Prezidentka vystúpila s mimoriadnym prejavom: Zvládneme to!

Prezidentka vystúpila s mimoriadnym prejavom: Zvládneme to! Foto: KP SR

Na krízovú situáciu na Slovensku zareagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

V mimoriadnom prejave vystúpila v televízii Markíza. Ocenila postoj občanov v ťažkej situácii a apelovala na politikov, aby sa v čase odovzdávania moci správali zodpovedne.

RTVS po správach odvysielala mimoriadny prejav Petra Pellegriniho.

Podrobnosti: RTVS odvysielala rozlúčkový prejav Petra Pellegriniho (VIDEO)

Vážení spoluobčania,

žijeme dobu, ktorú si nikto z nás ešte pred pár dňami nevedel predstaviť. Meníme svoj spôsob života, zvykáme si na rozsiahle obmedzenia. Naše ulice a mestá stíchli, aby sme sa sústredili na to, čo je v týchto dňoch podstatné - na zníženie rizika prenosu vírusu a na pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú.


Vážení spoluobčania,

myslím na vás, ktorí ste museli zatvoriť svoje prevádzky, zrušiť svoje kultúrne predstavenia a máte obavy, z čoho budete žiť budúci mesiac, myslím na vás, ktorí sa obávate o svoju prácu, o to, či sa budete mať kam vrátiť. Myslím na vás, ktorí do práce chodíte, napriek obavám, lebo je to dôležité pre nás ostatných. Myslím na vás, ktorí sa pre svoj vek a zdravotný stav cítite najviac ohrození. Všetci sme spojení v solidarite, všetci sme si v hrozbe ochorieť rovní a všetci sa navzájom potrebujeme.

Kríza týchto dní nás učí tomu, že zdravie a pohoda druhých ovplyvňuje aj naše vlastné dobro a spolu tvoríme jeden celok.

Preto vám ďakujem za vašu disciplinovanosť! Zatiaľ čo ešte pred pár dňami sa rúška medzi nami objavovali iba sporadicky, dnes sa stávajú normou zodpovedného správania. Svedčí to o tom, že si uvedomujeme mieru rizika a deň za dňom sa učíme túto novú situáciu zvládať. Myslime stále na to, že svojou prípadnou ľahkovážnosťou a ignorovaním odporúčaní môžeme ohroziť nás a našich blízkych.


Ďakujem za vašu obetavosť, veľmi si ju vážim! Osobitne ďakujem tým, ktorí stoja nasadení v prvej línii: lekárom a lekárkam, zdravotným sestrám a ošetrovateľom, policajtom, hasičom, vojakom, predavačkám, šoférom, laborantkám, farmaceutom, farmaceutkám a mnohým ďalším. Musí byť našou prvoradou snahou, aby ste práve vy boli pred rizikom nákazy najviac chránení. Spájame s vami našu nádej a vkladáme do vás našu dôveru. Zaslúžite si ju v tej najvyššej možnej miere.

Veľmi oceňujem aktivity dobrovoľníkov, podnikateľov a spontánne občianske iniciatívy, ktoré každý deň prichádzajú s dobrými riešeniami a nezištnou pomocou. Ochotných ľudí je oveľa viac ako na tomto mieste dokážem vymenovať a to je skvelá správa o stave našej krajiny.

Kríza, ktorej čelíme, je zároveň príležitosťou dostať zo seba to najlepšie, lepšiu verziu nás samých a som hrdá na to, ako to zvládame. A preto verím, že vírus porazíme.


Vážení spoluobčania,


popri boji s koronavírusom však prebiehajú na Slovensku aj ústavné procesy po parlamentných voľbách. Ako iste viete, na zajtra som zvolala ustanovujúcu schôdzu parlamentu a v sobotu vymenujem novú vládu. Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini a nastupujúci premiér Igor Matovič, ma uistili, že odovzdanie a prebratie moci nastane v čo najväčšej zhode, informovanosti a spolupráci pred, aj po vymenovaní vlády.


Prechod moci, v takto výnimočnej situácii, si vyžaduje najvyššiu mieru ochoty uvedomiť si spoločný záujem a zodpovednosť. Dôverujem tomu, že k výmene vlády dôjde spôsobom, ktorý nebude dôvodom na neistotu v spoločnosti.

Dôležitým faktorom pri voľbe termínu zmeny vlády bola aj skutočnosť, že kríza, ktorej čelíme bude už onedlho mať aj vážne ekonomické a sociálne dopady, a tie musí veľmi rýchlo začať riešiť vláda s novou a silnou legitimitou.
Chcem vás, vážení spoluobčania ubezpečiť, že na základe stretnutí s lídrami nastupujúcej aj dosluhujúcej vlády som presvedčená, že všetci chápu vážnosť situácie, sú odhodlaní spolupracovať pre dobro nás všetkých. Kríza nás všetkých spája a motivuje k spolupráci.

Žiadna iná vláda na Slovensku nenastupovala do tak zložitej situácie, a bez ohľadu na naše politické preferencie máme v tejto chvíli rovnaké očakávania – že nás vláda Igora Matoviča prevedie ťažkými dňami, že dokáže pripraviť naše nemocnice na zvýšený počet chorých a že pripraví opatrenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť hodpodárske a sociálne dopady krízy.

Chcem poďakovať premiérovi Petrovi Pellegrinimu a členom krízového štábu za osobné nasadenie pri zavádzaní bezpečnostných opatrení a ich zodpovednú komunikáciu voči verejnosti. Odvaha prijať razantné obmedzenia, ktorú v prvých dňoch krízy prejavili a ku ktorým výrazne napomohli aj predstavitelia bratislavských samospráv, nás dostali medzi krajiny, kde počet ochorení koronavírusom nestúpa nezvládnuteľným spôsobom. Týmito opatreniami a príkladnou disciplinovanosťou vás, drahí spoluobčania, budeme lepšie pripravení na to, aby sa každému nakazenému koronavírusom dostalo v nemocnici nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti.

Vážení spoluobčania,

postupne si začíname uvedomovať, že situácia, v ktorej sa momentálne nachádzame potrvá dlhšie, ako sme si na jej začiatku mysleli. Som presvedčená, že v tichu týchto dní sa spolu môžeme aj mnohému naučiť. Môžeme sa zastaviť a vrátiť sa k sebe samým, ale aj k našej najbližšej rodine a priateľom, ktorí sú v tom spolu s nami.

To ticho, ktoré nám bolo nečakane darované, pomáha nanovo preskúmať, čo v živote je naozaj podstatné a čo iba ilúziou. Prichádzajúca jar prináša nádej, že napriek všetkému, existujeme uprostred života, ktorý nás chráni a je nám priateľsky naklonený.

Milí spoluobčania, zvládneme to!