L. Ď. Nicholsonová: Nič nestojí v ceste tomu, aby sme zvýšili vekovú hranicu dieťaťa pri príspevku o starostlivosť o dieťa Foto: FB Lucia Ďuriš Nicholsonová

L. Ď. Nicholsonová: Nič nestojí v ceste tomu, aby sme zvýšili vekovú hranicu dieťaťa pri príspevku o starostlivosť o dieťa

12.05.2020 15:06 | Tlačové správy |

Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka a ministra školstva Branislava Gröhlinga s prosbou o prehodnotenie vekovej hranice na vyplácanie príspevku na starostlivosť o dieťa. Príspevok sa v súčasnosti vypláca iba do 3 rokov veku dieťaťa, resp. do 6 rokov len v prípade vážneho zdravotného stavu dieťaťa.

 

Peniaze na príspevok čerpáme z Európskeho sociálneho fondu a predošlá vláda nesprávne opakovane tvrdila, že vyplácať príspevok starším deťom ako 3 roky nemôžme, pretože s tým nesúhlasila Európska komisia. „Už vtedy to bolo zavádzanie zo strany exministra Richtera. Predĺženie doby poberania príspevku bolo možné vyrokovať s Európskou komisiou. Onedlho sa má začať nové programové obdobie na čerpanie eurofondov a tým aj rokovania s Komisiou o nastavení operačných programov a to je výborná príležitosť pre novú vládu využiť to na zlepšenie situácie rodín s malými deťmi,“ pripomína Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Ako predsedníčka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci som sa zúčastňovala na viacerých rokovaniach o sociálnej a zamestnaneckej politike v EÚ, aj k novému programovaciemu obdobiu 2021–2027. Nedostatočné podmienky na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života sa spomínajú opakovane ako jedna z prekážok pre lepšie a vyrovnanejšie uplatnenie žien na trhu práce,“ píše europoslankyňa ministrom.

Kým je na celom Slovensku nedostatok verejných materských škôl, rodičia malých detí ostávajú doma a nemôžu nastúpiť do práce, lebo dať dieťa do súkromných materských škôlok je finančne náročné . „Nutne potrebujeme zvýšiť vekovú hranicu u detí, tak, aby aj deti staršie ako 3 roky mohli byť finančne podporené cez príspevok na starostlivosť o dieťa, čím sa zlepší celková začlenenosť detí v materských školách. V roku 2016 bolo v EÚ viac ako 19% žien v produktívnom veku nezamestnaných práve z dôvodu nedostatku miest v materských školách, na Slovensku to bolo viac ako 28%,” zdôvodňuje Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa Správy EK o Slovensku z roku 2019 bolo v školskom roku 2017 - 2018 na 100 zápisov zamietnutých 7,7 žiadostí o miesto v materskej škole. Správa konštatuje, že aj napriek znižovaniu rodového rozdielu v zamestnanosti sa zamestnanosť žien v reproduktívnom veku nezlepšuje. Zamestnanosť žien vo veku 25-34 rokov sa posledný rok znížila a značné rozdiely sú aj v ich odmeňovaní.

Podľa Európskej komisie je stanovenie podmienok poskytovania príspevku na deti v kompetencii členských štátov. Ďuriš Nicholsonová preto poprosila ministra práce a ministra školstva o súčinnosť v rokovaniach s EK o predĺžení vekovej hranice na poberanie príspevku o starostlivosť o dieťa. Podľa predbežných rozhovorov s expertmi EK na Európsky sociálny fond neexistuje objektívna prekážka, pre ktorú by Slovensko nemohlo nastaviť poberanie príspevku aj na deti staršie ako 3 roky. Naopak, EK vyzyva členské štáty, aby poskytovali primeranú životnú úroveň kombináciou dávok a podporovali rodiny primeranými, jednotnými a účinnými dávkami vrátane rodinných prídavkov a prídavkov na deti.

„Verím, že sa zhodneme na potrebe odstrániť neodôvodnenú medzeru v štátnej podpore predškolského vzdelávania a starostlivosti,” uzatvára Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Minister školstva Branislav Gröhling oceňuje takúto iniciatívu a prisľúbil súčinnosť pri zmene nastavenia príspevku na starostlivosť o dieťa. „Materské školy potrebujeme, potrebujeme v nich učiteľky a tiež miesta pre deti. Funkčná sieť materských škôl je pre nás kľúčová a toto je jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť,“ reagoval na požiadavku minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

Najčítanejšie