Filmový kabinet sa začne už tento štvrtok

Filmový kabinet je nový vzdelávací a prehľadový cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie. Tvoria ho projekcie vybraných diel raného filmu, snímok pred- i povojnového obdobia, nových vĺn a hnutí až po súčasnosť, spojené s výkladom filmu a odborným lektorským úvodom. Prvá projekcia projektu Filmový kabinet sa uskutoční už vo štvrtok 24. januára o 18.00 hod. v bratislavskom Kine Lumière a jeho návštevníkom predstaví vznik filmu aj v trochu iných súvislostiach, ako ho poznáme.

Každú projekciu Filmového kabinetu otvorí prednáška, po ktorej bude nasledovať projekcia filmu a diskusia po jeho uvedení. Prvá prednáška nesie názov Vznik filmu a odvíja sa od myšlienky, že každý počiatok je niečím magický. Dramaturgovia a lektori projektu Filmový kabinet, filmový teoretik Michal Michalovič a estetik filmu Juraj Oniščenko to objasňujú slovami, že „vo filozofii bola oddávna idea počiatku spojená s ideou pravdy. Možno trochu paradoxne myslenie v 20. storočí tak trochu aj kvôli vzniku filmu túto ideu problematizuje. Film je popri fotografii jediné umenie, kde sa história pravidelne opiera o presný dátum pri datovaní jeho počiatku. Je to 28. december 1895, keď bratia Lumièrovci uskutočnili prvé verejné premietanie v Grand Café v Paríži. Práve tento dátum však otvára veľké očakávania a otázky."

Po prednáške na túto tému bude nasledovať pásmo krátkych filmov, zostavené z filmových šotov Eduarda Schreibera, ktorý sa považuje za prvého slovenského filmára, a jeho filmy sa nápadne podobajú ranej tvorbe bratov Lumièrovcov. Aj on nakrúcal krátke zábery z rodinného života a jeho okolia, aj on bol fotografom. Premietať sa bude i jeho film Únos, hodnotený ako prvý hraný slovenský film, ktorý nakrútil so svojimi súrodencami. Ide o paródiu na v tom čase módne kovbojky, v ktorom traja muži unesú mladú ženu. Do hlavných úloh únoscov obsadil Schreiber svojich troch bratov – Alfreda, Alexandra a Maximiliána, a do úlohy unesenej neter Frederiku. Okrem Schreiberovej tvorby sa na prvej projekcii cyklu budú premietať aj filmy Charlesa Chaplina z jeho raného obdobia, diváci uvidia grotesky Chaplin lepičom tapiet, Chaplin naháňa doláre a tragikomédiu The Chaplin Revue – Psí život.

Januárová prednáška spojená s projekciou a lektorským úvodom otvorí prvý semester celého projektu, ktorý nesie názov Od zrodu po Kristove roky a potrvá do konca mája 2013. Zúčastniť sa jej môžu nielen prihlásení študenti Filmového kabinetu, ale prístupná je aj pre širokú verejnosť. Projekcie sa budú konať pravidelne každý druhý štvrtok v Kine Lumière, na február sú pripravené prednášky Griffith a detail s projekciou Griffithovho filmu Intolerancia (1916) a Vznik slovenskej kinematografie s projekciou filmu Jánošík Jaroslava Siakeľa (1921).

Cyklus Filmový kabinet vznikol na základe nedostatočného povedomia o dejinách kinematografie na Slovensku a jeho zámerom je vytvoriť platformu, na základe ktorej sa aj široká verejnosť môže dostať do kontaktu s odborníkmi a zúčastniť sa filmového skúmania. Jeho cieľom je nielen ponúknuť divákovi znalosti atraktívnou formou, ale prebudiť v divákovi hlbšiu túžbu po vzdelaní a filme.

Prehľadový cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie Filmový kabinet organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku v roku 2013, v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Autentické projekcie sa budú realizovať výhradne z unikátnych archívnych 35 mm filmových kópií Národného filmového archívu SFÚ.

Viac informácií o projekte Filmový kabinet nájdete na www.aic.sk/kinolumiere.