(NE)Zodpovedná vláda P. Pellegriniho: 60-miliónový biznis pre občianske združenie

12.02.2020 13:54 | Tlačové správy |

Dva týždne pred voľbami vláda chcela potichu odklepnúť 60 miliónov eur občianskemu združeniu na národné kultúrne a kongresové centrum. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) považuje takýto krok za mimoriadne nezodpovedný.

 

„Premiér Pellegrini chcel podpísať bianco šek na 60 miliónov eur. To je približne hodnota malej nemocnice. Navyše tak robí len dva týždne pred voľbami a bez akéhokoľvek výberového konania, vyhodnotenia útvaru hodnoty za peniaze a priamo do súkromných rúk,“ uviedol tieňový minister financií a hospodárstva za hnutie OĽANO Eduard Heger, ktorý ešte minulý týždeň vyzval Petra Pellegriniho, aby jeho vláda už iba „kúrila a svietila“, pretože každým svojím krokom pácha len ďalšie škody.

Poslankyňa za hnutie OĽANO a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová nepopiera, že národné kultúrne a kongresové centrum Slovensko potrebuje, avšak táto cesta k nemu je viac ako neštandardná. Milanová víta iniciatívu umelcov, poukazuje však na fakt, že v procese je viacero otáznikov, ktoré vyvolávajú legitímne otázky. Či už ide o zvolenú formu dotácie pre občianske združenie, či to, že štúdia neprešla hodnotením Útvaru hodnoty za peniaze, ani riadnym pripomienkovým procesom, či to, že štúdiu Ernest and Young nemožno vzhľadom na autorské práva zverejniť. Ďalšie otázky súvisia s budúcnosťou projektu, najmä s priestorom, kde by takéto centrum malo vzniknúť, keďže sa skloňuje Istropolis, ktorý, ako vieme, je v rukách developera Immocap. "Ku kultúre a jej projektom sa musíme stavať zodpovedne. O to viac, ak má byť toto centrum zafinancované z peňazí daňových poplatníkov,“ vyjadrila sa Milanová a dodala: „Schvaľovať takúto investíciu dva týždne pred voľbami bez toho, aby mala svoje krytie v rozpočte nie je správne a už vôbec nie zodpovedné.

Ako doplnil tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO Ján Marosz, opäť vláda schvaľuje obrovské finančné prostriedky do súkromných rúk. „Pripomína mi to škandalóznu zmluvu na mýtny tender, kde štát pokútne zafinancoval mýtny systém, ktorý ostal v rukách súkromníka. Je vidieť, že Peter Pellegrini sa od svojho straníckeho kolegu Ľubomíra Vážneho, ktorému bol asistentom, veľmi rýchlo učí,“ vyjadril sa Ján Marosz.

Hnutie OĽANO vyzvalo premiéra Petra Pellegriniho, aby predmetnú dotáciu neschválil. „Takto sa rozumný a zodpovedný hospodár nespráva. V hnutí OĽANO budeme vždy pozerať na prsty podozrivým kšeftárom a chrániť peniaze občanov. Preto vyzývame premiéra Pellegriniho, aby sa vrátil z kratšej cesty späť,“ uzavrel Eduard Heger.České festivaly spustili internetové United Live Radio, dostupné je aj na Slovensku

České festivaly spustili internetové United Live Radio, dostupné je aj na Slovensku

Organizátori festivalov, hudobní promotéri a ďalší ľudia dnes spustili nekomerčné internetové rádio United Live Radio, ktoré má ľuďom v čase bezpečnostných opatrení kvôli epidémii nového typu koronavírusu nahradiť nedostatok zážitkov z klubov, sál a festivalov.

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Ešte dopoludnia vo štvrtok pobehoval redaktor konšpiračných Hlavných správ (HS) po úrade vlády s mikrofónom HS a ďalšieho konšpiračného webu Zem a Vek a podvečer už Hlavné správy oznámili, že v spolku s webom Tibora Rostása a ďalšími podobnými webmi nechcú byť.

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vystúpila v RTVS s mimoriadnym prejavom v súvislosti s aktuálnou epidémiou.

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Súčasná kríza spôsobená nákazou koronavírusom sa dotkla aj médií. Dnes Facebook Journalism Project a European Journalism Centre oznámili vytvorenie Európskeho podporného fondu pre žurnalistiku COVID-19, ktorý má novinárom v Európe pomôcť pokrývať dôležité správy vo chvíli, keď ich všetci najviac potrebujú.

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Včera sme upozornili na to, že úrad vlády by mal zrušiť akreditáciu redaktorom webu Hlavné správy, pretože web nehľadá pravdu, ale funguje len preto, aby šíril proruské manipulácie, hoaxy a dezinformácie.

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Minister vnútra SR Roman Mikulec má od dnes 9. apríla 2020 novú posilu v komunikačnom tíme.

Na Omediach.com máme rekord - viac ako 1,3 milióna zobrazení za mesiac

Web Omediach.com prešiel za posledný polrok výrazným nárastom.

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Kancelária prezidentky SR požiadala RTVS v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou na Slovensku o možnosť mimoriadneho vystúpenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej vo vysielaní RTVS.

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ a šéf sociálnej siete Twitter Jack Dorsey sľúbil, že poskytne na boj proti koronavírusu miliardu dolárov. To predstavuje viac ako štvrtinu jeho celkového majetku. Dorsey o tom informoval na svojom twitterovom účte.

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

Mobilný operátor 4ka prichádza s riešením pre všetkých, ktorí v tejto dobe potrebujú dáta pre svoje fungovanie či už doma alebo napríklad na chate. K novému paušálu SLOBODA DATA si môžu zákazníci cez e-shop objednať aj modem Huawei E5573.

Najčítanejšie