Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO) Reprofoto Rustavi-2

Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO)

08.07.2019 13:47 | TV | ČTK

Kremeľ dnes odsúdil vulgarizmy, ktoré na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina zazneli z úst moderátora nedeľného programu gruzínskej televízie Rustavi-2.

 

Televízna stanica blízka opozícii bola cez víkend nútená na niekoľko hodín prerušiť vysielanie kvôli rozhorčenému davu pri svijim sídle a politici vládneho tábora urážanie Putina v priamom prenose kritizovali ako provokáciu.

Populárny moderátor Georgij Gabunija v nedeľu začal svoj program, vysielaný v priamom prenose, nadávaním Putinovi v ruštine. Ruského prezidenta okrem iného označil za "netvora" či "psie hovno". "Na našej krásnej krajine nie je miesta pre tak úbohé stvorenie, ako si ty," vyhlásil a okrem iného Putinovi a jeho rodičom poprial, nech "horia v pekle".

"Pokiaľ ide o urážky na adresu našej krajiny a nášho prezidenta, samozrejme považujeme ich za absolútne neprijateľné a rozhodne ich odsudzujeme," povedal dnes novinárom Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Správanie moderátora podľa Peskova buď vyprovokoval ktosi, kto si želá ešte viac skomplikovať rusko-gruzínske vzťahy, alebo ide o dôsledok "úplnej nepríčetnosti". Každopádne išlo o správanie nehodné gruzínskeho národa s jeho dávnou históriou a bohatou kultúrou; "To, čo sa stalo, je pre Gruzíncov veľká hanba," usúdil hovorca.

Kremeľ však podľa neho zaznamenal, že celé gruzínske vedenie - prezidentka, premiér a predseda parlamentu - počínanie gruzínskeho novinára odsúdilo. Podľa gruzínskej diplomacie nemalo toto vystúpenie nič spoločné so slobodou slova, ruská diplomacia ho odsúdila ako "výstrelok najhoršieho darebáctva".

 Televízia Rustavi 2 je považovaná za blízku bývalému prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý svoju opozičnú stranu vedie z exilu. Riaditeľ televízie sa za nadávky ospravedlnil, ale vyhlásil, že zdieľa moderátorov názor a neprepustí ho.

Niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí sa po odvysielaní relácie zišli pred sídlom televízie a hádzali po ich pracovníkoch vajcia, sa podľa ruského denníka Kommersant obávali, že Putin by na "strašné urážky svojich zosnulých rodičov" mohol odpovedať rozpútaním vojny, a to tým skôr, že ruské tanky v separatistickom Južnom Osetsku sú od Tbilisi vzdialené len 40 kilometrov. Televíziu podľa ruského denníka tiež opustilo niekoľko novinárov, ktorí demonštrantom hovorili, že nechcú vyprovokovať nový vojnový konflikt.

Rusko-gruzínskej vzťahy sú napäté od krátkej vojny, ktorú za Saakašviliho vlády zviedli Gruzínci a Rusi v auguste 2008 o separatistickú provinciu Južné Osetsko. Olej do ohňa minulý mesiac priliala návšteva ruských poslancov v Tbilisi, kde následne prepukli protiruské a protivládne demonštrácie. Tie túto nedeľu pokračovali 17. dňom.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie