Úľavy na koncesionárskych je možné žiadať aj spätne

Úľavy na koncesionárskych je možné žiadať aj spätne

27.05.2013 11:58 | TV | mk

Koncom júna sa blíži termín na odovzdanie žiadostí o úľavu na platení koncesionárskych poplatkov (poplatkov RTVS za služby verejnosti).

 


Túto možnosť do konca minulého mesiaca využilo viac ako 320 tisíc platiteľov úhrady. Nie všetkým však stihla RTVS oznámiť, že ich žiadosť zaregistrovala a že splnili podmienky. „Postupne sa spracovávajú doručené listy a e-maily. Pokiaľ platiteľ úhrady doložil potrebné doklady, nie je dôvod nevyhovieť podanej žiadosti," povedal pre Omédiách.com hovorca RTVS.

 

Najväčší nápor zaznamenali v RTVS do konca marca, do kedy bol oficiálny termín podania žiadostí. Vzhľadom k tomu, že RTVS nestíhala všetky žiadosti zaregistrovať, tak generálny riaditeľ Václav Mika termín predĺžil do konca júna. RTVS však sľubuje, že „aj keď spracovávanie listov a e-mailov je časovo náročné, všetkým, ktorí splnili podmienky a doložili doklady, budú úľavy uznané od 1.1.2013." Samozrejme, ak mali v tom čase na ne nárok.

„Pri podaní žiadosti tlačivo („Evidencia platiteľa úhrady", ktoré je dostupné na pošte s doložením dokladu, ktorým preukazuje požadovaný nárok ) o poskytnutie úľavy, teda prvotné preukázanie nároku, platiteľ platí úhrady v predpísanej sadzbe až do spracovania žiadosti," povedal hovorca RTVS.

Kto môže žiadať úľavu: občania s ťažkým zdravotným postihnutím, občania, ktorí majú viaceré odberné miesta, tí ktorí ukončili oder elektriny. Sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je: poberateľom dôchodkových dávok alebo poberateľom dávky v hmotnej núdzi.

Odporúčam: Všetko o koncesionárskych poplatkoch, čestné vyhlásenie, infolinka, adresy, manuál

Termín na žiadanie spätnej úľavy je možný len do konca júna. "Občania, ktorí v tejto lehote preukážu svoje nároky na úľavu, získajú túto úľavu spätne od začiatku roka 2013. Po tomto termíne už nebude možné so spätnou platnosťou akýmkoľvek spôsobom uplatňovať predmetné úľavy," oznámila RTVS.

Ak máte otázky na platenie úhrad a požiadanie úľav, napíšte ich do diskusie pod článkom, alebo pošlite ich do mailu do 5. júna na adresu miroslava.kernova(zavinac)gmail.com. Budem sa pýtať v RTVS za vás. Odpovede zverejním v článku.

pošli na vybrali.sme.sk


Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

2. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

3. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

4. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

5. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

6. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

7. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

8. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

9. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

10. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Najčítanejšie