Prezidentka ocenila aj novinára Andreja Bána či producentku Zuzanu Mistríkovú (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Prezidentka ocenila aj novinára Andreja Bána či producentku Zuzanu Mistríkovú (VIDEO)

02.01.2020 18:10 | TV | mk

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Bratislave odovzdala najvyššie štátne vyznamenania.


Medzi ocenenými je aj novinár Andrej Bán, producentka a jedna zo študentských lídrov Nežnej revolúcie Zuzana Mistríková.
Ocenenie si prebral aj režisér, scenárista a dramaturg Rudolf Urc, kameraman Igor Luther a ďalší.

 

Zuzana Mistríková získala Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.  Prezidentka ju vyznamenala za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Pochádza z Martina. Už ako študentka Vysokej školy múzických umení sa objavila na revolučných tribúnach v novembri 1989. Patrila k študentským lídrom Nežnej revolúcie. V súčasnosti sa angažuje hlavne v oblasti audiovizuálnej tvorby, má výrazný podiel na rozvoji slovenskej kinematografie a jej prezentácii a úspechoch doma aj v zahraničí. Významným je tiež jej tvorivý podiel v divadelnom umení, ako aj aktivity v oblasti médií. V súčasnosti je okrem iného prezidentkou Asociácie nezávislých producentov a členkou Európskej filmovej akadémie.

Andrej Bán získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Fotograf, reportér, publicista a spisovateľ, držiteľ Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra a niekoľkých novinárskych cien aj ocenenia Biela vrana. Andrej Bán po štúdiu ekonómie a žurnalistiky zostal verný médiám, no najmä v roli reportážneho fotografa v krízami postihnutých krajinách na Balkáne či Blízkom východe. Jeho osobná skúsenosť s ľudskými osudmi zasiahnutými prírodnými a spoločenskými katastrofami ho motivovala aktívne sa podieľať na založení organizácie Človek v ohrození. Po voľbách v roku 2016 založil spolu s aktivistom Michalom Karakom občiansku iniciatívu „Zabudnuté Slovensko“. Ich cieľom bolo diskutovať o extrémizme a fašizme, xenofóbii či intolerancii – počas uplynulých rokov prešli desiatky miest od Skalice po Vranov nad Topľou. Andrej Bán okrem článkov a reportáží napísal aj viacero kníh. Ako je pri nich uvedené: V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača a všíma si najmä tých, ktorí žijú ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Rudolf Urc získal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti animovaného filmu.
Režisér, scenárista a dramaturg, ktorého diváci poznajú hlavne z oblasti animovaného filmu. Nepriazeň režimu, ktorý mu v čase normalizácie zakázal pôsobiť naďalej v oblasti dokumentárnej tvorby, ho nezlomila, práve naopak. Svojho preradenia do oblasti animovaného filmu sa chopil s vervou a slovenský animovaný film v ňom získal skvelého dramaturga, režiséra a tvorivú osobnosť, ktorá stojí za radom úspešných animovaných filmov. Okrem tvorby sa venuje aj publikačnej činnosti, stál pri zrode festivalu Bienále animácie Bratislava a je zakladateľom katedry animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave. V tejto oblasti získal aj profesúru. Za svoj prínos v oblasti animovaného filmu získal niekoľko ocenení. Z

Igor Luther získal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti kinematografie.
Slovenský kameraman, rodák z Banskej Bystrice, absolvoval štúdium na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. V roku 1969 emigroval do Spolkovej republiky Nemecko. Neoddeliteľnou súčasťou jeho jedinečného tvorivého štýlu sa stalo využívanie reálneho svetla a širokouhlých objektívov. Stal sa medzinárodne uznávaným kameramanom. Svojím dynamickým a svetelným autentickým štýlom sa zaradil medzi európske kameramanské špičky. Spolupracoval s režisérmi ako Andrzej Wajda, Michael Haneke, Volker Schlöndorff, Alain Robbe – Grillet či Juraj Jakubisko. Je držiteľom významnej ceny Golden Camera. Legendárny film Plechový bubienok, ktorý natočil s nemeckým režisérom Schlöndorffom, získal Cenu americkej filmovej akadémie Oskar v kategórii cudzojazyčný film. V roku 2017 získal cenu za celoživotné dielo od Asociácie Slovenských Kameramanov.

Odporúčame aj: Kompletný zoznam ocenených najvyšším štátnym vyznamenanímRegionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Regionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb na Slovensku požiadali v otvorenom liste vládu SR, aby neschválila návrh na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý chce na parlamentné hlasovanie predložiť ministerstvo dopravy.

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Suzuki Ertiga Barkhy Dutt prešla za stovku dní okolo 23 tisíc kilometrov. Indická novinárka na tejto dlhej ceste zaznamenávala utrpenie svojich chudobných spoluobčanov v mestách a dedinách za pandémie spôsobenej šírením koronavírusu. Na cestu sa vydala v marci, píše agentúra AFP.

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

 Po spote s neposlušnou dátujúcou babičkou či závislým dedkom Telekom pokračuje v sérii humorných spotov.

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Najčítanejšie