Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO) Zdroj: Spýtaj sa vašich 89

Pamätáte sa, čo ste robili v novembri 1989? Ak nie, môžete sa na udalosti, ktoré naštartovali zmenu vo vtedajšom Československu, opýtať vašich rodičov, starých rodičov a známych. Preto sa režisérka Barbora Berezňáková vybrala za príbehmi bežných ľudí po celom Slovensku.

 

Nový interaktívny dokument RTVS Spýtaj sa vašich: 89 prinesie Dvojka v nedeľu 17. novembra o 20:10.

Vznik dokumentu podporila Férová nadácia O2 v rámci grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť. Súčasťou projektu je aj webstránka https://spytajsavasich.sk/89.

 

 Ešte pred samotnou televíznou premiérou si ho všetci, ktorí budú v piatok až nedeľu prechádzať bratislavským Námestím SNP, môžu pozrieť v podstate priamo z ulice. Verejne sa bude film premietať v Kunsthalle LAB v piatok 15. novembra od 20:00 do 22:00, v sobotu 16. novembra od 10:00 do 22:00 a v nedeľu 17. novembra od 10:00 do 20:00.

Dokument Spýtaj sa vašich: 89 je pokračovaním filmu k udalostiam Augusta 1968 a prináša rozprávanú históriu cez individuálne svedectvá a zážitky. Nesústredil sa na príbehy tvárí známych z revolučných tribún, ale prostredníctvom audio-video denníka na drobné prežívanie malých osobných dejín v kontexte veľkých spoločenských zmien s odstupom 30 rokov života v slobode.

„Po koprodukčnej spolupráci pri reflexii augustových udalostí pohľadom bežných ľudí v Spýtaj sa vašich: 68 bolo pre nás logické pokračovať v koprodukcii s Barborou Berezňákovou pri ďalšom výraznom výročí našich moderných dejín. Spýtaj sa vašich: 89 sa vracia nielen k udalostiam Nežnej revolúcie, zároveň reflektuje, kam sa naša spoločnosť posunula za ostatných 30 rokov,“ povedal šéfdramaturg dokumentárnej tvorby RTVS Ondrej Starinský.

Samotnú režisérku Barboru Berezňákovú počas rozhovorov prekvapilo pomerne veľké množstvo spomienkových optimistov medzi respondentmi. „Alebo aj ľudí, ktorí nie celkom zvládajú novodobú zodpovednosť za svoju slobodu a spracovávanie množstva nových podnetov a informácií, žijú v svete plnom konšpirácií a nejakej nedefinovanej zášti voči tým, ktorí sa majú lepšie,“ poznamenala.

Svedectvá si môžete prečítať aj na: https://soda.o2.sk/pribehy/30-vyrocie-neznej-revolucie/co-ste-robili-v-novembri-89-a-co-robil-vas-sused/ alebo na https://spytajsavasich.sk/89

Súčasťou projektu je webstránka www.spytajsavasich.sk. Funguje ako interaktívny on-line pamätník, do ktorého je možné pridávať texty, videá, audionahrávky či fotografie, zaznamenávajúce spomienky na tieto udalosti. Zapojiť sa do neho môžu aj diváci RTVS.
Film sa bude distribuovať aj na stredné školy po Slovensku.