Skupina Satanic Temple žaluje Netflix a Warner Bros o milióny

Skupina Satanic Temple žaluje Netflix a Warner Bros o milióny

Americká aktivistická skupina Satanic Temple žaluje spoločnosti Netflix a Warner Brothers o 50 miliónov dolárov za to, že v jednom seriáli údajne skopírovali jej sochu modly s hlavou capa zvanej Bafomet, a poškodili tak jej meno. Informuje o tom server americkej televízie CNBC a britská BBC.

 

Žaloba sa týka hororového seriálu The Chilling Adventures of Sabrina (Sabrinino desivé dobrodružstvo), natočeného podľa rovnomenného komiksu o dievčati, ktorá je napoly čarodejnicou. Podľa komiksu vznikol aj seriál Sabrina - mladá čarodejnica, známa aj slovenským divákom. Warner Brothers je producentom programu, ktorý vysiela internetová televízia Netflix. Ani jedna zo spoločností nechcela žalobu komentovať.

Skupina Satanic Temple vznikla podľa BBC v roku 2012 a kladie si za cieľ presadzovať oddelenie štátu a cirkvi, satana má ako symbol "opozície voči zneužívaniu moci". V Spojených štátoch má 15 pobočiek a tvrdí, že jej cieľom je propagovať "láskavosť a pochopenie medzi všetkými ľuďmi". Postavu satana údajne vníma ako rebela voči autorite boha a nie ako diabolskú bytosť.

Organizácia v žalobe argumentuje tým, že postavy v seriáli uctievajú diabla a prevádzkujú satanistické praktiky, kanibalizmus a dopúšťajú sa mučenia a vrážd. Členovia Satanic Temple sú teraz s takýmto konaním spájaní, píše sa v žalobe. Modla podobná ikone skupiny sa podľa spoluzakladateľa organizácie Luciena Greaves objavila v štyroch epizódach seriálu.

Socha Bafometa vznikla ako súčasť jednej kampane skupiny v roku 2014. "Od tej doby sa stala symbolom, ktorý nás (satanistov) predstavuje ako ľudí," povedal Greaves. Použitie sochy tvorcovia seriálu vo spomenutom kontexte podľa neho všetko toto úsilie hatí.