli v konflikte záujmov.

Poslanec hnutia OĽANO Marek Krajčí v tejto súvislosti podal začiatkom októbra podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, v ktorom ho vyzval, aby podal návrh na určenie neplatností zmlúv na licencie tzv. určovaciu žalobu, v súvislosti s udeľovaním povolení na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. „Tender na poskytovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa mal uskutočniť podľa zákona o verejnom obstarávaní a Úrad pre verejné obstarávanie mal požiadať príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ doplnil Krajčí.

ÚVO sa v tejto veci obrátil na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania s európskou legislatívou. „My sme objavili uznesenie európskeho Súdneho dvora, ktoré jasne odpovedá na nejasnosti Úradu pre verejné obstarávanie. Preto takmer s istotou vieme predpokladať, aké stanovisko Európska komisia zaujme,“ vyjadril sa Marek Krajčí a pokračoval: „Tender na poskytovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby bol realizovaný v rozpore so smernicou Európskej únie. Na základe týchto faktov hrozí Slovensku žaloba od Európskej komisie za nedodržanie európskych právnych predpisov.“

Pokiaľ Slovenská republika nevyhovie odporúčaniu Európskej komisie, bude čeliť žalobe na európskom Súdnom dvore, ktorého rozhodnutie sa dá aj na základe spomenutého uznesenia očakávať. Slovensku bude hroziť vysoká pokuta, nakoľko zrealizovaný tender je v hodnote 800 mil. eur. „Licencie by mali byť okamžite vyhlásené za neplatné, a ministerstvo zdravotníctva by malo urýchlene pripraviť nový zákon na výber ambulancií záchrannej zdravotnej služby v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ uviedol nevyhnutné riešenie problému Marek Krajčí.

Kauza s tendrom na záchranky aj podľa tieňového ministra financií a hospodárstva a predsedu poslaneckého klubu OĽANO Eduarda Hegera jasne dokazuje, že súčasná koalícia nestojí na strane občana, ale na strane ľudí, ktorí na zdravotníctve zarábajú. „Nikdy sa nezmierime s tým, že ľudia, ktorí platia dane do štátneho rozpočtu očakávajú kvalitné služby. My budeme bojovať, aby ich dostávali,“ uviedol Heger a dodal: „Vidíme, že rezort zdravotníctva si chránil Smer na to, aby mohol prinášať zaujímavý biznis ľuďom, ktorí okolo neho sú. Najhoršie však na tom je, že v konečnom dôsledku na to doplatia občania. Je to akási bodka na konci volebného obdobia, ktorá jasne ukazuje, že prioritou pre Smer sú skupiny v jeho pozadí, a nie občan.“

pošli na vybrali.sme.sk


Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Redakcia vysvetľuje faux pas titulky, na ktorej k herečke po chemoterapii bez vlasov pribalili šampón na husté vlasy (FOTO)

Redakcia vysvetľuje faux pas titulky, na ktorej k herečke po chemoterapii bez vlasov pribalili šampón na husté vlasy (FOTO)

Dosah, aký mala marketingová akcia lifestylového časopisu Story a kozmetickej spoločnosti Schwarzkopf, určite nechce zažiť žiadna spoločnosť.

Súd v kauze vraždy Kuciaka povedal, že Threema je zákonná

Súd v kauze vraždy Kuciaka povedal, že Threema je zákonná

Dnes v stredu pokračuje súdne pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na programe sú výpovede obžalovaných a členov komanda, ktoré sledovalo pre Kočnera novinárov - Peter Tóth, Štefan Mlynarčík a Miroslav Kriak..

Skylink zvyšuje ceny niektorých služieb

Skylink zvyšuje ceny niektorých služieb

Prevádzkovateľ satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group od 1. 3. 2020 mení cenník.