RTVS má novú reláciu o tom, ako v zdraví zvládnuť koronakrízu, bude sa aj cvičiť (VIDEO)

RTVS má novú reláciu o tom, ako v zdraví zvládnuť koronakrízu, bude sa aj cvičiť (VIDEO) Reprofoto RTVS

Ako prežiť súčasnú náročnú situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu bezpečne, v duševnom a fyzickom zdraví? Na to všetko prinesie odpovede nová relácia RTVS Encyklopédia prevencie – Spolu to zvládneme, ktorá štartuje na Trojke v pondelok 20. apríla o 18:45.

 

Nový 10 minútový magazín určený hlavne seniorom bude Trojka vysielať každý pracovný deň počas štyroch týždňov vždy pred 19. hodinou. Prinesie sumár rád, ako zvládnuť súčasnú koronakrízu.
Moderátorkou relácie je Katka Brychtová. Za námetom relácie stojí producent Maroš Košík, ktorý Encyklopédiu prevencie aj režíroval.

„Celosvetová pandémia sťažila život každému z nás, ale najohrozenejšou skupinou sú práve seniori. Izolácia a obmedzená aktivita môže u mnohých z nich zhoršiť ich psychický a fyzický stav, ale zároveň zvyšuje riziko, že ľahšie podľahnú podvodníkom. V našej relácii preto prinesieme nielen najdôležitejšie rady, ale aj pokoj, rozvahu a optimizmus,“ povedala intendantka Trojky Judita Gembická.

Každá časť je rozdelená do niekoľkých rubrík. Riaditeľ odboru prevencie kriminality ministerstva vnútra Jozef Halcin priblíži príklady z praxe, ako sa úspešne brániť praktikám podvodníkov, ktorí sa snažia seniorov dobehnúť práve v krízových situáciách. Klinický psychológ Martin Miler pomôže so psychologickými radami a cvičeniami, ako zvládnuť samotu, odlúčenie, ale aj ponorkovú chorobu. Odborný výklad z oblasti epidemiológie podá profesorka Zuzana Krištúfková a praktické rady a tipy na to, ako si doma vytvoriť jednoduché a účinné opatrenia proti šíreniu vírusu chemik Miloš Kosír. 

Súčasťou relácie bude aj cvičenie olympijského víťaza a majstra sveta Mateja Tótha, ktorý spolu s otcom Viliamom rozhýbu divákov. „Vždy sa snažím ísť príkladom a motivovať. Momentálne však nikto nepotrebuje podržať viac ako seniori. Preto bolo pre mňa absolútne prirodzené prispieť k skvelej veci. Navyše som si mohol užiť cvičenie s mojím ocinom, tiež už seniorom, ktorý sa svojej úlohy zhostil fantasticky. Verím, že vďaka Encyklopédii prevencii sa nám podarí pomôcť seniorom v zdraví prekonať toto náročné obdobie,“ uviedol Matej Tóth.