Ministerstvo zdravotníctva vzalo ľuďom benefity, peniaze z nich dá úradníkom

Minulý týždeň strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na to, že koalícia zrušila ľuďom zubné a iné benefity naviazané na preventívne prehliadky. V rozpočte na to bolo vyčlenených 40 až 60 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva argumentovalo tým, že na to nie sú peniaze, pretože sú potrebné inde a budú inak pomáhať ľuďom. Nech sa koalícia vykrúca, ako chce, faktom je, že peniaze v sume takmer 27 miliónov eur poputujú na úrady pre úradníkov, ktoré peniaze majú, a tak nepotrebujú viac.

Podľa poslankyne NR SR za SaS Janky Bittó Cigánikovej nie je pravda, že peniaze smerujú k ľuďom. Sú totiž určené na otázne aktivity Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) a operačného strediska záchranky. NCZI dostane podľa návrhu zákona, ktorý je aktuálne v parlamente, 9,3 milióna eur, pričom ku koncu roka 2023 malo na účte skoro 16 miliónov eur, čo je 75 percent jeho ročných tržieb. ÚDZS malo na účte 27,9 milióna eur, teraz má dostať ďalších 8,5 milióna eur, NIHO má dostať 676-tisíc eur, na účte malo koncom roka 915-tisíc eur.

„Operačné stredisko má dostať 8,5 milióna eur, no tieto peniaze sú jediné, ktoré majú skutočný prínos pre pacienta, stredisko je totiž dlhodobo podfinancované,“ povedala J. Bittó Cigániková s tým, že zvyšných 18,5 milióna eur sú zbytočne vyhodené peniaze. „Ľuďom peniaze berú, úradníkom dávajú. Ešte aj tým úradníkom, ktorí majú na rozdiel od ľudí peňazí dosť,“ doplnila. V prvom čítaní SaS návrh podporí, pretože následne podá pozmeňujúci návrh, ktorým vezme peniaze úradom a nechá ich len operačnému stredisku záchranky, ktoré si ich skutočne zaslúži. Ak náš návrh neprejde, zákon ako celok nepodporíme.

Peniaze tak budú smerovať na úrady, ktoré ich majú dosť a zároveň majú otáznu efektivitu. Benefity pritom podľa jej slov zoberú pacientom, pre ktorých majú obrovský prínos, či už finančný alebo zdravotný. „Cez benefity dokážeme motivovať ľudí chodiť na preventívne prehliadky, pričom sa takto výrazne znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť a v systéme zostáva viac peňazí na liečbu,“ vysvetlila Janka Bittó Cigániková a dodala, že z tohto systémového opatrenia, navyše efektívneho pre všetkých, sa zoberú peniaze pre úradníkov, ktorí nemajú efektivitu, výsledky, no peniaze hej.

Otázka podľa poslanca NR SR za SaS Tomáša Szalaya znie, čo za tieto peniaze my ako ľudia od NCZI a ostatných organizácií dostaneme. „Peniaze majú byť naviazané na pridanú hodnotu pre pacienta, platiteľa poistného, poistenca, pričom sa to má týkať aj úradov a úradníkov. Majú byť jednoducho podmienené tým, že vygenerujú merateľnú pridanú hodnotu pre ľudí,“ povedal. Kým nebudú podľa jeho slov určené výkonnostné ukazovatele, úrady skonzumujú všetky peniaze, ktoré dostanú. „Dlhodobo som kritikom NCZI, počas pandémie nevedelo, ako má fungovať, za päť rokov sa tam vystriedalo osem riaditeľov a stále nedokáže predvídateľným spôsobom manévrovať v systéme zdravotníctva. Otázka teda je, či si peniaze zaslúži,“ vysvetlil T. Szalay.

 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je podľa nás významný hráč, no pri takýchto návrhoch zákona sa Tomáš Szalay nečuduje, že ho zdravotníci v teréne kritizujú. „Jasne vidíme, že na ministerstve zdravotníctva nemajú predstavu o finančných tokoch, pretože všetky peniaze, ktoré vzali zo zubných benefitov, pôjdu na úrady. Voči pacientom je to nehoráznosť. Platia vyššie odvody, vyššie poplatky. Namiesto toho, aby sme im dali niečo navyše za to, že platia viac, peniaze dáme nezmyselne inde,“ dodal na záver s tým, že takto berú peniaze aj zdravotníkom.