Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO) Reprofoto Rustavi-2

Kremeľ odsúdil vulgarizmy na Putinovu adresu v gruzínskej televízii (VIDEO)

08.07.2019 13:47 | TV | ČTK

Kremeľ dnes odsúdil vulgarizmy, ktoré na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina zazneli z úst moderátora nedeľného programu gruzínskej televízie Rustavi-2.

 

Televízna stanica blízka opozícii bola cez víkend nútená na niekoľko hodín prerušiť vysielanie kvôli rozhorčenému davu pri svijim sídle a politici vládneho tábora urážanie Putina v priamom prenose kritizovali ako provokáciu.

Populárny moderátor Georgij Gabunija v nedeľu začal svoj program, vysielaný v priamom prenose, nadávaním Putinovi v ruštine. Ruského prezidenta okrem iného označil za "netvora" či "psie hovno". "Na našej krásnej krajine nie je miesta pre tak úbohé stvorenie, ako si ty," vyhlásil a okrem iného Putinovi a jeho rodičom poprial, nech "horia v pekle".

"Pokiaľ ide o urážky na adresu našej krajiny a nášho prezidenta, samozrejme považujeme ich za absolútne neprijateľné a rozhodne ich odsudzujeme," povedal dnes novinárom Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Správanie moderátora podľa Peskova buď vyprovokoval ktosi, kto si želá ešte viac skomplikovať rusko-gruzínske vzťahy, alebo ide o dôsledok "úplnej nepríčetnosti". Každopádne išlo o správanie nehodné gruzínskeho národa s jeho dávnou históriou a bohatou kultúrou; "To, čo sa stalo, je pre Gruzíncov veľká hanba," usúdil hovorca.

Kremeľ však podľa neho zaznamenal, že celé gruzínske vedenie - prezidentka, premiér a predseda parlamentu - počínanie gruzínskeho novinára odsúdilo. Podľa gruzínskej diplomacie nemalo toto vystúpenie nič spoločné so slobodou slova, ruská diplomacia ho odsúdila ako "výstrelok najhoršieho darebáctva".

 Televízia Rustavi 2 je považovaná za blízku bývalému prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý svoju opozičnú stranu vedie z exilu. Riaditeľ televízie sa za nadávky ospravedlnil, ale vyhlásil, že zdieľa moderátorov názor a neprepustí ho.

Niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí sa po odvysielaní relácie zišli pred sídlom televízie a hádzali po ich pracovníkoch vajcia, sa podľa ruského denníka Kommersant obávali, že Putin by na "strašné urážky svojich zosnulých rodičov" mohol odpovedať rozpútaním vojny, a to tým skôr, že ruské tanky v separatistickom Južnom Osetsku sú od Tbilisi vzdialené len 40 kilometrov. Televíziu podľa ruského denníka tiež opustilo niekoľko novinárov, ktorí demonštrantom hovorili, že nechcú vyprovokovať nový vojnový konflikt.

Rusko-gruzínskej vzťahy sú napäté od krátkej vojny, ktorú za Saakašviliho vlády zviedli Gruzínci a Rusi v auguste 2008 o separatistickú provinciu Južné Osetsko. Olej do ohňa minulý mesiac priliala návšteva ruských poslancov v Tbilisi, kde následne prepukli protiruské a protivládne demonštrácie. Tie túto nedeľu pokračovali 17. dňom.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie