O Markízu a Novu majú údajne spoločný záujem Penta, J&T a Číňania, ale aj ďalší Ilustr.foto: TV Markíza

O Markízu a Novu majú údajne spoločný záujem Penta, J&T a Číňania, ale aj ďalší

08.12.2017 12:59 | TV | mk

 To, že Markíza a ďalšie televízie zo skupiny CME sú na predaj, sa v poslednom období objavuje často, aj keď majiteľ skupiny CME americká spoločnosť Time Warner to nekomentuje. Okrem zákulisných rečí prichádzajú s informáciami o kupcoch aj zahraničné médiá.

 Podľa českého webu Echo24 spoločnosť Time Warner sa rozhodla predať televízie, ktoré ostali pod kontrolou jej mediálnej spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), ale len spolu v jednom balíku – Markízu a ďalšie TV na Slovensku,  televíznu skupinu Novu a ďalšie televízie v Bulharsku a Rumunsku. A podľa informácií Omédiách.com aj v Chorvátsku a Slovinsku, keďže letný pokus o predaj nevyšiel.* O koncern má podľa Echo24 záujem PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. „Uchádza sa o ňu tiež skupina Penta v aliancii s niektorými akcionármi ďalšej skupiny J&T a čínskou investičnou skupinou CEFC. Tá sa má stať po tom, čo dostane súhlas Českej národnej banky, vlastníkom 51 percent akcií v J&T Finance Group. Tieto skupiny už v minulosti na rôznych obchodoch spolupracovali, takže do úvahy pripadá akýkoľvek spoločný postup," píše Echo24.

Podľa českého webu Time Warner chce za balík televízie šestnásťnásobok EBITDA (čo je zisk pred zdanením a odpismi). Čo je takmer 2 mld. eur.

S podobnou informáciou prišla koncom novembra aj agentúra Reuters, keď napísala, že čínska energetická a investičná skupina CEFC a finančná skupina Penta Investment chcú kúpiť od americkej mediálnej firmy Time Warner jej podiel v spoločnosti CME. "Špekulácie tradične nekomentujeme," reagoval vtedy pre Omédiách.com hovorca Penty Gabriel Tóth. Time Warner sa k správe Reuters odmietol vyjadriť. Hovorca CEFC na otázky Reuters nereagoval.

CME sa v lete pokúsila predaťsvoje aktivity v Chorvátsku a Slovinsku spoločnosti Slovenia Broadband zo skupiny United Group za 230 miliónov eur, no chorvátske úrady predaj neschválili.

*Odporúčame aj: Chorvátsko zakázalo predaj miestnej divízie mediálnej CME, ktorá vlastní aj Markízu

Echo24 predpokladá, že ak ich aj niekto televízie ako balík kúpi, nebude sa ich chcieť nechať a bude sa snažiť ich rozpredať.

Číňania z CEFC, ktorý sa majú stať spoluvlastníkmi J&T Finance Group, prejavili záujem o médiá v stredoeurópskom priestore už skôr. Pred tromi rokmi vstúpili do mediálnej skupiny Empresa, ktorá vlastní televíziu Barrandov či časopis Týden, pred nedávnom však zo skupiny od spluvlastníka Jaromíra Soukupa odišli.

Time Warner vlastní v CME 46,5 percenta akcií s hlasovacími právami. Na základe warrantov, teda cenných papierov s opciou, ktoré môže uplatniť do mája 2018, môže mať Time Warner v CME podiel 75 percent.
Time Warner sa vlani v októbri dohodla s americkou telekomunikačnou firmou AT&T na svojom prevzatí za viac ako 85 miliárd dolárov.RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Najčítanejšie