Štartuje Trojka: Prehľad o tom, kde a ako môžte nový kanál naladiť (VIDEO) Foto: RTVS

Štartuje Trojka: Prehľad o tom, kde a ako môžte nový kanál naladiť (VIDEO)

21.12.2019 17:44 | TV | mk

RTVS v nedeľu 22. decembra o 6:00 štartuje nový televízny okruh Trojka. Trojka bude dostupná divákom, ktorí prijímajú signál cez anténu, satelit aj káblových operátorov. Signál je postupne dostupný od 19. decembra.

 

Kábloví operátori

Diváci s príjmom cez káblového operátora by mali nájsť Trojku v programovej ponuke. Ak sa im to nepodarí, RTVS radí, že je potrebné sa obrátiť na kontaktné centrum svojho káblového operátora. Diváci budú mať možnosť sledovať Trojku vo vysokom (HD) aj štandardnom (SD) rozlíšení podľa toho, aké video rozlíšenie bude preberať ich káblový operátor.

Skylink

V tomto distribučnom systéme bude RTVS vysielať Trojku v SD rozlíšení. Z dôvodu efektívneho využitia celkovej kapacity RTVS na satelite Astra bude pre programové služby RTVS - Jednotka HD, Dvojka HD a Trojka SD použitý kompresný systém MPEG-4.

Parametre príjmu všetkých televíznych okruhov RTVS - Jednotka, Dvojka, Trojka:

Programová služba Jednotka HD / Dvojka HD / Trojka SD
Satelit / Transpondér Astra 3B / Tp. 3.234
Satelitná pozícia
23,5° E
Polarizácia downlinku
lineárna, vertikálna
Frekvencia downlinku
12 363 MHz
Modulácia
DVB-S2 / 8PSK / FEC ¾
Symbolová rýchlosť
29,5 Msymb/s

Diváci Skylink musia manuálne preladiť satelitné prijímače, alebo použiť tzv. funkciu „fastscan", čo závisí od typu satelitného prijímača.

Účastnícke karty Skylink aj satelitné karty RTVS budú automaticky aktualizované o možnosť dekódovať nový televízny okruh Trojka.

Terestriálny príjem cez anténu

Diváci nájdu televízny okruh Trojka v štandardnom obrazovom rozlíšení vo verejnoprávnom multiplexe. Od 22. decembra bude Jednotka vo vysokom aj štandardnom rozlíšení, Dvojka a Trojka v štandardnom rozlíšení. Niektoré staršie terestriálne prijímače nemusia správne po tomto termíne prepísať názov televízneho okruhu. Výsledkom bude, že prijímač si ponechá pôvodný názov televízneho okruhu - teda Dvojka. V takomto prípade je potrebné manuálne názov zmeniť z Dvojky na Trojku v menu prijímača.

Televízne okruhy Dvojka a Trojka v HD budú od 22. decembra šírené aj v prvom multiplexe. Šírenie bude zabezpečené v tej časti územia, ktoré je už pokryté signálom v štandarde DVB T2.

Technické informácie o Trojke:

- televízny okruh RTVS plánuje sprístupniť v promo forme medzi 16. až 19. decembrom 2019

- RTVS ponúkne SD aj HD verzie rozlíšenia v peeringovom centre SIX všetkým operátorom

- RTVS zabezpečuje distribúciu len formou satelitu Astra3B na pozícii 23,5 stupňa východne

- v terestriálnej distribučnej platforme bude dostupná v rozlíšení SD vo verejnom multiplexe, pokrytie bude teda identické ako pre okruhy Jednotka a Dvojka

- bude disponovať teletextom

- vysielanie bude mať aj skryté titulky (dostupné na teletextovej stránke 777) a hlasové komentovanie pre nevidiacich (ST/AD)

O čom bude Trojka?

Programovým základom nového kanálu bude predovšetkým televízny archív.

Trojka bude najmä pre divákov starších ako 60 rokov. Vysielanie bude 24-hodinové v dvoch rotáciách. Blok od 6:00 do 12:00 sa bude následne reprízovať od 24:00. Večerný blok od 18:00 do 24:00 uvidia diváci v repríze v nasledujúci deň od 12:00 do 18:00.

Trojka prinesie napríklad legendárne Bratislavské pondelky, utorky budú patriť detektívkam, kriminálnym a špionážnym seriálom. Vo vysielaní Trojky sa objavia tiež Dávne stretnutia na želanie, Chodili sme spolu, Okná vesmíru dokorán či Mojich sedem divov.

Každý deň bude Trojka paralelne vysielať hlavné večerné televízne spravodajstvo a skrátené športové spravodajstvo.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie