Ako podporiť imunitu detí?

Ako podporiť imunitu detí?

Už dnes si môžu deti zo 72 materských a 71 základných škôl pochutnať na prvej dávke čerstvého ovocia a zeleniny. V rámci projektu Čerstvé hlavičky im s pravidelným prísunom dôležitých vitamínov, minerálov, vlákniny a energie počas celého školského roka opäť pomáha Kaufland.

AKO PODPORIŤ IMUNITU DETÍ?

• Vedeli ste, že deti do troch rokov by mali spať okolo 12 až 14 hodín a štvorroční až dvanásťroční približne desať hodín denne? Dostatok kvalitného spánku je totiž jeden z pilierov správne fungujúceho imunitného systému.
• Pre zdravie je mimoriadne dôležitá vyvážená strava prostredníctvom kvalitných potravín, vrátane kyslomliečnych výrobkov, vlákniny a dostatku čerstvého ovocia a zeleniny. 60 až 80 % imunitných buniek sa nachádza práve v črevách, aj preto je jasné, že strava má zásadný vplyv na zdravie.
• Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pravidelný pohyb zvyšuje tvorbu prirodzených protilátok v našom tele. Stačí polhodinka až hodinka na čerstvom vzduchu každý deň.
• Nepodceňujte stres a jeho vplyv na obranyschopnosť detského organizmu. Odlúčenie od rodičov, zvykanie si na nový kolektív, návyky a povinnosti dokážu rozhodiť nejedného školáka a škôlkara.
• Vyskúšajte otužovanie a neobliekajte vaše dieťa pri najmenšom závane vetra ako na polárnu expedíciu. Naopak, naučte ho spávať v chladnejšej miestnosti, nevyhýbajte sa pobytu vonku za každého počasia a v sprche občas otočte kohútik viac doprava.
• Pri budovaní imunity u detí je nevyhnutná pravidelnosť v dodržiavaní všetkých opatrení a najmä pestrosť na tanieri. Pokiaľ u vás nechýba ovocie a zelenina vo všetkých farbách, nemusíte sa báť občasnej sladkosti.

Návrat detí do kolektívu, spojený so stresom z nových povinností či ranného vstávania, a tiež sychravým jesenným počasím, dá detskej imunite poriadne zabrať. Zvýšená chorobnosť je nočnou morou nejedného rodiča. Aby ste podporili zdravie vašich školákov či škôlkarov, nezabúdajte na dodržiavanie správnych stravovacích návykov. K nim patrí i konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny – podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by deti mali zjesť aspoň 200 g každý deň. Pozitívny vplyv na ich jedálniček majú okrem rodičov v rukách práve školy a škôlky, v ktorých deti trávia väčšinu svojho dňa a budujú si tu základy zdravého životného štýlu už od najútlejšieho veku.
Aj preto sa spoločnosť Kaufland rozhodla rozšíriť svoj úspešný projekt Čerstvé hlavičky a zadarmo poskytovať čerstvé ovocie a zeleninu nielen základným, ale najnovšie tiež materským školám. Štvrtý ročník, do ktorého sa zapojilo 384 materských a 278 základných škôl, už pozná svojich víťazov – viac ako 460 000 hlasov rozhodlo o tom, ktorých 143 zariadení po celom Slovensku sa môže tešiť z týždenných dávok vitamínov pre svojich zverencov. Tí si pochutia na banánoch, jablkách, mandarínkach, broskyniach, kaki, hrozne či kivi, ale aj na sladkej karotke a šalátových uhorkách.

„Teší nás, že Čerstvé hlavičky sú úspešné. Veríme, že si ich obľúbia aj tí najmenší a že deti znovu podporíme v častejšej konzumácii ovocia a zeleniny, čo potvrdzujú aj skúsenosti pedagógov z predchádzajúcich ročníkov. Celkovo školákom a škôlkarom venujeme viac ako 130 000 kg ovocia a zeleniny,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

ŠKOLY A ŠKÔLKY NA OVOCNÉ A ZELENINOVÉ DESIATE NEDAJÚ DOPUSTIŤ

Medzi víťazné školy opäť patrí aj Základná škola s MŠ, MPČĽ 35 v Brezne. „S projektom Čerstvé hlavičky sme veľmi spokojní a sme radi, že sa nám aj v tomto roku podarilo zvíťaziť. Pravidelnú konzumáciu ovocia a zeleniny považujeme pre rast detí ako nevyhnutnú, no stáva sa, že si ho z nejakého dôvodu na desiatu neprinesú. Vždy v utorok, kedy ovocie dostávame, sú žiaci zvedaví, čo to bude a veľmi sa tešia,“ hovorí Mgr. Danica Englerová, zástupkyňa riaditeľa.
O výhru plnú vitamínov tento rok po prvýkrát zabojovali aj materské školy. Jednou z víťazných je Materská škola na Holíčskej 50 v Bratislave. „Do súťaže sme sa prihlásili z dôvodu, aby sme prispeli k zdraviu našich detičiek a aby sa ovocie a zelenina stali pevnou súčasťou ich jedálnička,“ vysvetľuje riaditeľka Diana Gašparíková a dodáva: „Myslíme si, že aj vďaka tomu môžeme posilniť ich imunitný systém a znížiť tak chorobnosť detí počas školského roka.“

„Vnímam ako veľmi pozitívny krok, že Kaufland pomáha školákom a škôlkarom budovať si zdravé stravovacie návyky a prináša zeleninovo-ovocnú dúhu do materských i základných škôl. Deti si vďaka tomuto projektu navýšia prísun vitamínov, vlákniny, minerálov a fytochemikálií, a zároveň posilnia svoj vzťah k zdravej a plnohodnotnej výžive,“ hovorí Anetta Vaculíková, riaditeľka programu Skutočne zdravá škola a dodáva: „Čím skôr začnú, tým lepšie - možno to nejednému škôlkarovi či školákovi pomôže obľúbiť si nové druhy zeleniny a ovocia a bojovať proti rôznym civilizačným ochoreniam.“