Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO) Reprofoto Rustavi-2

Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO)

08.07.2019 13:47 | TV | ČTK

Kremeľ dnes odsúdil vulgarizmy, ktoré na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina zazneli z úst moderátora nedeľného programu gruzínskej televízie Rustavi-2.

 

Televízna stanica blízka opozícii bola cez víkend nútená na niekoľko hodín prerušiť vysielanie kvôli rozhorčenému davu pri svijim sídle a politici vládneho tábora urážanie Putina v priamom prenose kritizovali ako provokáciu.

Populárny moderátor Georgij Gabunija v nedeľu začal svoj program, vysielaný v priamom prenose, nadávaním Putinovi v ruštine. Ruského prezidenta okrem iného označil za "netvora" či "psie hovno". "Na našej krásnej krajine nie je miesta pre tak úbohé stvorenie, ako si ty," vyhlásil a okrem iného Putinovi a jeho rodičom poprial, nech "horia v pekle".

"Pokiaľ ide o urážky na adresu našej krajiny a nášho prezidenta, samozrejme považujeme ich za absolútne neprijateľné a rozhodne ich odsudzujeme," povedal dnes novinárom Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Správanie moderátora podľa Peskova buď vyprovokoval ktosi, kto si želá ešte viac skomplikovať rusko-gruzínske vzťahy, alebo ide o dôsledok "úplnej nepríčetnosti". Každopádne išlo o správanie nehodné gruzínskeho národa s jeho dávnou históriou a bohatou kultúrou; "To, čo sa stalo, je pre Gruzíncov veľká hanba," usúdil hovorca.

Kremeľ však podľa neho zaznamenal, že celé gruzínske vedenie - prezidentka, premiér a predseda parlamentu - počínanie gruzínskeho novinára odsúdilo. Podľa gruzínskej diplomacie nemalo toto vystúpenie nič spoločné so slobodou slova, ruská diplomacia ho odsúdila ako "výstrelok najhoršieho darebáctva".

 Televízia Rustavi 2 je považovaná za blízku bývalému prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý svoju opozičnú stranu vedie z exilu. Riaditeľ televízie sa za nadávky ospravedlnil, ale vyhlásil, že zdieľa moderátorov názor a neprepustí ho.

Niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí sa po odvysielaní relácie zišli pred sídlom televízie a hádzali po ich pracovníkoch vajcia, sa podľa ruského denníka Kommersant obávali, že Putin by na "strašné urážky svojich zosnulých rodičov" mohol odpovedať rozpútaním vojny, a to tým skôr, že ruské tanky v separatistickom Južnom Osetsku sú od Tbilisi vzdialené len 40 kilometrov. Televíziu podľa ruského denníka tiež opustilo niekoľko novinárov, ktorí demonštrantom hovorili, že nechcú vyprovokovať nový vojnový konflikt.

Rusko-gruzínskej vzťahy sú napäté od krátkej vojny, ktorú za Saakašviliho vlády zviedli Gruzínci a Rusi v auguste 2008 o separatistickú provinciu Južné Osetsko. Olej do ohňa minulý mesiac priliala návšteva ruských poslancov v Tbilisi, kde následne prepukli protiruské a protivládne demonštrácie. Tie túto nedeľu pokračovali 17. dňom.

pošli na vybrali.sme.sk


Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

1. Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

Denník SME spustil špecializované weby.

Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

2. Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

Sponzorované statusy útočiace na novinárov, ktoré zverejňuje bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na facebooku, si všimli medzinárodné novinárske organizácie Európske centrum pre slobodu tlače a médií a organizácia Reportéri bez hraníc.

NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

3. NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

Homeopatia nenapĺňa znaky zdravotnej služby, ako ju definuje zákon. Jej účinky nie sú vedecky preukázané. Ak nie je možné homeopatiu poskytovať podľa pravidiel vedy a uznávaných medicínskych postupov, potom nemôže ísť o zdravotnú službu, rozhodla rozšírená komora českého Najvyššieho správneho súdu (NSS).

Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

4. Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

Organizátori medzinárodnej súťaže Eurovízia potrestali Island pokutou za správanie skupiny Határ pri tohtoročnom ročníku akcie, ktorej finále sa konalo v máji v Tel Avive.

Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

5. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

6. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

7. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

8. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

9. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

10. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

Najčítanejšie