Hlas navrhol vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách

HLAS – sociálna demokracia navrhuje vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Predseda HLASU Peter Pellegrini dnes listom oslovil zástupcov viacerých spoločenských organizácií a politických strán, aby nominovali svojich zástupcov do tohto výboru. Výbor by mal podľa neho vzniknúť už v najbližších dňoch a iniciovať prvé konkrétne kroky na zber podpisov pod petíciu, ktorou občania požiadajú o vypísanie predčasných parlamentných volieb.

 

„Vláda Igora Matoviča nezvládla boj s pandémiou a je zodpovedná za tisícky mŕtvych a miliardové škody. Parlament nie je schopný účinne kontrolovať vládu a koaliční partneri nedokážu korigovať neprijateľné konanie premiéra. Preto jediným riešením sú predčasné parlamentné voľby, v ktorých ľudia dostanú možnosť povedať, kto má ich dôveru a mandát na vyvedenie Slovenska z najväčšej krízy po druhej svetovej vojne,“ povedal Peter Pellegrini.

Poslanci HLASU predložili do parlamentu návrh ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky a vypísanie predčasných parlamentných volieb. „Nerobíme si však ilúzie o osude tohto návrhu, keďže 95-členný koaličný valec stále funguje. Preto chceme dať ľuďom možnosť vysloviť svoj názor v referende, či sa majú konať predčasné parlamentné voľby,“ dodal Peter Pellegrini.

HLAS dnes oslovil predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov, Jednoty dôchodcov na Slovensku, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov i relevantné opozičné politické strany, aby nominovali svojich zástupcov do petičného výboru pre referendum. „O všetkých ďalších konkrétnych krokoch by už mal rozhodnúť samotný výbor. Verím, že sa ho podarí ustanoviť už v najbližších dňoch, aby sme spoločne mohli čím skôr rozbehnúť petičnú akciu,“ uviedol Peter Pellegrini.

HLAS verí, že s ohľadom na úspech celého podujatia sa z referenda nestanú politické preteky. Aj preto partnerom navrhol, aby nominácie nezahŕňali predsedov organizácií či politických strán. Hlavnou úlohou petičného výboru má byť odsúhlasenie právne nespochybniteľnej referendovej otázky a koordinácia zberu podpisov, na ktorom sa budú podieľať všetky zúčastnené subjekty.