Foto: archív L.D. Foto: archív L.D.

Lukáš Diko: Spravodajstvo STV zatiaľ moje predstavy nespĺňa

17.10.2012 13:15 | TV | Miroslava Kernová

"Presun Správ STV na 19 hodinu nepovažujem za šťastné rozhodnutie", hovorí v rozhovore pre Omédiách nový riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky RTVS LUKÁŠ DIKO, ktorý donedávna šéfoval spravodajstvu v Markíze. 

 

 

Ako hodnotíte spravodajstvo STV?
Televízne spravodajstvo zatiaľ moje predstavy nespĺňa. Na jednej strane má obsah, ktorý čiastočne považujem za primeraný a v televízii som našiel aj schopných profesionálov. Na druhej strane ale musíme sprofesionalizovať, posilniť a stabilizovať tím, zamerať sa aj na zrozumiteľnosť spracovania, nastavenie systému, procesov a technológií na úroveň doby, v ktorej žijeme.

Ako hodnotíte spravodajstvo rozhlasu?
Rozhlasové spravodajstvo RTVS naopak moje predstavy o verejnoprávnosti spĺňa a počúvanosť naznačuje, že spĺňa aj nároky poslucháčov. Určite sa môžeme pohnúť vpred vo forme spracovania, či v lepšej práci s regionálnymi spravodajcami.

Správy STV sú na historickom minime pri porovnaní výsledku tohto roka s minulým obdobím, čím to je?
Nie som analytik, ktorý by dôvody pomenoval určite presne. No ja za tým vidím roky oslabovania kedysi silnej značky spravodajstva STV a znižovania kvality, ale aj celkový vývoj na trhu, ako napríklad rozšírenie možnosti príjmu veľkého množstva staníc do väčšiny domácností, či neúmerné rozširovanie spravodajstva na všetkých hlavných slovenských TV staniciach.

Ako hodnotíte krok RTVS posunúť štart správ na 19 hodinu?
Nepoznám dôvody, ktoré k tomu viedli. Ale za danej situácie a pri stave, v akom v tom čase spravodajstvo televízie bolo, to nepovažujem za šťastné rozhodnutie.

Ostanú o 19 hodine?
Plány a strategické rozhodnutia musia vychádzať z analýz a koncepčných stratégií. Práve preto budujeme v RTVS oddelenie analýz a výskumu. Aj preto sa po dvoch dňoch vo funkcii k tejto otázke nevyjadrím.

Chcete Správami STV konkurovať komerčným televíziám?
Chcem, aby spravodajstvo RTVS bolo odvážne, slušné, objektívne a aby malo blízko k divákom a poslucháčom. A zároveň, aby napĺňalo to, čo od neho ľudia očakávajú. Podľa mňa jeho úlohou nie je len informovať, ale aj snažiť sa riešiť zásadné problémy celej spoločnosti. Spravodajstvo komerčných televízií má podľa mňa iný cieľ.

Aké prvé zmeny urobíte v spravodajstve?
Svoje zámery si nateraz nechám pre seba a svojich kolegov. Veci treba riešiť, a nie o nich rozprávať. Určite je jednou z hlavných priorít zmeniť žalostný technologický stav v televíznom spravodajstve, ale o tom už rozprávali mnohí.

Potrebuje spravodajstvo RTVS nových ľudí? Odkiaľ?
Myslím si, že prirodzenou ambíciou silného verejnoprávneho spravodajstva je mať tých najkvalitnejších ľudí, či už zvnútra inštitúcie, alebo z trhu. Otázkou je, či ich vie RTVS za súčasnej situácie primerane zaplatiť.

Sú pre spravodajstvo dôležité čísla sledovanosti?
Samozrejme chceme, aby nás diváci sledovali. No honba za číslami za každú cenu môže byť zničujúca. Zvyšovať sledovanosť zvyšovaním kvality je beh na dlhé trate.

Prejdú ľudia z rozhlasu do televízie?
Násilné spájanie nemá zmysel. No určite sú medzi TV a rozhlasovým spravodajstvom oblasti, v ktorých sa dá úzko spolupracovať a posunúť obe zložky vpred. Nakoniec spravodajstvo je jediná reálna obsahová synergia rozhlasu a TV.

V RTVS ste nikdy nepracovali, čo vás prekvapilo, keď ste do RTVS prišli?
V pozitívnom duchu ma prekvapili ľudia. A v negatívnom, keď budem hovoriť o spravodajstve, asi ohodnotenie ľudí a technická zanedbanosť.

Budete mať nejakých zástupcov?
Každá zložka novovzniknutej Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky (od 1.12.2012) bude mať svojho vedúceho, teda de facto môjho zástupcu. Ale televízne spravodajstvo, ktoré musí prekonať najväčší prerod, budem dlhší čas riadiť ja osobne.

Privediete nových ľudí z Markízy, či iných médií? Máte už nejakých vytipovaných, či hotových?
Tipy mám, no nebudem nič viac prezrádzať. Budeme musieť najprv presvedčiť výsledkami a až potom budeme schopní získať niektorých z nich do tímu. Každopádne jedným z mojich plánov je postaviť vlastný žurnalistický vzdelávací systém tak, aby verejnoprávne spravodajstvo nebolo závislé od trhu, ale malo vždy pripravených dostatok profesionálov. Aj skvalitňovanie novinárskeho prostredia totiž považujem za jednu z úloh verejnoprávneho média.

Minulý rok zaznamenali prepad aj správy Markízy, v tom čase ste im šéfovali, prečo klesli?
Ak by som mal ísť do hĺbky a analýz, prezrádzal by som interné veci z môjho predchádzajúceho pôsobiska, čo nechcem. Ale určite na tom má podiel multikanálové prostredie a z toho vyplývajúca konkurencia, postavenie a sledovanosť celej televízie, najmä formátov, ktoré sa vysielali pred spravodajskými reláciami. Na sledovanosť vplýva aj množstvo spravodajstva, ktoré sa na Slovensku vysiela. Za tri a pol roka v Markíze som ale zistil, že najťažšie je obhájiť pozíciu lídra. Ste pod tlakom zo všetkých strán, pod paľbou kritiky a drobnohľadom, a aj malá chybička môže spôsobiť vážny problém. O to viac, keď popri tom všetkom sledujete trendy a snažíte sa prinášať na trh inovácie.

pošli na vybrali.sme.sk


Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

365.bank spolu s Poštovou bankou od dnešného dňa spúšťajú bezkontaktné transakcie v celej sieti 187 bankomatov.

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

Asociácia Public Relations na Slovensku (APRSR) vyhlásila nový, v poradí už 10 ročník súťaže  najlepších PR projektov na Slovensku – PROKOP 2019.

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Primitívne, dehonestujúce a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu na facebooku už nahnevali aj vedenie Slovenskej akadémie vied, kde je Blaha stále zamestnancom. A keďže s ním nemôžu podľa zákona rozviazať pracovný pomer, vyzývajú ho nepriamo na odchod, lebo „inštitúciu vážne poškodzuje.“

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických dalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem na Magnitského sankčný zoznam. Znamená to, že v Amerike a zrejme ani v Európe už nebude môcť obchodovať. Ak tam má peniaze, o všetky príde.

 

Najčítanejšie