Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO) Zdroj: Spýtaj sa vašich 89

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

14.11.2019 23:46 | TV | mk

Pamätáte sa, čo ste robili v novembri 1989? Ak nie, môžete sa na udalosti, ktoré naštartovali zmenu vo vtedajšom Československu, opýtať vašich rodičov, starých rodičov a známych. Preto sa režisérka Barbora Berezňáková vybrala za príbehmi bežných ľudí po celom Slovensku.

 

Nový interaktívny dokument RTVS Spýtaj sa vašich: 89 prinesie Dvojka v nedeľu 17. novembra o 20:10.

Vznik dokumentu podporila Férová nadácia O2 v rámci grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť. Súčasťou projektu je aj webstránka https://spytajsavasich.sk/89.

 

 Ešte pred samotnou televíznou premiérou si ho všetci, ktorí budú v piatok až nedeľu prechádzať bratislavským Námestím SNP, môžu pozrieť v podstate priamo z ulice. Verejne sa bude film premietať v Kunsthalle LAB v piatok 15. novembra od 20:00 do 22:00, v sobotu 16. novembra od 10:00 do 22:00 a v nedeľu 17. novembra od 10:00 do 20:00.

Dokument Spýtaj sa vašich: 89 je pokračovaním filmu k udalostiam Augusta 1968 a prináša rozprávanú históriu cez individuálne svedectvá a zážitky. Nesústredil sa na príbehy tvárí známych z revolučných tribún, ale prostredníctvom audio-video denníka na drobné prežívanie malých osobných dejín v kontexte veľkých spoločenských zmien s odstupom 30 rokov života v slobode.

„Po koprodukčnej spolupráci pri reflexii augustových udalostí pohľadom bežných ľudí v Spýtaj sa vašich: 68 bolo pre nás logické pokračovať v koprodukcii s Barborou Berezňákovou pri ďalšom výraznom výročí našich moderných dejín. Spýtaj sa vašich: 89 sa vracia nielen k udalostiam Nežnej revolúcie, zároveň reflektuje, kam sa naša spoločnosť posunula za ostatných 30 rokov,“ povedal šéfdramaturg dokumentárnej tvorby RTVS Ondrej Starinský.

Samotnú režisérku Barboru Berezňákovú počas rozhovorov prekvapilo pomerne veľké množstvo spomienkových optimistov medzi respondentmi. „Alebo aj ľudí, ktorí nie celkom zvládajú novodobú zodpovednosť za svoju slobodu a spracovávanie množstva nových podnetov a informácií, žijú v svete plnom konšpirácií a nejakej nedefinovanej zášti voči tým, ktorí sa majú lepšie,“ poznamenala.

Svedectvá si môžete prečítať aj na: https://soda.o2.sk/pribehy/30-vyrocie-neznej-revolucie/co-ste-robili-v-novembri-89-a-co-robil-vas-sused/ alebo na https://spytajsavasich.sk/89

Súčasťou projektu je webstránka www.spytajsavasich.sk. Funguje ako interaktívny on-line pamätník, do ktorého je možné pridávať texty, videá, audionahrávky či fotografie, zaznamenávajúce spomienky na tieto udalosti. Zapojiť sa do neho môžu aj diváci RTVS.
Film sa bude distribuovať aj na stredné školy po Slovensku.Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Najčítanejšie