Sarbu získal zlatý padák. Majiteľa Markízy CME čakajú výrazné zmeny

Sarbu získal zlatý padák. Majiteľa Markízy CME čakajú výrazné zmeny

08.04.2013 00:12 | TV | Miroslava Kernová

V CME, ktorá vlastní aj televíziu Markíza, sa chystá zmena majiteľa. Adrian Sarbu si upevnil pozíciu v CME. Motejlek.com však píše, že na čelo korporácie sa má postaviť nová šéfka.

 

 

„Stredoeurópsku televíznu skupinu Central European Media Enterprises (CME) čakajú podstatné zmeny," napísal investigatívny web motejlek.com. Americká spoločnosť CME vlastní aj Markízu. Majoritu v CME by v dohľadnej dobe mala prevziať americká mediálna spoločnosť Time Warner. „Novou výkonnou riaditeľkou by sa mala stáť žena, ktorá má s regiónom podstatné skúsenosti," napísal Miroslav Motejlek.

Time Warner má opciu na nákup ďalších akcií v zadlženej CME, tú môže využiť už v máji. V súčasnosti je Time Warner 49,7 percentným pasívnym akcinárom CME. Svoj podiel môže od mája zvýšiť nad 50 percent, čím sa stane majoritným vlastníkom spoločnosti. 

Na čele spoločnosti je od roku 2009 Rumun Adrian Sarbu. Web Yahoo Finance napísal, že spoločnosť CME minulý týždeň predĺžila zmluvu Adrianovi Sarbovi z plánovaného záväzku do konca tohto roka, až do konca roka 2016. S tým, že mu zostáva plat 1,8 milióna dolárov, pričom má za dodržania zmluvných podmienok nárok na bonus až do výšky 100 percent platu. "V prípade, že sa spoločnosť rozhodne dobrovoľne ukončiť s ním zmluvu alebo ju neobnoví na konci terajšieho funkčného obdobia, má Sarbu nárok na odstupné v minimálnej výške 3,6 milióna a maximálnej výške 5,4 milióna dolárov." Alebo ako alternatívu pozíciu v riadení jednej z rumunských televízií, ktoré budoval, píše ekonomický web.

Situácia v CME nie je ružová. CME oznámila za rok 2012 stratu 546 miliónov dolárov. Niektorí českí novinári dokonca hovoria o hroziacom bankrote.

Sarbu si drží zásadný vplyv v jednotlivých televíziách. Výsledkom sú podobné programové štruktúry  stratégie, podobné formáty, ktoré však nie vždy zodpovedajú miestnym reáliám a vkusu. Výsledkom sú výkyvy sledovanosti. To, čo funguje na jednom trhu, nefunguje na druhom. Príkladom je telenovela o Šeherezáde, ktorá na Slovensku valcovala trh, v Čechách prepadla. Rozdielne ľudia prijímali talkshow, ale aj rôzne podobné seriály, či spravodajské formáty.

Zaujímavosťou posledných mesiacov je, že hoci je spoločnosť v strate, CME naďalej rozbieha nové programové služby – napríklad na Slovensku TV Fooor a Dajto a v ČR Smíchov a Fanda, ktoré však situácii CME veľmi nepomáhajú.

Akcie CME klesli za posledných päť rokov o viac ako 90 percent.

Zdroj: finance.yahoo.com

Mediálna spoločnosť CME so sídlom na Bermudách vlastní viacero televíznych spoločností vo východnej a strednej Európe. Na Slovensku jej patrí televízna skupina okolo Markízy, v ČR okolo Novy. Zastúpenie má aj v Bulharsku, Chorvátsku, Rumunsku, Slovinsku.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie