RTVS v súvislosti s úmrtím Evy Pilarovej mení program (VIDEO)

RTVS v súvislosti s úmrtím Evy Pilarovej mení program (VIDEO) Foto: Omediach.com

Dnes v sobotu 14. marca vo veku 80 rokov zomrela popová a jazzová speváčka Eva Pilarová.

Legendu českej populárnej hudby si RTVS pripomenie vo svojom vysielaní. Dvojka dnes o 17:35 zaradila do programu film z roku 1966 Revue na scestí. V príbehu o neplánovanej zámene miesta vystúpenia dvoch estrádnych súborov sa okrem Evy Pilarovej predstavili Karel Gott, Hana Hegerová, Marta Kubišová či Waldemar Matuška.

Rádio Regina Západ si osobnosť a tvorbu legendy československej hudobnej scény pripomenie v publicistických príspevkoch v pondelok 16. marca medzi 11:00 a 12:00.

Eva Pilarová, rodená Bojanovská, bola nielen speváčka ale aj herečka a fotografka, trojnásobná víťazka čitateľskej ankety Zlatý slávik v kategórii speváčok.

Spievala už od detstva a to aj vážnu hudbu. V roku 1960 sa stala členkou divadla Semafor, kde vystupovala, okrem iného, aj s legendárnou dvojicou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. V roku 1962 na krátky čas odišla spievať do Divadla Rokoko, ale už v roku 1964 sa vrátila späť do Semaforu. V rovnakom roku si tiež zahrala vo filme Kdyby tisíc klarinetů.

Počas speváckej kariéry naspievala veľké množstvo piesní, z ktorých sa stali hity. Populárne boli jej duety s Waldemarom Matuškom, spievala aj s Karlom Gottom, Jaromírom Mayerom a inými spevákmi. S pribúdajúcimi rokmi sa stále viac orientovala predovšetkým na žánrovú oblasť jazzu a swingu. V posledných 20 rokoch sa venovala fotografovaniu prírody a miest, napísala aj dve kuchárske knihy.