Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňovala na problematické zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, vláda Roberta Fica ju aj tak pretlačila, a teraz za to budú niesť následky všetci občania. SaS tak reaguje na správu agentúry Bloomberg o tom, že EÚ zvažuje pozastavenie eurofondov pre Slovensko.
„Vláda obetovala Slovensko, aby jej blízki ľudia unikli pred spravodlivosťou. Hanebná novela trestných kódexov, ako aj zrušenie špeciálnej prokuratúry, je rana pre boj proti korupcii a Európska komisia tu nemohla a nemôže byť ľahostajná. Vláda vedela a vie, o čo všetko môže Slovensko prísť pre jej hrubé valcovanie spravodlivosti, demokracie a právneho štátu, ale stálo jej to za to, aby jej ľudia boli chránení. Európska únia by to však nemala akceptovať, ak má byť jej silným pilierom právny štát a boj proti korupcii,“ uviedla podpredsedníčka SaS Mária Kolíková.
Podľa SaS je to dôkaz toho, že ani jeden krok Ficovej vlády v oblasti spravodlivosti nie je bez následkov. „Kedysi vyhlasoval Robert Fico, že chce byť v jadre EÚ, dnes nás dostal na jej úplný okraj. Naším partnerom tak ostane už len Viktor Orbán. Nik v Únii nebude brať hlas Slovenska vážne. Robert Fico a jeho vláda ohrozujú rokmi budované postavenie slovenskej diplomacie,“ povedal predseda strany Branislav Gröhling.
Ak EÚ odsúdi Slovensko za porušovanie demokratických noriem, nejde len o vyradenie Slovenska z klubu tých, ktorí v Bruseli majú váhu. „Je to krok k zastaveniu finančných prostriedkov. Slovensko si nevystačí bez peňazí z Únie. Problémy s financovaním by predstavovali vážnu ranu pre krajinu, akou je Slovensko. Len pripomenieme, že už teraz čelíme problémom s nadmerným deficitom verejných financií,“ zdôraznil podpredseda SaS Marián Viskupič.
Slovensko si podľa neho nemôže dovoliť prísť o európske peniaze. „Potrebujeme stabilitu, potrebujeme prilákať investorov, dať perspektívu zamestnancom a podnikateľom, ktorí u nás vytvárajú hodnoty,“ uzavrel Viskupič.
Z európskych fondov je financovaných 80 percent všetkých verejných investícií na Slovensku. Zmrazenie financií by znamenalo, že prídeme o takmer 13 mld. eur z eurofondov a EÚ môže vymáhať aj 2,7 mld. z plánu obnovy. Toto sú síce pre občanov abstraktné čísla, ak by sme ale o financie z EÚ prišli, malo by to fatálne dôsledky na fungovanie krajiny. Ohrozilo by to napríklad dokončenie ciest, rekonštrukcie nemocníc či obnovu a výstavbu škôlok.