Foto: archív L.D. Foto: archív L.D.

Lukáš Diko: Spravodajstvo STV zatiaľ moje predstavy nespĺňa

17.10.2012 13:15 | TV | Miroslava Kernová

"Presun Správ STV na 19 hodinu nepovažujem za šťastné rozhodnutie", hovorí v rozhovore pre Omédiách nový riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky RTVS LUKÁŠ DIKO, ktorý donedávna šéfoval spravodajstvu v Markíze. 

 

 

Ako hodnotíte spravodajstvo STV?
Televízne spravodajstvo zatiaľ moje predstavy nespĺňa. Na jednej strane má obsah, ktorý čiastočne považujem za primeraný a v televízii som našiel aj schopných profesionálov. Na druhej strane ale musíme sprofesionalizovať, posilniť a stabilizovať tím, zamerať sa aj na zrozumiteľnosť spracovania, nastavenie systému, procesov a technológií na úroveň doby, v ktorej žijeme.

Ako hodnotíte spravodajstvo rozhlasu?
Rozhlasové spravodajstvo RTVS naopak moje predstavy o verejnoprávnosti spĺňa a počúvanosť naznačuje, že spĺňa aj nároky poslucháčov. Určite sa môžeme pohnúť vpred vo forme spracovania, či v lepšej práci s regionálnymi spravodajcami.

Správy STV sú na historickom minime pri porovnaní výsledku tohto roka s minulým obdobím, čím to je?
Nie som analytik, ktorý by dôvody pomenoval určite presne. No ja za tým vidím roky oslabovania kedysi silnej značky spravodajstva STV a znižovania kvality, ale aj celkový vývoj na trhu, ako napríklad rozšírenie možnosti príjmu veľkého množstva staníc do väčšiny domácností, či neúmerné rozširovanie spravodajstva na všetkých hlavných slovenských TV staniciach.

Ako hodnotíte krok RTVS posunúť štart správ na 19 hodinu?
Nepoznám dôvody, ktoré k tomu viedli. Ale za danej situácie a pri stave, v akom v tom čase spravodajstvo televízie bolo, to nepovažujem za šťastné rozhodnutie.

Ostanú o 19 hodine?
Plány a strategické rozhodnutia musia vychádzať z analýz a koncepčných stratégií. Práve preto budujeme v RTVS oddelenie analýz a výskumu. Aj preto sa po dvoch dňoch vo funkcii k tejto otázke nevyjadrím.

Chcete Správami STV konkurovať komerčným televíziám?
Chcem, aby spravodajstvo RTVS bolo odvážne, slušné, objektívne a aby malo blízko k divákom a poslucháčom. A zároveň, aby napĺňalo to, čo od neho ľudia očakávajú. Podľa mňa jeho úlohou nie je len informovať, ale aj snažiť sa riešiť zásadné problémy celej spoločnosti. Spravodajstvo komerčných televízií má podľa mňa iný cieľ.

Aké prvé zmeny urobíte v spravodajstve?
Svoje zámery si nateraz nechám pre seba a svojich kolegov. Veci treba riešiť, a nie o nich rozprávať. Určite je jednou z hlavných priorít zmeniť žalostný technologický stav v televíznom spravodajstve, ale o tom už rozprávali mnohí.

Potrebuje spravodajstvo RTVS nových ľudí? Odkiaľ?
Myslím si, že prirodzenou ambíciou silného verejnoprávneho spravodajstva je mať tých najkvalitnejších ľudí, či už zvnútra inštitúcie, alebo z trhu. Otázkou je, či ich vie RTVS za súčasnej situácie primerane zaplatiť.

Sú pre spravodajstvo dôležité čísla sledovanosti?
Samozrejme chceme, aby nás diváci sledovali. No honba za číslami za každú cenu môže byť zničujúca. Zvyšovať sledovanosť zvyšovaním kvality je beh na dlhé trate.

Prejdú ľudia z rozhlasu do televízie?
Násilné spájanie nemá zmysel. No určite sú medzi TV a rozhlasovým spravodajstvom oblasti, v ktorých sa dá úzko spolupracovať a posunúť obe zložky vpred. Nakoniec spravodajstvo je jediná reálna obsahová synergia rozhlasu a TV.

V RTVS ste nikdy nepracovali, čo vás prekvapilo, keď ste do RTVS prišli?
V pozitívnom duchu ma prekvapili ľudia. A v negatívnom, keď budem hovoriť o spravodajstve, asi ohodnotenie ľudí a technická zanedbanosť.

Budete mať nejakých zástupcov?
Každá zložka novovzniknutej Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky (od 1.12.2012) bude mať svojho vedúceho, teda de facto môjho zástupcu. Ale televízne spravodajstvo, ktoré musí prekonať najväčší prerod, budem dlhší čas riadiť ja osobne.

Privediete nových ľudí z Markízy, či iných médií? Máte už nejakých vytipovaných, či hotových?
Tipy mám, no nebudem nič viac prezrádzať. Budeme musieť najprv presvedčiť výsledkami a až potom budeme schopní získať niektorých z nich do tímu. Každopádne jedným z mojich plánov je postaviť vlastný žurnalistický vzdelávací systém tak, aby verejnoprávne spravodajstvo nebolo závislé od trhu, ale malo vždy pripravených dostatok profesionálov. Aj skvalitňovanie novinárskeho prostredia totiž považujem za jednu z úloh verejnoprávneho média.

Minulý rok zaznamenali prepad aj správy Markízy, v tom čase ste im šéfovali, prečo klesli?
Ak by som mal ísť do hĺbky a analýz, prezrádzal by som interné veci z môjho predchádzajúceho pôsobiska, čo nechcem. Ale určite na tom má podiel multikanálové prostredie a z toho vyplývajúca konkurencia, postavenie a sledovanosť celej televízie, najmä formátov, ktoré sa vysielali pred spravodajskými reláciami. Na sledovanosť vplýva aj množstvo spravodajstva, ktoré sa na Slovensku vysiela. Za tri a pol roka v Markíze som ale zistil, že najťažšie je obhájiť pozíciu lídra. Ste pod tlakom zo všetkých strán, pod paľbou kritiky a drobnohľadom, a aj malá chybička môže spôsobiť vážny problém. O to viac, keď popri tom všetkom sledujete trendy a snažíte sa prinášať na trh inovácie.Regionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Regionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb na Slovensku požiadali v otvorenom liste vládu SR, aby neschválila návrh na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý chce na parlamentné hlasovanie predložiť ministerstvo dopravy.

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Suzuki Ertiga Barkhy Dutt prešla za stovku dní okolo 23 tisíc kilometrov. Indická novinárka na tejto dlhej ceste zaznamenávala utrpenie svojich chudobných spoluobčanov v mestách a dedinách za pandémie spôsobenej šírením koronavírusu. Na cestu sa vydala v marci, píše agentúra AFP.

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

 Po spote s neposlušnou dátujúcou babičkou či závislým dedkom Telekom pokračuje v sérii humorných spotov.

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Najčítanejšie