Markízu potrestali za reportáž o posudku pri kauze CT Reprofoto Markíza

Markízu potrestali za reportáž o posudku pri kauze CT

15.11.2016 11:46 | TV | Miroslava Kernová

Odborníci Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu v príspevku Markízy problém nenašli. Členom rady odporúčali zastaviť správne konanie. Rada opäť rozhodla inak. Markíza označil ich požiadavku za obsurdnú. 

 


Televízia Markíza dostala na poslednom zasadnutí Rady upozornenie na porušenie zákona. Podľa členov rady televízia v príspevku Televíznych novín Spor o rozsudok z 20. aprílla nedodržala ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov.

Reportáž bola o posudku, ktorý potvrdil predražený nákup v kauze CT a o dianí po tom, čo Generálna Prokuratúra SR zrušila obvinenia voči všetkým obvineným v kauze, nakoľko znalecký posudok bol označený za nepreskúmateľný.

„Autor posudku, pre ktorý prokuratúra zrušila všetky obvinenia v kauze piešťanského CT-čka verejne prehovoril. Posudok, ktorý potvrdil predražený nákup, je podľa neho úplne v poriadku. Rappera Ega a bývalú riaditeľku nemocnice zbavili obvinení pre nekvalitný znalecký posudok. Tak to tvrdí prokuratúra. Vypracoval ho šéf znaleckého ústavu, ktorý ale s prokuratúrou nesúhlasí. Podľa neho je v ňom všetko v poriadku," začala moderátorka a redaktor Lukáš Zuzelka priniesol stanovisko autora posudku Gistáva Kasanického: „Je dobrý. Ja si samozrejme za naším posudkom stojím. Znovu opakujem, je plne preskúmateľný. Stojíme si za tým." Kasanický cenu piešťanského CT-čka porovnával s cenami v Čechách, kde rovnaký prístroj kúpili o takmer pol milióna eur lacnejšie. Podľa prokuratúry je porovnávanie s Českom nesprávne a ceny mal sledovať na slovenskom trhu."

Markíza odvysielala aj stanovisko ministra zdravotníctva, poslanca Zelníka a hovorkyne Generálnej prokuratúry Andrey Predajňovej, ktorá okrem iného povedala: „A nie je vylúčené, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybností bude opätovne vznesené obvinenie." Čo v závere príspevku poslanec OĽaNO-NOVA Alan Suchánek, ktorý na kauzu upozornil, zhodnotil že prípad je už dávno rozhodnutý: „A nedá sa to vnímať nijako ináč, ako tak, že sa to dáva pod koberec."

Dôvod prečo Rada začala správne konanie na základe anonmného podnetu je že televízia „nekonfrontovala a nezabezpečila stanovisko dotknutej strany, ktorou bola GP SR." Čiže že nedala priestor opäť na vyjadrenie hovorkyni Generálnej prokuratúry.

Televízia v svojom stanovisku pre radu napísala, že si zákonnú povinnosť splnila a upozornila Radu, že GP SR dostala v príspevku priestor reagovať a vyjadriť sa ku všetkých podstatným informáciám, ktoré odzneli v príspevku. Televízia považuje za absurdnú požiadavku, aby muselo prísť k odvysielaniu výroku hovorkyne GP SR až po výroku pána Suchánka. Postup Rady považuje za formalistický a neprimeraný.

Členovia rady, ktorý sú volení poslancami NR v parlamente, sa rozhodli potrestať televíziou – sankoiu upozornením na porušenie zákona.

Paradoxne opäť odborníci z kancelárie rady, ktorý príspevok analyzovali, navrhli správne konanie zastaviť a príspevok dokonca pochválili (vyberáme z podkladov kancelárie na rokovanie):


Máme za to, že celkové vyznenie informácie bolo nestranné a objektívne, nakoľko v príspevku zazneli vyjadrenia obidvoch strán daného konfliktu, ktoré dostatočne a zrozumiteľne informovali recipienta o merite kauzy. Dostatočný priestor na vyjadrenie sa bol poskytnutý tak Generálnej Prokuratúre SR ako aj Výskumnému ústavu súdneho inžinierstva, ktorí v danom prípade predstavujú strany zainteresované v kauze vadného znaleckého posudku... Považujeme informáciu podanú príspevkom za vyváženú, keďže jej obsah tvorili obidve názorové spektrá.

Príspevok po jeho obsahovej i formálnej stránke považujeme za neutrálny, presný, úplný, vecný, vyvážený, aktuálny, relevantný, rôznorodý, zrozumiteľný, spracovaný s osvojením si pozície odstupu a neutrality vo vzťahu k predmetu spravodajstva a v súlade s absenciou stránenia, čím boli naplnené hlavné kritéria posudzovania pojmov objektívnosť a nestrannosť. Informácia bola poskytnutá ucelene z obidvoch názorových spektier. Vzhľadom na uvedené sa domnievame, že takto odvysielaným príspevkom nevznikla nevyhnutná potreba na vyvodenie administratívnoprávnej zodpovednosti a sankcionovanie vysielateľa.

Podobne v rozpore s odporúčeniami odborníkov Kancelárie rady rozhodla rada aj o sankcii pre RTVS za O 5 minút 12, kde Matovič označil Smer za Mafiu.

absurdnú implicitne vyjadrenú požiadavku, aby muselo prísť k odvysielaniu výroku hovorkyne GP SR až po výroku pána Suchánka


BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie