Nový vlastník Markízy odmietol, že by chcel cez televízie ovplyvňovať politiku Reprofoto Markíza

Nový vlastník Markízy odmietol, že by chcel cez televízie ovplyvňovať politiku

28.10.2019 21:47 | TV | ČTK

Investičná skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera odmietla, že by jej nákup spoločnosti CME vrátane televízie Markíza či českej Nova smeroval k ovplyvňovaniu politiky.

 

Nákup Central European Media Enterprises (CME) je dobrou príležitosťou pre investíciu, uviedla firma na twitteri. Reagovala tak na vyjadrenia niektorých mediálnych analytikov, že transakcia môže byť vedená snahou získať vplyv v mediálnom priestore.

"Tvrdenie, že nákup CME smeruje k ovplyvňovaniu politiky, je mylné. Aj pri nákupe (telekomunikačného operátora) O2 tiež niektorí písali nezmyselné obvinenia, že ju kupujeme pre niekoho ďalšieho, že prestaneme v O2 vyplácať dividendy, alebo že PPF nerozumie telco biznisu. Nič z toho nebola pravda," uviedla PPF. O podpise zmluvy o prevzatí CME informovala PPF v nedeľu večer. Za spoločnosť CME, ktorá prevádzkuje televízne stanice v Česku, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku, zaplatí 2,1 miliardy dolárov. Obchod ešte podlieha schváleniu regulačných orgánov.

Prepájanie telekomunikácií a obsahu je svetovým trendom, uviedla tiež PPF. Poukázala na to, že americká telekomunikačná firma AT & T vlani prevzala mediálnu spoločnosť Time Warner. "Televízia je stále lukratívny biznis, ktorého spojenie s telekomunikáciami dáva veľký zmysel. Vidíme nákup CME ako dobrú príležitosť pre investíciu," napísala PPF. CME označila za jedného z najlepších výrobcov televízneho obsahu v strednej a východnej Európe.

Za možnosť vnímať akvizíciu CME skupinou PPF nielen ako klasický obchod, ale aj ako snahu získať dôležité vplyvové médium, označil akvizíciu mediálny expert Jan Potůček. "U médií sa vlastnícky efekt nemeria len na peniaze, ale predovšetkým na vplyv," uviedol.

Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky varoval pred ďalším podkopaním dôvery v nezávislosť médií. "Posledné roky ukázali, že situácia, keď najväčší podnikatelia a ich skupiny skupujú najvplyvnejšie médiá v krajine, zásadným spôsobom podkopáva dôveru v ich nezávislosť a vytvára tlak aj na samotných novinárov. Posledná transakcia Petra Kellnera pokračuje v tejto ceste," uviedol riaditeľ fondu Josef Šlerka. Vyzval zároveň PPF na vyjadrenie, že pre ňu vysielanie Novy a televíznych staníc v ďalších krajinách nebude nástrojom presadzovanie obchodných, finančných a politických záujmov.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie