Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO)

Výstredný komentátor ostal bez práce po tom, ako kritizoval prisťahovalcov (VIDEO) Reprofoto SportsNet

Kanadský hokejový komentátor Don Cherry prišiel o prácu v televíznej a rozhlasovej spoločnosti SportsNet. Prepustila ho po tom, čo osemdesiatpäťročný excentrik v sobotňajšom dieli tradičnej relácie Coach 's Corner (Trénerov kútik) kritizoval prisťahovalcov, že v Deň spomienok, ktorý je v Kanade obdobou Dňa vojnových veteránov, nenosia kvet vlčieho maku, ktorý je celosvetovým symbolom pocty vojnovým hrdinom.

 

"Žijem v Mississauze," pripomenul Cherry svoje bydlisko 30 kilometrov od Toronta. "Len málo ľudí ten vlčí mak nosí. A priamo v Toronte? Zabudnite. Nikto vlčí mak nenosí. Vy ľudia, ktorí ste sem prišli ... Milujete náš spôsob života, milujete naše mlieko a med. Mohli by ste obetovať aspoň tých pár dolárov a kúpiť si kvet vlčieho maku. Za chlapca, ktorí zaplatili tú najvyššiu cenu, aby ste si mohli užívať život v Kanade, "povedal Cherry.

Hneď v nedeľu sa šéf spoločnosti Bart Yabsley za Cherryho komentár ospravedlnil a v pondelok legendu vyhodil. "Šport ľudí spája, nie rozdeľuje. Jeho slová a urážlivé poznámky nereprezentujú postoje a hodnoty, ktoré zastávame. Potom, čo sme sa s ním porozprávali, sme sa rozhodli, že bude správnou vecou, ​​keď okamžite skončí," uviedol Yabsley.

Urobil tak, napriek tomu, že Cherry je veľkou moderátorskou legendou. "Don je synonymom pre hokej a počas posledných 40 rokov zohral zásadnú úlohu pri rozvoji tohto športu. Chceli by sme Donovi poďakovať za jeho prínos pre hokej i vysielanie športových prenosov v Kanade," doplnil Yabsley.

Cherry pre denník Toronto Sun potvrdil, že dostal výpoveď. "Bol som o tom informovaný. A nemám s tým problém. Viem, čo som povedal. A tiež viem, ako som to myslel. Nebolo to myslené necitlivo k iným kultúram, len si myslím, že by každý v Kanade mal nosiť vlčí mak a oceniť tak našich padlých vojakov. Bol som na základniach našich jednotiek, bol som na Vianoce v Afganistane, tiež na cintorínoch po celom svete a v relácii Coach 's Corner som oceňoval našich padlých hrdinov, "pripomenul Cherry.

Bývalý obranca, ktorý má na konte jediný zápas v NHL za Boston, sa preslávil v minulosti ako tréner práve v Bruins, neskôr viedol ešte Colorado Rockies. Už v roku 1981 bol prijatý do relácie Hockey Night In Canada.

Siedmy najvýznamnejší Kanaďan v dejinách podľa hlasovania obyvateľov krajiny (z roku 2004), ktorá je kolískou hokeja, sa preslávil nielen prehľadom v hokeji, výstrednými oblekmi, ale aj mnohými kontroverznými názormi. Mnohokrát hovoril negatívne o európskych hokejistoch, jeho kritika sa ušla aj hráčom ako Jaromír Jágr, Tomáš Hertl alebo Alexander Ovečkin.