Prezidentka ocenila aj novinára Andreja Bána či producentku Zuzanu Mistríkovú (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Prezidentka ocenila aj novinára Andreja Bána či producentku Zuzanu Mistríkovú (VIDEO)

02.01.2020 18:10 | TV | mk

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Bratislave odovzdala najvyššie štátne vyznamenania.


Medzi ocenenými je aj novinár Andrej Bán, producentka a jedna zo študentských lídrov Nežnej revolúcie Zuzana Mistríková.
Ocenenie si prebral aj režisér, scenárista a dramaturg Rudolf Urc, kameraman Igor Luther a ďalší.

 

Zuzana Mistríková získala Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.  Prezidentka ju vyznamenala za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Pochádza z Martina. Už ako študentka Vysokej školy múzických umení sa objavila na revolučných tribúnach v novembri 1989. Patrila k študentským lídrom Nežnej revolúcie. V súčasnosti sa angažuje hlavne v oblasti audiovizuálnej tvorby, má výrazný podiel na rozvoji slovenskej kinematografie a jej prezentácii a úspechoch doma aj v zahraničí. Významným je tiež jej tvorivý podiel v divadelnom umení, ako aj aktivity v oblasti médií. V súčasnosti je okrem iného prezidentkou Asociácie nezávislých producentov a členkou Európskej filmovej akadémie.

Andrej Bán získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Fotograf, reportér, publicista a spisovateľ, držiteľ Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra a niekoľkých novinárskych cien aj ocenenia Biela vrana. Andrej Bán po štúdiu ekonómie a žurnalistiky zostal verný médiám, no najmä v roli reportážneho fotografa v krízami postihnutých krajinách na Balkáne či Blízkom východe. Jeho osobná skúsenosť s ľudskými osudmi zasiahnutými prírodnými a spoločenskými katastrofami ho motivovala aktívne sa podieľať na založení organizácie Človek v ohrození. Po voľbách v roku 2016 založil spolu s aktivistom Michalom Karakom občiansku iniciatívu „Zabudnuté Slovensko“. Ich cieľom bolo diskutovať o extrémizme a fašizme, xenofóbii či intolerancii – počas uplynulých rokov prešli desiatky miest od Skalice po Vranov nad Topľou. Andrej Bán okrem článkov a reportáží napísal aj viacero kníh. Ako je pri nich uvedené: V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača a všíma si najmä tých, ktorí žijú ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Rudolf Urc získal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti animovaného filmu.
Režisér, scenárista a dramaturg, ktorého diváci poznajú hlavne z oblasti animovaného filmu. Nepriazeň režimu, ktorý mu v čase normalizácie zakázal pôsobiť naďalej v oblasti dokumentárnej tvorby, ho nezlomila, práve naopak. Svojho preradenia do oblasti animovaného filmu sa chopil s vervou a slovenský animovaný film v ňom získal skvelého dramaturga, režiséra a tvorivú osobnosť, ktorá stojí za radom úspešných animovaných filmov. Okrem tvorby sa venuje aj publikačnej činnosti, stál pri zrode festivalu Bienále animácie Bratislava a je zakladateľom katedry animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave. V tejto oblasti získal aj profesúru. Za svoj prínos v oblasti animovaného filmu získal niekoľko ocenení. Z

Igor Luther získal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti kinematografie.
Slovenský kameraman, rodák z Banskej Bystrice, absolvoval štúdium na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. V roku 1969 emigroval do Spolkovej republiky Nemecko. Neoddeliteľnou súčasťou jeho jedinečného tvorivého štýlu sa stalo využívanie reálneho svetla a širokouhlých objektívov. Stal sa medzinárodne uznávaným kameramanom. Svojím dynamickým a svetelným autentickým štýlom sa zaradil medzi európske kameramanské špičky. Spolupracoval s režisérmi ako Andrzej Wajda, Michael Haneke, Volker Schlöndorff, Alain Robbe – Grillet či Juraj Jakubisko. Je držiteľom významnej ceny Golden Camera. Legendárny film Plechový bubienok, ktorý natočil s nemeckým režisérom Schlöndorffom, získal Cenu americkej filmovej akadémie Oskar v kategórii cudzojazyčný film. V roku 2017 získal cenu za celoživotné dielo od Asociácie Slovenských Kameramanov.

Odporúčame aj: Kompletný zoznam ocenených najvyšším štátnym vyznamenaním

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie